2015.08.25

2/3 Polaków codziennie wysyła SMS-y

Smartfony bardzo szybko wyparły z rynku zwykłe telefony komórkowe. Jednak mimo ich zaawansowanych możliwości – czatów, komunikatorów i maili – najchętniej wybieranym przez nas sposobem komunikacji są krótkie wiadomości tekstowe, czyli SMS-y. W tegorocznym badaniu „Komunikacja SMS w Polsce”, przeprowadzonym przez platformę SerwerSMS.pl , aż 94 proc. Polaków zadeklarowało korzystanie z SMS-ów, a prawie 60 proc. z nas SMS-y wysyła codziennie.

2/3 Polaków codziennie wysyła SMS-y

Posiadacze smartfonów bardziej doceniają zalety SMS-ów niż użytkownicy zwykłych telefonów komórkowych, którzy nie mieli doświadczenia w korzystaniu z mobilnych komunikatorów. Z badania wynika, że ci z nas, którzy posiadają smartfon za zalety SMS-ów uważają m.in.: szybkość dostarczenia wiadomości (45,8 proc.) prostotę użytkowania (33,6 proc.), koszt (30,6 proc.), uniwersalność (23,7 proc.), zasięg usługi (19,5 proc.) oraz bezpieczeństwo (6,8 proc.).

- To prawda, że nowe technologie coraz mocniej wkraczają w nasze życie i nie należy się przed tym bronić. Czaty, maile czy komunikatory są przez Polaków chętnie wykorzystywane. Doskonale uzupełniają one sposób, w jaki się komunikujemy. Jednak w dalszym ciągu najczęściej używanym, najszybszym i najbardziej skutecznym środkiem komunikacji w Polsce i na świecie jest SMS. Dociera w kilka sekund, nie wymaga specjalnego oprogramowania i działa na każdym dostępnym urządzeniu – telefonie, smartfonie i tablecie. Właśnie to są główne zalety SMS-ów, które powodują, że nadal chcemy z nich korzystać – uważa Daniel Zawiliński z platformy SerwerSMS.pl.

Aż 65 proc. Polaków codziennie wysyła SMS-y, natomiast co drugi z nas deklaruje, że wysyła kilka krótkich wiadomości tekstowych w tygodniu.

Użytkownicy smartfonów w przeważającej większości także wybierają SMS-y jako główną formę codziennej komunikacji. Korzystanie z komunikatorów mobilnych deklaruje zaledwie co czwarty posiadacz smartfona, a dla porównania – korzystanie z SMS-ów już blisko 60 proc.

- Rosnąca popularność nowoczesnych telefonów komórkowych i coraz większy dostęp do mobilnego internetu nie przekłada się więc na znacząca zmianę przyzwyczajeń komunikacyjnych Polaków. Wybieramy rozwiązania sprawdzone, bezpieczne i takie, które dobrze znamy – ocenia Artur Sadowski z platformy SerwerSMS.pl

Agnieszka Morawiecka
ISBnews

Czytaj także:

Uzależnienie od internetu – choroba XXI w.?

10 rzeczy, które zastąpi twój smartfon

Handel mobilny w Polsce rośnie 3 razy szybciej niż e-commerce ogółem

loaderek.gifoverlay.png