2019.04.17

Wiosenny weekend za granicą z kartą wielowalutową!

Walizka spakowana, paszporty w plecaku, plan podróży gotowy… Gdy przygotowania do wiosennego wyjazdu na weekend za granicą są na ostatniej prostej, przychodzi moment na zaplanowanie budżetu. Warto zorientować się, jak mądrze zadbać o pieniądze w czasie podróży.

Czasowa blokada karty wielowalutowej

Skończyły się czasy, w których na odpoczynek do słonecznej Italii wyruszało się z sakiewką wypełnioną banknotami i monetami. O kolejkach przed kantorami też można zapomnieć. Niemal wszystko załatwia się online.

Od dawna nie porównuję już kursów walut w kantorach mijanych na ulicy czy znajdujących się w centrach handlowym. Dziś sprawdzam, czy w banku, w którym mam rachunek, dostanę kartę umożliwiającą płatności za granicą i spełniającą moje oczekiwaniapodczas zagranicznych wyjazdów – mówi podróżniczka Aleksandra Krawczyk.

Zabezpieczenie wyjazdowego budżetu na odpowiednim koncie to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. PKO Bank Polski wydaje w tym celu kartę wielowalutową. – Obsługuje ona obecnie aż siedem obcych walut i złote polskie. Funkcja wielowalutowa jest z automatu przypisana do karty ROR. Do karty wielowalutowej wystarczy podpiąć rachunek walutowy i zapewnić na nim środki – mówi Sylwia Lipka z Oddziału 47 PKO Banku Polskiego w Warszawie. – W podróży karta wielowalutowa sprawdzi się idealnie. Można nią płacić na wiele sposobów: zbliżeniowo, telefonem z aplikacją mobilną IKO, Apple Pay, a nawet zegarkiem Garmin. Nic nie zapłacimy za uruchomienie takiej karty, a co więcej, jeśli połączymy ją z kontem, ono również będzie za darmo – dodaje.

– Ciekawą i bardzo przydatną funkcją w podróży jest czasowa blokada karty wielowalutowej. Kiedy nie mamy w hotelu sejfu, idziemy do SPA lub na basen albo gdy nie jesteśmy pewni czy ją zgubiliśmy – możemy to zrobić przez IKO i iPKO. Po zablokowaniu karty nie da się nią zapłacić w sklepach i w internecie, wypłacić pieniędzy z bankomatu, a nawet zmienić PIN-u i limitu na karcie – stwierdza Sylwia Lipka.

Środki na rachunku walutowym zapewnimy również online – korzystając z kantoru internetowego w PKO Banku Polskim. Gwarantuje on wygodny zakup i sprzedaż waluty po atrakcyjnych kursach za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO lub serwisu internetowego iPKO. – To rozwiązanie najwygodniejsze, gdy nie do końca jesteśmy w stanie zaplanować, ile pieniędzy będziemy potrzebować na wyjeździe. Część wymieniamy jeszcze przed podróżą, a w trakcie możemy zawsze zasilić rachunek nowymi środkami w odpowiedniej walucie – wyjaśnia Aleksandra Krawczyk.

Kantor online w PKO Banku Polskim dostępny jest 24h/7 dni w tygodniu. Transakcje są realizowane natychmiast między kontem osobistym w złotówkach a kontami walutowymi w PKO Banku Polskim.

Nie zapominajmy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa – unikamy odludnych miejsc czy podejrzanych bankomatów. Ostrożność należy też zachować, logując się do systemów bankowych, korzystając z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi, jak np. w hotelach. Jeśli nie ma innej możliwości zalogowania się do swojego systemu bankowości, warto po każdym logowaniu zmieniać hasło.

Radosław Kluge

Czytaj także:

Pierwsze zielone oznaki wiosny – przywitaj wiosnę w ogrodzie!

Czysta kalkulacja – wiosenne porządki za niewielkie pieniądze

iPKO – wiosna w bankowości elektronicznej