Polacy nie boją się bankowania w internecie
Związek Banków Polskich opublikował raport na temat stosunku Polaków do bezpieczeństwa w zakresie bankowości elektronicznej. Wnioski mogą cieszyć bankowców, bo większość respondentów uważa, że bankowanie online jest bezpieczne. Niestety, usypia to czujność klientów, którzy nie uzupełniają swojej wiedzy na temat korzystania z kont internetowych i przerzucają odpowiedzialność za ewentualne fraudy na dostawców usług.
Z raportu Związku Banków Polskich (ZBP) wynika, że podejście klientów do bankowania przez internet pozostawia wiele do życzenia. Tylko 16 proc. badanych korzysta z różnych haseł do różnych stron i portali. Ponadto, aż 70 proc. Polaków przyznaje, że w ciągu ostatniego roku nie zmieniło hasła do rachunku internetowego. Jednocześnie 74 proc. respondentów nie widzi potrzeby uzupełniania swojej wiedzy na temat bezpieczeństwa bankowości elektronicznej.
Z drugiej strony, raport ZBP wskazuje, że 76 proc. badanych doświadczyło sytuacji, w której ktoś próbował od nich wyłudzić wrażliwe dane, np. służące do logowania do bankowości internetowej, zaś 82 proc. uważa, że rośnie ryzyko stania się ofiarą cyberataku. Jednocześnie aż 91 proc. Polaków jest zdania, że korzystanie z bankowości elektronicznej jest bezpieczne. 83 proc. z nich oczekuje, że w razie cyberataku instytucja finansowa poinformuje ich o tym i wprowadzi procedury rozwiązujące problemy z tym związane.
Raport ZBP zawiera także porównanie statystyk dotyczących korzystania z bankowości elektronicznej w Polsce i Europie. Okazuje się, że już 60 proc. rodaków zarządza rachunkiem bankowym przez internet. Polacy pod tym względem zostawiają w tyle kraje bałkańskie i niektóre z południa Europy. W Rumunii z bankowości internetowej korzysta tylko 17 proc. mieszkańców tego kraju. Daleko Polsce jednak do państw skandynawskich. Za przykład niech posłuży Dania, gdzie przez internet bankuje aż 93 proc. ankietowanych. Średnia dla Unii Europejskiej jest nieco niższa niż w Polsce i wynosi 58 proc.
Jacek Uryniuk
Cashless
Czytaj także:
Bądź sprytniejszy od przestępców – pomyśl zanim klikniesz!
Uważaj, gdzie i jak bankujesz – poznaj zasady bezpiecznego korzystania z internetu w publicznych sieciach Wi-Fi
PKO Bank Polski liderem cyberbezpieczeństwa w sektorze bankowym w Polsce
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?