Karty na narty – czyli wydatki na stoku
Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!
Tak jak na stoku, tak podczas wydawania pieniędzy są jakieś zasady. Zbytnia brawura nie jest wskazana, a dopasowanie trasy do umiejętności konieczne. Ceny wyjazdu na narty, czy to w Zakopanem czy też w Alpach są wysokie, znajdźmy więc swój styl zarządzania i wydawania pieniędzy.
Na początek dobra będzie klasyczna karta debetowa, która otrzymujemy przy otwieraniu rachunku. Zaletą karty debetowej jest to, że trudno tu o niekontrolowane wydatki, których efekty zaskoczą nas pod koniec miesiąca. Wydajemy więc tylko te pieniądze, które mamy. To bezpieczna jazda: bez stromych zjazdów i niespodziewanych zakrętów. Korzystajmy z karty debetowej przede wszystkim do bieżących płatności oraz wypłaty gotówki z bankomatu.
Tymczasem Przejrzysta karta kredytowa oferuje posiadaczowi dodatkowe środki finansowe, niezależne od tych zgromadzonych na koncie. Karta kredytowa przeznaczona jest dla osób, które mogą pozwolić sobie na wydawanie także pieniędzy, których jeszcze nie mają, a ich wpływy bez trudu wypełnią ten brak w krótkim czasie.
– Przejrzysta karta kredytowa to produkt cieszący się dużą popularnością. Jest przeznaczona dla osób, które nie lubią sekretów, a już na pewno nie tych finansowych – mówi Piotr Dziura, doradca z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kraśniku. – Robiąc nią zakupy zawsze jesteśmy informowani na co i kiedy wydaliśmy pieniądze. Dzięki SMS-om mamy kontrolę nad wydatkami, a co miesiąc otrzymamy zbiorczą informację – jaką kwotę musimy zwrócić. Jeśli robimy wystarczająco dużo zakupów, kartę mamy za darmo. Jej zaletą jest kompatybilność z aplikacją IKO i serwisem iPKO. Tam też ustalimy, jak będziemy rozliczać naszą kartę. Możemy np. zlecić minimalną kwotę spłaty karty, określić jej konkretną wysokość lub po prostu oddać całą zaległość.
Wybór miejsca wypoczynku i jego rodzaj są równie ważne jak wybór karty bankowej. Od tego zależy nasz komfort oraz finansowe plany. Jeśli wybieramy się na zorganizowaną wycieczkę, gdzie prawie wszystko opłaciliśmy z góry, karta debetowa nam wystarczy. Gdy jednak wyprawa może być pełna niespodzianek, zdecydowanie lepiej zabrać przejrzystą kartę kredytową.
– Transparentność liczy się wszędzie, ale podczas wydatków szczególnie. Dlatego wybrałem Przejrzystą kartę kredytową – mówi Jarosław Chyła z Bytomia. – Korzystając z niej nie muszę szukać informacji o swoich wydatkach, to one znajdują mnie.
Piotr Dunaj
Czytaj także:
Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!
Niezbędna w podróży. Wyjątkowa na co dzień. Karta PKO Mastercard Platinum to „prestiż i bezpieczeństwo” w portfelu
Bezpiecznie i mobilnie. Co przyniesie 2019 rok w płatnościach bezgotówkowych?
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?