2019.04.10

Podróże na studencką kieszeń

Podróżowanie jeszcze nigdy nie było tak dostępne jak dziś. Mocno konkurencyjne ceny lotów i możliwość taniego zakwaterowania to powody, dla których wiele osób regularnie odwiedza różne zakątki świata. Czy na podróżowanie mogą sobie pozwolić również studenci? Tak – wystarczy poświęcić odpowiednią ilość czasu i starannie zaplanować termin oraz metodę transportu.

Tanie podróżowanie

Jak zaoszczędzić pieniądze na wakacje?

Aby wyruszyć w podróż, trzeba zebrać odpowiedni kapitał. Jak się do tego zabrać? W zarządzaniu zazwyczaj skromnym studenckim kapitałem pomóc może kilka udogodnień. Pierwsze z nich to aplikacja mobilna do kontroli nad budżetem. Zarządzanie swoimi wydatkami z poziomu aplikacji (program zastąpić może zwykła, regularnie prowadzona tabelka w Excelu) uporządkuje finanse, a także pozwoli dostrzec dziedziny, w których wydatki są zbyt duże i w przyszłości będzie można je zredukować. Musisz wiedzieć, że chcąc zaoszczędzić pieniądze na wyjazd, nie trzeba rezygnować z przyjemności.

Konto dla Młodych, czyli także dla studentów, w PKO BP oferuje funkcję autooszczędzania. Po każdej transakcji kartą debetową, e-przelewem czy płatnością telefonem, na konto automatycznie zostanie przelana drobna, ustalona kwota – na przykład 1 zł po każdej płatności kartą.

Jak tanio podróżować?

Przed podróżą warto sporządzić jej wstępny kosztorys. Plan powinien obejmować:

 • dojazd,
 • zakwaterowanie,
 • przejazdy i karty wstępu,
 • wyżywienie,
 • kieszonkowe.

Wszystko zależy także od tego, jak i z kim podróżujemy. Możemy to robić w pojedynkę, ze swoją drugą połową lub z kilku-kilkunastoosobową ekipą znajomych. Druga decyzja, którą należy podjąć przed planowaniem wyjazdu, to charakter podróży. Mogą to być wakacje all inclusive z biurem podróży, wycieczka ze studenckim stowarzyszeniem, praca połączona z nauką języka i zwiedzaniem lub wyjazd zorganizowany na własną rękę. Jakie są metody na tanie podróżowanie? Podpowiadamy.

Jak dotrzeć do celu?

Sposób dotarcia do wybranej destynacji, jeśli podróżujesz na własną rękę, wybierz w zależności od długości trasy do przebycia oraz liczby osób, z którymi udajesz się na wyjazd. Propozycje dojazdu możesz podpatrzyć w wyszukiwarkach, takich jak e-podroznik.pl czy omio.com. Jakie są inne sposoby?

 • Carpooling. Idea tego typu przejazdów polega na tym, że kilka osób podróżuje razem samochodem i dzieli się kosztami podróży. W serwisie możesz ogłosić się zarówno w charakterze pasażera, jak i kierowcy. W Polsce najpopularniejszym portalem tego typu jest BlaBlaCar.
 • Autostop. Darmowe przemieszczanie się przygodnie zatrzymanymi pojazdami to nadal bardzo popularna forma podróżowania. Jego koszt jest niski, lecz wymaga dobrej organizacji.
 • Rower. To jeden z najtańszych sposobów na podróżowanie. Aplikacje takie jak Mój Rower, OsmAnd czy Naviki pomogą opracować najlepszą trasę do celu podróży, z podziałem na poszczególne jej etapy.
 • Tanie linie lotnicze i autobusowe. Popularne serwisy, w których znaleźć można tanie loty, to Skyscanner‎, eSky, Fly4Free, Google Flights. Bilet lotniczy da się upolować już za kilka-kilkanaście złotych (jeśli ograniczysz bagaż i udogodnienia). Warto także przyjrzeć się tanim połączeniom autobusowym, takim jak m.in. FlixBus (oferujący także przejazdy zagraniczne).
 • Bilet weekendowy PKP i ulga studencka na bilety kolejowe. Bilet weekendowy to dobra opcja do nieograniczonego poruszania się podczas weekendów. Obowiązuje on najczęściej od piątku od godziny 19.00 do 6.00 w poniedziałek. W PKP Intercity cena takiego biletu zaczyna się już od 81 zł. Nie przysługuje tu jednak ulga studencka – dostępna podczas przejazdów kolejowych (z ważną legitymacją studencką i dla osób poniżej 26 roku życia).

Sposoby na tanie mieszkanie na wakacje

Zakwaterowanie to jeden z największych wydatków. Warto więc go zminimalizować, aby zaoszczędzić na rzeczy, które sprawią nam przyjemność. Na jakie opcje warto zwrócić uwagę?

 • Couchsurfing. W serwisie znajdziesz gospodarzy, którzy oferują darmowe zakwaterowanie we własnym domu lub mieszkaniu. Baza jest ogromna – to ponad 12 mln użytkowników z ponad 230 tys. miast z całego świata.
 • Biwakowanie czyli wakacje pod namiotem. W wielu krajach możesz legalnie i w zgodzie z tutejszym prawem rozbić namiot. Do tych państw należą m.in. Armenia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Estonia, Finlandia i Gruzja.
 • Podróże typu work&travel. Polscy studenci bardzo chętnie wybierają Stany Zjednoczone, ale istnieje wiele innych destynacji. Taka podróż polega na tym, że pracujesz określoną liczbę tygodni (a przy okazji również szlifujesz język obcy), a przez pozostałą część czasu zwiedzasz kraj. Koszt noclegu pokrywają pracodawcy, a ty dostajesz kieszonkowe. Aby wziąć udział w takim programie, zgłoś się do wyspecjalizowanych biur, które pomogą dopełnić wszelkich formalności (np. pomóc przy uzyskaniu wizy).
 • Hostel. Do wyszukiwania noclegów w dobrej cenie warto skorzystać z serwisów takich jak HostelBookers czy HostelWorld. Hostel to miejsce, gdzie z pewnością spotkasz swoich rówieśników z różnych zakątków świata.

Lista niezbędników, czyli co może przydać się w podróży?

Sprawdź, co warto mieć ze sobą i o co zadbać zarówno przed wyruszeniem w podróż, jak i podczas samego zwiedzania.

 • Międzynarodowa Legitymacja Studencka. Najpopularniejsze to karta Euro26 lub karta ISIC. Dzięki karcie Euro26 zyskujesz ubezpieczenie w kraju i za granicą (sprawdź jego zakres przed wyjazdem), a także 51 tys. zniżek do klubów, restauracji i punktów noclegowych w 32 europejskich krajach. Karta ISIC gwarantuje rabaty w kilkudziesięciu tysiącach miejsc na całym świecie, a także ubezpieczenie w Polsce i za granicą.
 • Dobre konto młodzieżowe. Konto dla Młodych z rachunkiem walutowym to idealna opcja dla osób, które dużo podróżują. Bez względu na cel destynacji nie będziesz się martwić o bezpieczeństwo swojej gotówki. Ponadto zredukujesz koszty przewalutowań przy wymianie waluty na miejscu, a także będziesz mieć stały dostęp do swojego konta. Aplikacja mobilna IKO lub serwis iPKO pozwoli trzymać rękę na pulsie podczas planowania wydatków przed i w trakcie podróży.
 • Polisa ubezpieczeniowa. Możesz ją wykupić z poziomu aplikacji mobilnej IKO lub serwisu internetowego iPKO. Posiadaczy Międzynarodowej Legitymacji Studenckiej obejmuje ubezpieczenie turystyczne. Dodatkowo warto zadbać o EKUZ, czyli kartę ubezpieczenia zdrowotnego, którą uzyskasz w placówce NFZ.
 • Darmowe aplikacje do zwiedzania miast. izi.TRAVEL to przewodnik audio po ponad 900 miastach, a Lonely Planet Global to klasyczny przewodnik po 243 miastach z całego świata. To tylko dwa przykłady z bardzo długiej listy aplikacji dla podróżujących.

Tanie podróżowanie – użyteczne porady

Oto kilka cennych wskazówek, które zredukują koszty podróży.

 • Porównuj – korzystaj z serwisów umożliwiających porównywanie cen lotów przez cały miesiąc, dzięki temu znajdziesz najbardziej atrakcyjną ofertę. Hoteli, hosteli lub prywatnych pokoi również szukaj przy pomocy porównywarek.
 • Celuj w termin poza sezonem – podróżowanie poza sezonem jest znacznie tańsze, ale to nie jedyny plus – na miejscu będą mniejsze kolejki do najpopularniejszych atrakcji turystycznych.
 • Weź minimum bagażu – zredukuj objętość i wagę bagażu do minimum. Zważ w domu lub na lotnisku torbę czy walizkę, żeby uniknąć dopłacania za nadbagaż.
 • Podróżuj z przyjaciółmi – wystarczy rzucić okiem na ceny pokoi jednoosobowych i porównać je z dwu-, trzy- i czteroosobowymi – im więcej osób w pokoju, tym niższa cena. Wyjazd w pojedynkę to opcja mało ekonomiczna, poza tym raźniej jest zwiedzać świat w dobrym towarzystwie.
 • Oszczędzaj na internecie i      telefonie – na miejscu korzystaj z darmowych atrakcji, a jest ich naprawdę wiele – przed podróżą zrób dokładny research takich miejsc. Łącz się z darmową siecią Wi-Fi w kawiarniach i na przystankach, unikaj opłat za roaming (sprawdź, czy w kraju, do którego zmierzasz nadal obowiązuje). Do kontaktu z najbliższymi używaj darmowych komunikatorów, takich jak Skype czy WhatsApp.
 • Jedz lokalnie – zamiast w restauracjach, stołuj się w barach lub w małych lokalnych punktach gastronomicznych z potrawami przygotowanymi przez miejscowych. Możesz tez zabrać prowiant z domu (zaopatrz się w produkty z długą datą przydatności i odporne na warunki pogodowe).
 • Zwiedzaj za darmo – przetestuj atrakcje typu Free Walking Tour. W większości stolic i innych dużych      miastach znajdziesz lokalnych przewodników oprowadzających po turystycznych lub tematycznych trasach (np. Street Art lub Old Town). Wynagrodzeniem są napiwki – zapłacisz więc tyle, ile uważasz. Warto także  wiedzieć, że wstęp do wielu muzeów europejskich dla osób do 26. roku życia jest darmowy. Wejdź na stronę internetową muzeum i sprawdź, na jakich zasadach obowiązuje „free admission”. Szukaj placówek, które zapewniają darmowe zwiedzanie np. w określone dni w tygodniu.

Andrzej Trubiłowicz

Czytaj także:

Kalendarz 100 lat śmiałych decyzji PKO Banku Polskiego potrójnie nagrodzony

100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Łodzi

Inwestycje w rękach specjalistów

  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.15

   200 milionów transakcji w IKO

   Od początku funkcjonowania na rynku aplikacji mobilnej IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

   więcej
  Pokaż więcej