2015.09.01

Program "Mieszkanie dla Młodych" – od 1 września na nowych warunkach

Większość z nas mówiąc "mieszkanie", myśli "kredyt". Taka jest rzeczywistość. A może kredyt z dopłatą? W ramach programu "Mieszkanie dla Młodych"? Tym bardziej, że od 1 września w MdM zachodzą zmiany, które znacznie zwiększają liczbę jego potencjalnych beneficjentów.

MdM 2015

W swym zamierzeniu rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" miał stanowić wsparcie dla ludzi wchodzących w dorosłe życie i szansę na zdobycie własnego lokum na preferencyjnych warunkach kredytowych. Program miał jednak wiele obostrzeń i warunków, które należało spełnić, by stać się jego beneficjentem. Mimo to cieszył się ogromnym zainteresowaniem kredytobiorców. Oferował bowiem realną pomoc osobom nieposiadającym własnego M. Jednak od 1 września br. wiele się w Programie zmienia. Cel wszystkich zmian jest jeden: zwiększenie liczby osób, które będą mogły skorzystać z MdM.

Teraz także rynek wtórny

Dotychczas podstawowym warunkiem Programu był wymóg nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym. Nie stanowił on problemu dla osób poszukujących lokum w nowych, rozbudowujących się dzielnicach. Jednak dla tych, którzy preferują dzielnice stare, będące blisko lub w samym centrum, często była to bariera nie do przejścia. W takich miejscach o nowe mieszkania jest bowiem bardzo trudno – jest ich niewiele i zazwyczaj są dużo droższe. Tak więc ci, którzy lubią mieszkania stare, „z duszą” nie mieli szans na ubieganie się o ich dofinansowanie w ramach MdM. Dzięki nowym zapisom, już od 1 września, można szukać swego przyszłego lokum także na rynku wtórnym. Co więcej, nasze wymarzone mieszkanie może być efektem przebudowy czy adaptacji. Zatem, jeżeli marzymy o mieszkaniu na zaadoptowanym strychu, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy przy zaciąganiu kredytu na jego zakup stali się beneficjentami programu MdM.

Kolejną ważną zmianą jest to, że z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania, i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Do tej pory takie dofinansowanie przysługiwało tylko w przypadku nieruchomości już wybudowanej.

Singiel? Związek nieformalny? Ty także możesz być beneficjentem MdM!

Do tej MdM był skierowany do wszystkich osób poniżej 35. roku życia planujących zakup pierwszego mieszkania. Jednak w przypadku osób samotnych bądź pozostających w związkach nieformalnych i nieposiadających zdolności kredytowej, uczestnictwo w Programie nie było już tak oczywiste. Mogły one wziąć kredyt z dopłatą tylko wraz z osobą z najbliższej rodziny. Obecnie mogą skorzystać z Programu wraz z dowolną, wskazaną przez siebie osobą, niekoniecznie z członkiem najbliższej rodziny.

Oznacza to, że osoby pozostające w nieformalnych związkach mogą wraz z partnerem starać się o kredyt na zakup nieruchomości na warunkach oferowanych w ramach programu MdM.

Specjalne warunki dla rodzin wielodzietnych

Bardzo dużo nowe zasady Programu zmieniają w przypadku rodzin wielodzietnych. Generalizując, można powiedzieć, że dla rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci zniesiono niektóre ograniczenia. Teraz duże rodziny będą mogły liczyć na większe ulgi w zobowiązaniach kredytowych.

Po pierwsze, rodzice więcej niż trójki dzieci mogą starać się o dopłaty w ramach MdM nawet, jeżeli już dysponują mieszkaniem. W ich przypadku zniesiony został wymóg pierwszego zamieszkania.

Po drugie, wiek kredytobiorcy. Coraz częściej decydujemy się na dzieci dopiero po 30. Jesteśmy już zakotwiczeni w życiu zawodowym, często mamy już jakieś małe mieszkanko i dopiero wtedy, mając zaspokojone podstawowe potrzeby życiowe, myślimy o powiększeniu rodziny. Dotychczasowe obostrzenie wiekowe powodowało, że duża część rodzin z dziećmi nie mogła starać się o preferencyjne warunki kredytowe. Nowe zasady znoszą całkowicie limit wieku dla osób i rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Po trzecie, powierzchnia mieszkania objęta dopłatą. Im więcej dzieci, tym więcej przestrzeni jest nam potrzebne. Zatem duże rodziny na pewno ucieszy fakt, że w ich przypadku ustawodawca zwiększył metraż powierzchni objętej dopłatą do 65 mkw. (dotychczas: 50 mkw.). Także wysokość finansowania wkładu własnego będzie zależna od liczby dzieci wychowywanych w rodzinie ubiegającej się o kredyt
i będzie obliczana następująco:

  • 10% tzw. wartości odtworzeniowej - dla osób i rodzin bezdzietnych,
  • 15% tzw. wartości odtworzeniowej - dla osób i rodzin z jednym dzieckiem,
  • 20% tzw. wartości odtworzeniowej - dla osób i rodzin z dwójką dzieci (obecnie 15%),
  • 30% tzw. wartości odtworzeniowej - dla wychowujących co najmniej troje dzieci (obecnie 20%).

Program MdM dzięki zmianom zaproponowanym przez ustawodawcę stał się dostępny dla większego grona odbiorców. Dopasowany jest lepiej do potrzeb osób żyjących samotnie lub w wolnych związkach. Wiele oferuje także rodzinom wielodzietnym, stając się realną szansą na poprawę komfortu życia. Warto zorientować się, czy spełniamy warunki ustalone przez ustawodawcę i stać się beneficjentem programu MdM – bo przecież własne, wymarzone mieszkanie to ogromna wartość i poczucie bezpieczeństwa.

Klienci, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o kredycie mieszkaniowym MdM przed wizytą w oddziale PKO Banku Polskiego, mogą skorzystać z informacji zawartych na stronach internetowych Banku.

Iwona Radomska
Ekspert PKO Banku Polskiego

MdM - zmiany 2015

Czytaj także:

Kredyt to nie cyrograf

RRSO - jak czytać reklamy kredytów?

Kredyt hipoteczny: na początek wyższa rata. Dlaczego?

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png