2019.03.22

Karty i bankomaty z coraz większymi możliwościami

Karty płatnicze i bankomaty znamy niemal od 30 lat. Dają nam coraz więcej możliwości. Polubiliśmy je, ale otwieramy się też na jeszcze nowocześniejsze narzędzia: bankowość mobilną i samoobsługową.

Bankowość mobilna i samoobsługowa

Przełom, jaki dokonał się niemal 30 lat temu, otworzył Polskę na świat również w dziedzinie bankowości. Bardzo szybko i chętnie uczyliśmy się korzystać z bankomatów, kart debetowych, płacić bez gotówki. – U nas czeki nie przyjęły sięna masową skalę. Za to karty jako narzędzie obrotu bezgotówkowego, bardzo dobrze – ocenia Marek Rościszewski,doradca klienta w PKO Banku Polskimw Kowalach. – W 1991 r. PKO wprowadził pierwsze karty bankomatowe PKO Ekspres i uruchomił pierwsze bankomaty. Były to nowinki technologiczne, ale Polacy bardzo szybko je polubili.

Popularność kart

Rynek kart zarówno debetowych, jak i kredytowych nadal rozwija się dynamicznie. W 2010 r. PKO Bank Polski jako pierwszy, na dużą skalę zaczął wydawać karty z chipem z funkcją zbliżeniową. Dzięki temu polski rynek stał się najbardziej rozwiniętym na świecie pod względem popularności takich transakcji. Tę funkcję mają obecnie wszystkie karty debetowe i kredytowe wydawane przez PKO klientom indywidualnym. Większość kart debetowych wydawana do konta osobistego ma dziś również funkcję wielowalutową. Aby rozliczać transakcje w wybranych walutach, wystarczy podpiąć do niej rachunek walutowy i zapewnić na nim wystarczające środki.

Korzystamy z bankomatów

Bankomaty są również narzędziami oferującymi coraz więcej możliwości. – Kiedyśklient mógł z nich jedynie wypłacać gotówkę. Dzisiaj może sprawdzić stankonta, wydrukować ostatnie operacjena rachunku, odebrać przekaz WesternUnion, wpłacać gotówkę, zasilić telefon – mówi Marek Rościszewski. PKO Bank Polski ma ich ok. 3,2 tys. na terenie kraju.

Karty mają konkurencję

W erze bankowości mobilnej, powszechnej dostępności telefonów komórkowych i smartfonów używanie kart jest bezpieczniejsze niż kiedyś. Jeszcze 20 lat temu, gdy złodzieje zamontowali na bankomacie nakładkę sczytującą dane z kart, mijało dużo czasu, zanim Klient zorientował się, że ktoś wykradł mu pieniądze. Dzisiaj od razu dostaje powiadomienie o jakimkolwiek ruchu na koncie. Ma aplikację, która umożliwia samodzielne zablokowanie karty.

Banki są wyczulone na tzw. Transakcje phishingowe – podkreśla Marek Rościszewski. – Najwięcej tego typu transakcji odbywa się w USA. Gdyby karta została użyta w Polsce i przy okazji sczytana przez złodziei, a po 3 godzinach byłaby użyta w USA, Bank automatycznie ją zablokuje. Choć karty to bardzo bezpieczne narzędzie, to coraz mniej osób, szczególnie młodych, ich używa. Chętnie dokonują płatności telefonami czy BLIKIEM. Nie wydaje się jednak, by miał nastąpić zmierzch karty.

Samoobsługa to przyszłość

Nic też nie wróży rychłego schyłku bankomatom. Są one wygodne i bezpieczne. Posiadają też coraz więcej możliwości samoobsługi. Te, które mają funkcję wpłatomatu, są już dobrze znanym narzędziem. Pojawiają się więc kolejne, w których można m.in. zakładać lokaty i robić przelewy. Stanowiska samoobsługowe wprowadzają już klientów PKO Banku Polskiego do najnowocześniejszej bankowości

 Bogdan Kowalski

Czytaj także:

e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

IKO to najlepszy mobilny bank

Sto lat śmiałych decyzji

  • Bankofinanse

   02019.04.24

   Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

   Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

   Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   PKO Leasing ogłosił kolejne wezwanie na akcje PCM

   PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił kolejne wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management. Cena jaką oferuje PKO Leasing za każdą akcję PCM wynosi 23,75 zł. To o 0,5 zł więcej niż cena oferowana w konkurencyjnym wezwaniu, która została oceniona przez zarząd Prime Car Management jako odzwierciedlająca wartość godziwą spółki. Zapisy na akcje PCM będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 13 maja do 22 maja 2019 r., a drugi od 23 maja do 11 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem wezwania jest objęcie zapisami co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Wizjonerem Finansów

   Podczas Wielkiej Gali „Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń” Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otrzymał nagrodę w kategorii Wizjoner Finansów. Kapituła przyznała ją za realizację ambitnej idei przemiany branży bankowej i kreowanie innowacji, które służą sektorowi, krajowej gospodarce, przedsiębiorczości oraz społeczeństwu.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Głownie

   Początki Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głownie nie były typowe – pracownice pozyskiwały klientów odwiedzając ich w domach i rozmawiając z nimi na ulicy. O pracy w oddziale opowiada jego dyrektor – Ewa Rygiel.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.17

   Sztuka świętowania, czyli jak zorganizować Wielkanoc

   Przygotowania do Wielkanocy bywają nerwowe. Ale tylko wtedy, gdy nie zaplanujemy ich wcześniej. Ponieważ w roku 2019 Święta Wielkanocne wypadają 21 kwietnia, połączymy je zapewne z wiosennymi porządkami i pracami w ogrodzie. Wszystko w jednym czasie. Musimy sobie postawić priorytety i pomyśleć jak sobie poradzić z wydatkami.

   więcej
  Pokaż więcej