2017.11.09

Dwie karty – debetowa i kredytowa – więcej możliwości!

Karta debetowa i kredytowa – masz w swoim portfelu zapewne obie. Jeśli jeszcze nie – musisz to zmienić. Dlaczego? Każda z nich na pewno ci się przyda.

 

Karta debetowa a karta kredytowa – jakie są różnice? Przy karcie debetowej masz większą dyscyplinę ponieważ korzystasz ze swoich pieniędzy. Karta kredytowa w wielu sytuacjach jest jednak niezbędna. Stała się przepustką do kupowania biletów lotniczych, rezerwowania noclegów w hotelach czy wynajmowania samochodu. Każda z nich ma swoje zadania – poznaj je!

Karta debetowa

Otwierając konto w PKO Banku Polskim do rachunku otrzymałeś kartę bankową. To na pewno karta debetowa. Jej nazwa może być nieco myląca, bo jednoznacznie kojarzy się z debetem, czyli „byciem na minusie”. Zasadniczo jednak karta debetowa daje ci po prostu dostęp do własnych, zgromadzonych pieniędzy. Jej nazwa pochodzi od słowa debit, znaczącego w języku księgowym po prostu: „operacja obciążająca rachunek”. Zatem, karta debetowa pozwoli ci po prostu korzystać ze zgromadzonych na rachunku pieniędzy. Żebyś wydał więcej niż masz – musisz dodatkowo uruchomić tzw. kredyt odnawialny (potocznie nazywany debetem) w twoim rachunku.

 – Podstawową różnicą między kartą kredytową a debetową jest fakt, że ta pierwsza oferuje posiadaczowi dodatkowe środki finansowe, niezależne od zgromadzonych na koncie. Debetowa pozwala jedynie na wydawanie pieniędzy, które posiadamy – mówi Katarzyna Kowalska, doradca w Oddziale 6 PKO Banku Polskiego w Warszawie.

 

W PKO BP karta debetowa w tradycyjnej formie wydawana jest do obsługi rachunków klientów indywidualnych całkowicie za darmo. Pozwala bez opłat wypłacać pieniądze w ponad trzech tysiącach bankomatów PKO Banku Polskiego oraz wpłacać gotówkę we wpłatomatach. Karta ta umożliwia również wypłaty w bankomatach innych banków oraz w sklepach świadczących usługi cash back. Przy jej pomocy można płacić za zakupy w tradycyjnych sklepach i przez internet. Dodatkowo jest to karta zbliżeniowa – wówczas płatności realizowane są tylko po przyłożeniu karty do czytnika – do 50 zł bez zatwierdzania ich PIN-em, powyżej tej kwoty z podaniem kodu PIN. Karta debetowa może przydać nam się także gdy chcemy doładować telefon w bankomacie.

Dodatkowo PKO Bank Polski wydaje w Warszawie i we Wrocławiu karty debetowe z funkcją karty miejskiej. Karty takie oprócz standardowych możliwości płatniczych umożliwiają wgranie na nich długookresowych biletów komunikacji miejskiej.

Karta kredytowa

Korzystając z karty kredytowej nie wydajesz własnych pieniędzy zgromadzonych na rachunku, tylko wykorzystujesz pieniądze pożyczone od banku. Bank, m.in. na podstawie badania twojej zdolności kredytowej, ustali limit dostępnych dla ciebie środków. Za każdym razem, gdy korzystasz z karty kredytowej, zaciągasz kredyt konsumpcyjny.

Taki kredyt kosztuje, ale nie zawsze. Możesz uniknąć konieczności spłaty odsetek, jeśli w określonym czasie (ustalonym w umowie i każdorazowo podawanym na zestawieniach operacji) spłacisz całość zadłużenia. Należy pamiętać, że od transakcji gotówkowych odsetki zostaną naliczone zawsze, bez względu czy dokonano spłaty całości zadłużenia. Ale nie tylko:



- Przy karcie kredytowej można uniknąć także opłaty rocznej, gdy dokonuje się nią dużej liczby transakcji na maksymalną kwotę
– zachęca Agata Leszczyńska, doradca-kasjer z W Oddziale 1 PKO Banku Polskiego we Wrocławiu

 

 Nowoczesna karta kredytowa, tak jak karta debetowa, może służyć do płacenia za zakupy w sklepie, do regulowania płatności przez internet, ale nie tylko – można także za jej pomocą wykonywać przelewy. Niezwykle przydatna okazuje się w przypadku transakcji za granicą, w hotelach czy wypożyczalniach samochodów.

– Karty kredytowej lepiej używać jako karty codziennego użytku. Płacić nią w sklepach i w sieci. Ogromną zaletą karty kredytowej w trakcie dokonywania transakcji jest fakt, że ma dodatkowe ubezpieczenia i szersze możliwości ochrony zakupu. Nie warto używać jej do wypłat z bankomatu, za transakcje gotówkowe naliczane są dodatkowe opłaty – zauważa Agata Leszczyńska.

W PKO BP karta kredytowa dostępna jest w wielu wariantach. Przejrzysta Karta Kredytowa – by ją otrzymać wystarczy dochód 850 zł miesięcznie, a po każdej transakcji dostajesz bezpłatny SMS, dzięki czemu całkowicie panujesz nad wydatkami. Karta kredytowa PKO Student – dla tych, którzy od pierwszych lat młodości cenią sobie niezależność. Partnerska karta kredytowa PKO VITAY, gdzie zbierasz punkty i wymieniasz np. na rabat na paliwo w programie prowadzonym przez PKN Orlen. Do tego złote karty kredytowe PKO MasterCard z Programem lojalnościowym Płatności z nagrodami (Priceless Specials) i Visa. A także PKO MasterCard Platinum również z tym samym Programem lojalnościowym i Visa Infinite dla najbardziej wymagających klientów.

Dwie karty – więcej możliwości

Karta debetowa to szybkie i łatwe w użyciu narzędzie płatnicze – przede wszystkim do bieżących płatności oraz wypłaty gotówki z bankomatu. Karta kredytowa m.in. daje większe możliwości elastycznego zarządzania domowym budżetem, to bardzo realna i praktyczna „pomocna dłoń”, która daje lepszą „odporność” na nieprzewidziane, ale konieczne wydatki. Doskonale uzupełnia zalety karty debetowej. Wniosek? Warto mieć obie!

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Warto płacić kartą! Jakie są zalety płatności kartą płatniczą?
Każdy dzień, miesiąc, rok z aplikacją IKO
Rachunek wspólny – co warto wiedzieć?

loaderek.gifoverlay.png