2019.04.10

Podróże na studencką kieszeń

Podróżowanie jeszcze nigdy nie było tak dostępne jak dziś. Mocno konkurencyjne ceny lotów i możliwość taniego zakwaterowania to powody, dla których wiele osób regularnie odwiedza różne zakątki świata. Czy na podróżowanie mogą sobie pozwolić również studenci? Tak – wystarczy poświęcić odpowiednią ilość czasu i starannie zaplanować termin oraz metodę transportu.

Tanie podróżowanie

Jak zaoszczędzić pieniądze na wakacje?

Aby wyruszyć w podróż, trzeba zebrać odpowiedni kapitał. Jak się do tego zabrać? W zarządzaniu zazwyczaj skromnym studenckim kapitałem pomóc może kilka udogodnień. Pierwsze z nich to aplikacja mobilna do kontroli nad budżetem. Zarządzanie swoimi wydatkami z poziomu aplikacji (program zastąpić może zwykła, regularnie prowadzona tabelka w Excelu) uporządkuje finanse, a także pozwoli dostrzec dziedziny, w których wydatki są zbyt duże i w przyszłości będzie można je zredukować. Musisz wiedzieć, że chcąc zaoszczędzić pieniądze na wyjazd, nie trzeba rezygnować z przyjemności.

Konto dla Młodych, czyli także dla studentów, w PKO BP oferuje funkcję autooszczędzania. Po każdej transakcji kartą debetową, e-przelewem czy płatnością telefonem, na konto automatycznie zostanie przelana drobna, ustalona kwota – na przykład 1 zł po każdej płatności kartą.

Jak tanio podróżować?

Przed podróżą warto sporządzić jej wstępny kosztorys. Plan powinien obejmować:

 • dojazd,
 • zakwaterowanie,
 • przejazdy i karty wstępu,
 • wyżywienie,
 • kieszonkowe.

Wszystko zależy także od tego, jak i z kim podróżujemy. Możemy to robić w pojedynkę, ze swoją drugą połową lub z kilku-kilkunastoosobową ekipą znajomych. Druga decyzja, którą należy podjąć przed planowaniem wyjazdu, to charakter podróży. Mogą to być wakacje all inclusive z biurem podróży, wycieczka ze studenckim stowarzyszeniem, praca połączona z nauką języka i zwiedzaniem lub wyjazd zorganizowany na własną rękę. Jakie są metody na tanie podróżowanie? Podpowiadamy.

Jak dotrzeć do celu?

Sposób dotarcia do wybranej destynacji, jeśli podróżujesz na własną rękę, wybierz w zależności od długości trasy do przebycia oraz liczby osób, z którymi udajesz się na wyjazd. Propozycje dojazdu możesz podpatrzyć w wyszukiwarkach, takich jak e-podroznik.pl czy omio.com. Jakie są inne sposoby?

 • Carpooling. Idea tego typu przejazdów polega na tym, że kilka osób podróżuje razem samochodem i dzieli się kosztami podróży. W serwisie możesz ogłosić się zarówno w charakterze pasażera, jak i kierowcy. W Polsce najpopularniejszym portalem tego typu jest BlaBlaCar.
 • Autostop. Darmowe przemieszczanie się przygodnie zatrzymanymi pojazdami to nadal bardzo popularna forma podróżowania. Jego koszt jest niski, lecz wymaga dobrej organizacji.
 • Rower. To jeden z najtańszych sposobów na podróżowanie. Aplikacje takie jak Mój Rower, OsmAnd czy Naviki pomogą opracować najlepszą trasę do celu podróży, z podziałem na poszczególne jej etapy.
 • Tanie linie lotnicze i autobusowe. Popularne serwisy, w których znaleźć można tanie loty, to Skyscanner‎, eSky, Fly4Free, Google Flights. Bilet lotniczy da się upolować już za kilka-kilkanaście złotych (jeśli ograniczysz bagaż i udogodnienia). Warto także przyjrzeć się tanim połączeniom autobusowym, takim jak m.in. FlixBus (oferujący także przejazdy zagraniczne).
 • Bilet weekendowy PKP i ulga studencka na bilety kolejowe. Bilet weekendowy to dobra opcja do nieograniczonego poruszania się podczas weekendów. Obowiązuje on najczęściej od piątku od godziny 19.00 do 6.00 w poniedziałek. W PKP Intercity cena takiego biletu zaczyna się już od 81 zł. Nie przysługuje tu jednak ulga studencka – dostępna podczas przejazdów kolejowych (z ważną legitymacją studencką i dla osób poniżej 26 roku życia).

Sposoby na tanie mieszkanie na wakacje

Zakwaterowanie to jeden z największych wydatków. Warto więc go zminimalizować, aby zaoszczędzić na rzeczy, które sprawią nam przyjemność. Na jakie opcje warto zwrócić uwagę?

 • Couchsurfing. W serwisie znajdziesz gospodarzy, którzy oferują darmowe zakwaterowanie we własnym domu lub mieszkaniu. Baza jest ogromna – to ponad 12 mln użytkowników z ponad 230 tys. miast z całego świata.
 • Biwakowanie czyli wakacje pod namiotem. W wielu krajach możesz legalnie i w zgodzie z tutejszym prawem rozbić namiot. Do tych państw należą m.in. Armenia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Estonia, Finlandia i Gruzja.
 • Podróże typu work&travel. Polscy studenci bardzo chętnie wybierają Stany Zjednoczone, ale istnieje wiele innych destynacji. Taka podróż polega na tym, że pracujesz określoną liczbę tygodni (a przy okazji również szlifujesz język obcy), a przez pozostałą część czasu zwiedzasz kraj. Koszt noclegu pokrywają pracodawcy, a ty dostajesz kieszonkowe. Aby wziąć udział w takim programie, zgłoś się do wyspecjalizowanych biur, które pomogą dopełnić wszelkich formalności (np. pomóc przy uzyskaniu wizy).
 • Hostel. Do wyszukiwania noclegów w dobrej cenie warto skorzystać z serwisów takich jak HostelBookers czy HostelWorld. Hostel to miejsce, gdzie z pewnością spotkasz swoich rówieśników z różnych zakątków świata.

Lista niezbędników, czyli co może przydać się w podróży?

Sprawdź, co warto mieć ze sobą i o co zadbać zarówno przed wyruszeniem w podróż, jak i podczas samego zwiedzania.

 • Międzynarodowa Legitymacja Studencka. Najpopularniejsze to karta Euro26 lub karta ISIC. Dzięki karcie Euro26 zyskujesz ubezpieczenie w kraju i za granicą (sprawdź jego zakres przed wyjazdem), a także 51 tys. zniżek do klubów, restauracji i punktów noclegowych w 32 europejskich krajach. Karta ISIC gwarantuje rabaty w kilkudziesięciu tysiącach miejsc na całym świecie, a także ubezpieczenie w Polsce i za granicą.
 • Dobre konto młodzieżowe. Konto dla Młodych z rachunkiem walutowym to idealna opcja dla osób, które dużo podróżują. Bez względu na cel destynacji nie będziesz się martwić o bezpieczeństwo swojej gotówki. Ponadto zredukujesz koszty przewalutowań przy wymianie waluty na miejscu, a także będziesz mieć stały dostęp do swojego konta. Aplikacja mobilna IKO lub serwis iPKO pozwoli trzymać rękę na pulsie podczas planowania wydatków przed i w trakcie podróży.
 • Polisa ubezpieczeniowa. Możesz ją wykupić z poziomu aplikacji mobilnej IKO lub serwisu internetowego iPKO. Posiadaczy Międzynarodowej Legitymacji Studenckiej obejmuje ubezpieczenie turystyczne. Dodatkowo warto zadbać o EKUZ, czyli kartę ubezpieczenia zdrowotnego, którą uzyskasz w placówce NFZ.
 • Darmowe aplikacje do zwiedzania miast. izi.TRAVEL to przewodnik audio po ponad 900 miastach, a Lonely Planet Global to klasyczny przewodnik po 243 miastach z całego świata. To tylko dwa przykłady z bardzo długiej listy aplikacji dla podróżujących.

Tanie podróżowanie – użyteczne porady

Oto kilka cennych wskazówek, które zredukują koszty podróży.

 • Porównuj – korzystaj z serwisów umożliwiających porównywanie cen lotów przez cały miesiąc, dzięki temu znajdziesz najbardziej atrakcyjną ofertę. Hoteli, hosteli lub prywatnych pokoi również szukaj przy pomocy porównywarek.
 • Celuj w termin poza sezonem – podróżowanie poza sezonem jest znacznie tańsze, ale to nie jedyny plus – na miejscu będą mniejsze kolejki do najpopularniejszych atrakcji turystycznych.
 • Weź minimum bagażu – zredukuj objętość i wagę bagażu do minimum. Zważ w domu lub na lotnisku torbę czy walizkę, żeby uniknąć dopłacania za nadbagaż.
 • Podróżuj z przyjaciółmi – wystarczy rzucić okiem na ceny pokoi jednoosobowych i porównać je z dwu-, trzy- i czteroosobowymi – im więcej osób w pokoju, tym niższa cena. Wyjazd w pojedynkę to opcja mało ekonomiczna, poza tym raźniej jest zwiedzać świat w dobrym towarzystwie.
 • Oszczędzaj na internecie i      telefonie – na miejscu korzystaj z darmowych atrakcji, a jest ich naprawdę wiele – przed podróżą zrób dokładny research takich miejsc. Łącz się z darmową siecią Wi-Fi w kawiarniach i na przystankach, unikaj opłat za roaming (sprawdź, czy w kraju, do którego zmierzasz nadal obowiązuje). Do kontaktu z najbliższymi używaj darmowych komunikatorów, takich jak Skype czy WhatsApp.
 • Jedz lokalnie – zamiast w restauracjach, stołuj się w barach lub w małych lokalnych punktach gastronomicznych z potrawami przygotowanymi przez miejscowych. Możesz tez zabrać prowiant z domu (zaopatrz się w produkty z długą datą przydatności i odporne na warunki pogodowe).
 • Zwiedzaj za darmo – przetestuj atrakcje typu Free Walking Tour. W większości stolic i innych dużych      miastach znajdziesz lokalnych przewodników oprowadzających po turystycznych lub tematycznych trasach (np. Street Art lub Old Town). Wynagrodzeniem są napiwki – zapłacisz więc tyle, ile uważasz. Warto także  wiedzieć, że wstęp do wielu muzeów europejskich dla osób do 26. roku życia jest darmowy. Wejdź na stronę internetową muzeum i sprawdź, na jakich zasadach obowiązuje „free admission”. Szukaj placówek, które zapewniają darmowe zwiedzanie np. w określone dni w tygodniu.

Andrzej Trubiłowicz

Czytaj także:

Kalendarz 100 lat śmiałych decyzji PKO Banku Polskiego potrójnie nagrodzony

100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Łodzi

Inwestycje w rękach specjalistów