2018.03.23

Pożyczka hipoteczna, czyli duże pieniądze na każdą potrzebę

Potrzebujesz pieniędzy na remont, nowy samochód, domek letniskowy lub... cokolwiek? Jeśli masz nieruchomość, to nie masz problemu.

Każdy, kto myślał o kupnie mieszkania czy domu wie, czym jest kredyt hipoteczny. Nie każdy jednak wie, czym jest pożyczka hipoteczna, która może okazać się najlepszym sposobem sfinansowania rozmaitych potrzeb dla wszystkich posiadających jakąś nieruchomość.

– Przy kredycie hipotecznym bank pożycza pieniądze na konkretny cel, czyli na zakup nieruchomości. Tymczasem przy pożyczce hipotecznej cel zawsze jest dowolny i klient w żaden sposób nie musi rozliczać się z bankiem ze swoich wydatków, choć oczywiście nie może zaciągnąć tej pożyczki na finansowanie działalności gospodarczej – tłumaczy Kinga Andruszkiewicz-Kielak, kierownik zespołu w Oddziale 45 PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Tanie pieniądze

Do wzięcia pożyczki hipotecznej niezbędna jest nieruchomość, która będzie stanowiła jej zabezpieczenie, czyli zastaw hipoteczny – na przykład dom czy mieszkanie, koniecznie znajdujące się w Polsce. Jeśli posiadasz taką nieruchomość lub ma ją ktoś bliski, kto zgodzi się, by stanowiła ona zabezpieczenie pożyczki i została obciążona hipotecznie, możesz śmiało udać się do banku. Wielkość pożyczki, którą możesz dostać, zależy tylko od wyceny nieruchomości dokonywanej przez bank – potencjalnie można pożyczyć kwotę odpowiadającą nawet 60 proc. wartości przedmiotu zabezpieczenia.

–Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych i można ją spłacać znacznie dłużej, nawet przez 20 lat. Tak jak w przypadku kredytu hipotecznego, można umówić się z bankiem na raty o stałej wysokości lub na raty malejące – mówi Kinga Andruszkiewicz-Kielak.

W tym pierwszym przypadku przez cały okres spłaty pożyczki co miesiąc płacimy bankowi tyle samo i – przynajmniej na początku – jest to kwota niższa niż przy ratach malejących, spłacamy jednak początkowo mniej kapitału, a więcej odsetek. W przypadku rat malejących co miesiąc spłacamy taką samą ratę kapitałową, a kwota odsetek stopniowo spada. Na początku obciążenie jest więc największe, ale potem maleje.

Elastyczna pożyczka

Banki przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczki hipotecznej standardowo sprawdzają zdolność potencjalnego klienta do spłaty rat, a także to, czy nieruchomość nie jest obciążona innymi zabezpieczeniami, na przykład z tytułu kredytów hipotecznych. Pożyczkę hipoteczną można jednak wziąć nawet w sytuacji, gdy nieruchomość, która ma stanowić jej zabezpieczenie, jest jeszcze spłacana w ramach kredytu hipotecznego.

– Zasady są wtedy proste. Po pierwsze, kredyt hipoteczny również musi być spłacany w PKO Banku Polskim. Po drugie, suma niespłaconego kredytu oraz pożyczki hipotecznej nie może być większa niż 60 proc. wartości nieruchomości – wyjaśnia Kinga Andruszkiewicz-Kielak.

W PKO Banku Polskim oferta pożyczki hipotecznej jest bardzo elastyczna i dopasowywana do konkretnych klientów. Marża pożyczki jest indywidualnie negocjowana, a jej kwota jest ograniczona z góry wartością nieruchomości, ale nie jest ograniczona z dołu, możemy więc pożyczyć w ten sposób nawet mniejszą kwotę. Jeśli dodatkowo ubezpieczymy się od utraty pracy i hospitalizacji, PKO Bank Polski nie pobierze prowizji za udzielenie pożyczki. Dodatkowo klienci, którzy wzięli pożyczkę hipoteczną, raz w roku mogą zawiesić spłatę jednej raty (to tzw. wakacje kredytowe), a raz w ciągu całego okresu spłacania pożyczki mają możliwość karencji, czyli zawieszenia spłat kapitału aż przez dwa miesiące.

Maciej Nowak

Czytaj także:

4 rady jak remontować, by finansowo nie zwariować – sposoby na tani remont

Oszczędzanie na mieszkanie, czyli jak zebrać pieniądze na wkład własny

Kredyt na budowę domu. To prostsze niż myślisz!

loaderek.gifoverlay.png