2018.11.05

Inwestycje alternatywne w dobra luksusowe w Polsce – nie tylko dla krezusów

Dzieła sztuki, zabytkowe samochody lub wykwintne trunki – to przykłady inwestycji w dobra luksusowe, które do niedawna były zarezerwowane tylko dla najbogatszych. Ograniczenie inwestycji na rynku dóbr luksusowych w Polsce wynikało z potrzeby zaangażowania potężnych kwot oraz opłacenia profesjonalnego i godnego zaufania indywidualnego doradcy. Dziś w rynek dóbr luksusowych zainwestować może każdy – nawet bez milionów na koncie i eksperckiej wiedzy. Drzwi do wielkiego świata otwiera fundusz inwestycyjny PKO Dóbr Luksusowych Globalny.

Zainteresowanie inwestycjami alternatywnymi w rynek dóbr luksusowych zwiększa się wraz z bogaceniem się społeczeństw. W Polsce jego wartość szacuje się na kilkanaście miliardów złotych. Z roku na rok rośnie ona w dwucyfrowym tempie. To imponujące wyniki, które przyciągają uwagę inwestorów poszukujących alternatywnych źródeł pomnażania pieniędzy.

Rynek dóbr luksusowych stwarza ogromne możliwości. Zyski na poziomie kilku tysięcy procent osiągnięte w ciągu zaledwie kilku lat nie należą tu do rzadkości. Trzeba jednak pamiętać, że nieprzeciętna rentowność inwestycji zawsze idzie w parze z wysokim ryzykiem. – Samodzielne inwestowanie na rynku dóbr luksusowych z pewnością nie jest rozwiązaniem dla każdego. Zakup zyskujących na wartości przedmiotów wymaga dysponowania niemałym kapitałem, który pozwoli zdywersyfikować ryzyko – mówi Paweł Majtkowski, ekspert z zakresu zarządzania finansami. Jego zdaniem minimalna kwota to 100 tys. zł. Komfort inwestowania mają osoby, które dysponują kapitałem na poziomie około pół miliona złotych.

Rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie są skłonni do zakupu dóbr luksusowych za taką kwotę, jest zakup jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Subfundusz PKO Dóbr Luksusowych Globalny inwestuje w spółki z całego świata posiadające silne i rozpoznawalne marki. Ulokowanie pieniędzy w notującą nieprzeciętne wzrosty branżę nie wymaga w tym przypadku ani angażowania ogromnych pieniędzy, ani eksperckiej wiedzy czy stałego trzymania ręki na pulsie. Nad optymalnym lokowaniem naszych środków stale pracuje zespół doświadczonych finansistów. – Dotychczasowe doświadczenia wskazują na to, że zarządzający funduszem to właściwe osoby na właściwym miejscu – zapewnia Ewa Wróblewska, doradca w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Augustowie. – Największą zaletą subfunduszu PKO Dóbr Luksusowych Globalnego jest możliwość osiągnięcia znacznie większych zysków niż na lokacie. Trzeba jednak pamiętać, że to produkt dla osób, które akceptują ryzyko. Miewa on lepsze i gorsze chwile. – mówi doradca.

Ofertą dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z inwestowaniem alternatywnym, jest program PKO Akcjomat. Polega on na inwestowaniu wpłaconych środków w regularnych odstępach czasu, niezależnie od panującej koniunktury rynkowej. Pozawala to ograniczyć ryzyko, uśrednić cenę zakupu jednostek uczestnictwa oraz uniknąć kupowania „na górce” i sprzedawania „w dołku”.

Tomasz Sobkowicz

Czytaj także:

Pracuj na oszczędności, a oszczędności niech pracują... dla ciebie

Oszczędzanie na emeryturę – 40 lat minie jak jeden dzień…

Oszczędzaj na marzenia, nie na marzeniach

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej