2018.11.05

Inwestycje alternatywne w dobra luksusowe w Polsce – nie tylko dla krezusów

Dzieła sztuki, zabytkowe samochody lub wykwintne trunki – to przykłady inwestycji w dobra luksusowe, które do niedawna były zarezerwowane tylko dla najbogatszych. Ograniczenie inwestycji na rynku dóbr luksusowych w Polsce wynikało z potrzeby zaangażowania potężnych kwot oraz opłacenia profesjonalnego i godnego zaufania indywidualnego doradcy. Dziś w rynek dóbr luksusowych zainwestować może każdy – nawet bez milionów na koncie i eksperckiej wiedzy. Drzwi do wielkiego świata otwiera fundusz inwestycyjny PKO Dóbr Luksusowych Globalny.

Zainteresowanie inwestycjami alternatywnymi w rynek dóbr luksusowych zwiększa się wraz z bogaceniem się społeczeństw. W Polsce jego wartość szacuje się na kilkanaście miliardów złotych. Z roku na rok rośnie ona w dwucyfrowym tempie. To imponujące wyniki, które przyciągają uwagę inwestorów poszukujących alternatywnych źródeł pomnażania pieniędzy.

Rynek dóbr luksusowych stwarza ogromne możliwości. Zyski na poziomie kilku tysięcy procent osiągnięte w ciągu zaledwie kilku lat nie należą tu do rzadkości. Trzeba jednak pamiętać, że nieprzeciętna rentowność inwestycji zawsze idzie w parze z wysokim ryzykiem. – Samodzielne inwestowanie na rynku dóbr luksusowych z pewnością nie jest rozwiązaniem dla każdego. Zakup zyskujących na wartości przedmiotów wymaga dysponowania niemałym kapitałem, który pozwoli zdywersyfikować ryzyko – mówi Paweł Majtkowski, ekspert z zakresu zarządzania finansami. Jego zdaniem minimalna kwota to 100 tys. zł. Komfort inwestowania mają osoby, które dysponują kapitałem na poziomie około pół miliona złotych.

Rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie są skłonni do zakupu dóbr luksusowych za taką kwotę, jest zakup jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Subfundusz PKO Dóbr Luksusowych Globalny inwestuje w spółki z całego świata posiadające silne i rozpoznawalne marki. Ulokowanie pieniędzy w notującą nieprzeciętne wzrosty branżę nie wymaga w tym przypadku ani angażowania ogromnych pieniędzy, ani eksperckiej wiedzy czy stałego trzymania ręki na pulsie. Nad optymalnym lokowaniem naszych środków stale pracuje zespół doświadczonych finansistów. – Dotychczasowe doświadczenia wskazują na to, że zarządzający funduszem to właściwe osoby na właściwym miejscu – zapewnia Ewa Wróblewska, doradca w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Augustowie. – Największą zaletą subfunduszu PKO Dóbr Luksusowych Globalnego jest możliwość osiągnięcia znacznie większych zysków niż na lokacie. Trzeba jednak pamiętać, że to produkt dla osób, które akceptują ryzyko. Miewa on lepsze i gorsze chwile. – mówi doradca.

Ofertą dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z inwestowaniem alternatywnym, jest program PKO Akcjomat. Polega on na inwestowaniu wpłaconych środków w regularnych odstępach czasu, niezależnie od panującej koniunktury rynkowej. Pozawala to ograniczyć ryzyko, uśrednić cenę zakupu jednostek uczestnictwa oraz uniknąć kupowania „na górce” i sprzedawania „w dołku”.

Tomasz Sobkowicz

Czytaj także:

Pracuj na oszczędności, a oszczędności niech pracują... dla ciebie

Oszczędzanie na emeryturę – 40 lat minie jak jeden dzień…

Oszczędzaj na marzenia, nie na marzeniach

  • Bankofinanse

   02019.03.26

   Maxi historia Mini Ratki

   Mini Ratkę zna dziś w Polsce każdy, bez względu na to, czy jest Klientem PKO Banku Polskiego. Ta pożyczka gotówkowa ma wieloletnią tradycję i przyjazne oblicze. Polacy lubią taką formę pożyczania. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że wartość kredytów konsumpcyjnych z roku na rok rośnie. Najchętniej pożyczamy na zakup samochodu lub sprzętu RTV i AGD, kupno lub remont mieszkania oraz wakacje i podróże.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   Pół miliona Profili Zaufanych w PKO Banku Polskim

   Już pół miliona klientów PKO Banku Polskiego założyło Profil Zaufany korzystając z serwisów transakcyjnych banku. Profil Zaufany pozwala na korzystanie z szerokiego zakresu usług e-administracji, m.in. zweryfikowanie i zaakceptowanie rozliczenia podatkowego na platformie „Twój e-PIT”, składanie wniosków o e-dowód, sprawdzenie liczby punktów karnych czy wysłanie pisma ogólnego do urzędu. Profil Zaufany można założyć bezpiecznie, szybko i całkowicie online w serwisach transakcyjnych iPKO i Inteligo.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   iPKO - centrum zarządzania finansami

   Dostęp do serwisu iPKO ma obecnie 8,2 mln klientów PKO Banku Polskiego, blisko 4 mln z nich loguje się do niego minimum raz w miesiącu. Tą drogą realizują coraz więcej operacji bankowych, ale też załatwiają sprawy, które wcześniej wymagały wizyty w oddziale czy w urzędzie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  Pokaż więcej