2019.04.17

Wiosenny weekend za granicą z kartą wielowalutową!

Walizka spakowana, paszporty w plecaku, plan podróży gotowy… Gdy przygotowania do wiosennego wyjazdu na weekend za granicą są na ostatniej prostej, przychodzi moment na zaplanowanie budżetu. Warto zorientować się, jak mądrze zadbać o pieniądze w czasie podróży.

Czasowa blokada karty wielowalutowej

Skończyły się czasy, w których na odpoczynek do słonecznej Italii wyruszało się z sakiewką wypełnioną banknotami i monetami. O kolejkach przed kantorami też można zapomnieć. Niemal wszystko załatwia się online.

Od dawna nie porównuję już kursów walut w kantorach mijanych na ulicy czy znajdujących się w centrach handlowym. Dziś sprawdzam, czy w banku, w którym mam rachunek, dostanę kartę umożliwiającą płatności za granicą i spełniającą moje oczekiwaniapodczas zagranicznych wyjazdów – mówi podróżniczka Aleksandra Krawczyk.

Zabezpieczenie wyjazdowego budżetu na odpowiednim koncie to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. PKO Bank Polski wydaje w tym celu kartę wielowalutową. – Obsługuje ona obecnie aż siedem obcych walut i złote polskie. Funkcja wielowalutowa jest z automatu przypisana do karty ROR. Do karty wielowalutowej wystarczy podpiąć rachunek walutowy i zapewnić na nim środki – mówi Sylwia Lipka z Oddziału 47 PKO Banku Polskiego w Warszawie. – W podróży karta wielowalutowa sprawdzi się idealnie. Można nią płacić na wiele sposobów: zbliżeniowo, telefonem z aplikacją mobilną IKO, Apple Pay, a nawet zegarkiem Garmin. Nic nie zapłacimy za uruchomienie takiej karty, a co więcej, jeśli połączymy ją z kontem, ono również będzie za darmo – dodaje.

– Ciekawą i bardzo przydatną funkcją w podróży jest czasowa blokada karty wielowalutowej. Kiedy nie mamy w hotelu sejfu, idziemy do SPA lub na basen albo gdy nie jesteśmy pewni czy ją zgubiliśmy – możemy to zrobić przez IKO i iPKO. Po zablokowaniu karty nie da się nią zapłacić w sklepach i w internecie, wypłacić pieniędzy z bankomatu, a nawet zmienić PIN-u i limitu na karcie – stwierdza Sylwia Lipka.

Środki na rachunku walutowym zapewnimy również online – korzystając z kantoru internetowego w PKO Banku Polskim. Gwarantuje on wygodny zakup i sprzedaż waluty po atrakcyjnych kursach za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO lub serwisu internetowego iPKO. – To rozwiązanie najwygodniejsze, gdy nie do końca jesteśmy w stanie zaplanować, ile pieniędzy będziemy potrzebować na wyjeździe. Część wymieniamy jeszcze przed podróżą, a w trakcie możemy zawsze zasilić rachunek nowymi środkami w odpowiedniej walucie – wyjaśnia Aleksandra Krawczyk.

Kantor online w PKO Banku Polskim dostępny jest 24h/7 dni w tygodniu. Transakcje są realizowane natychmiast między kontem osobistym w złotówkach a kontami walutowymi w PKO Banku Polskim.

Nie zapominajmy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa – unikamy odludnych miejsc czy podejrzanych bankomatów. Ostrożność należy też zachować, logując się do systemów bankowych, korzystając z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi, jak np. w hotelach. Jeśli nie ma innej możliwości zalogowania się do swojego systemu bankowości, warto po każdym logowaniu zmieniać hasło.

Radosław Kluge

Czytaj także:

Pierwsze zielone oznaki wiosny – przywitaj wiosnę w ogrodzie!

Czysta kalkulacja – wiosenne porządki za niewielkie pieniądze

iPKO – wiosna w bankowości elektronicznej

  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.15

   200 milionów transakcji w IKO

   Od początku funkcjonowania na rynku aplikacji mobilnej IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

   więcej
  Pokaż więcej