2018.10.09

Pracuj na oszczędności, a oszczędności niech pracują... dla ciebie

Kilka tysięcy na telewizor lub podróż, kilkadziesiąt tysięcy na samochód, kilkaset tysięcy na mieszkanie, zabezpieczenie na przyszłą emeryturę albo po prostu poduszka finansowa na wypadek utraty pracy. Każdy z nas ma inne cele, ale większość, aby je zrealizować, musi zrobić to samo – zaoszczędzić pieniądze. Kluczowa jest w tym przypadku wiedza, jak to zrobić.

Z najnowszego raportu „Portfel statystycznego Polaka – kondycja finansowa Polaków”, przygotowanego w lipcu 2018 r. przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej (na podstawie wyników badań Kantar Millward Brown), wynika, że co trzeci Polak – 35 proc. ankietowanych – spodziewa się zwiększenia zarobków w ciągu najbliższego roku. Czy podwyżki przyczynią się do wzrostu oszczędności Polaków? Jest nadzieja, że tak. W tym roku zadeklarowało to aż 42 proc. badanych. Podczas poprzedniej edycji badania, czyli w 2015 r., tylko 24 proc. respondentów wskazywało na chęć odkładania pieniędzy. 

Jak oszczędzać?

Konsekwentnie i regularnie, wtedy mamy szansę na zgromadzenie większych pieniędzy. To czysta matematyka – nawet najmniejsza kwota pomnożona przez wiele miesięcy da imponujące wyniki. Lepiej też odkładać co miesiąc nawet niewielkie kwoty, nieobciążające domowego budżetu, niż tylko czasami to, co zostanie na koniec miesiąca. Bo jeśli nie zostanie nic, nic nie oszczędzimy. Regularność szybko wejdzie w krew, a oszczędzanie stanie się oczywiste i naturalne. 

Na co odkładać?

Oszczędzamy na większe wydatki – remont mieszkania, zakup samochodu lub wymianę sprzętu AGD. Odkładamy też na wakacje czy weekend w SPA. Wyprawka szkolna dla dziecka, kurs językowy dla nastolatka lub zakup wyposażenia do pokoju dla noworodka – to również duży koszt. Do wyboru mamy wtedy kredyt lub skorzystanie z oszczędności, pod warunkiem że je mamy... 

Rachunek sumienia

Po określeniu celu powinniśmy dokładnie prześledzić historię konta: ile pieniędzy wpływa, na co wydajemy, ile zostaje lub zostawać powinno. Może uda się ograniczyć część wydatków i wygospodarować – niemal bezboleśnie – większą kwotę, którą miesięcznie będzie można odłożyć. 

Gdzie gromadzić oszczędności?

Każdy znajdzie dla siebie rozwiązanie. Lokata, Program Budowania Kapitału, konto oszczędnościowe – to wszystko czeka w PKO Banku Polskim. 

Oszczędzaj tyle, ile chcesz... na koncie oszczędnościowym

Jeśli co miesiąc uda się wygospodarować 100 zł i przeznaczyć je na oszczędności, po roku zbierze się już spora kwota, która wystarczy na nową pralkę czy zagraniczny wyjazd bez potrzeby zapożyczania się. Co zrobić, żeby odkładane pieniądze dodatkowo pracowały? Można skorzystać z oferty Konta Oszczędnościowego Plus w PKO Banku Polskim. Mimo że to rozwiązanie kojarzące się z kontem bankowym, zgromadzone na nim środki są wyżej oprocentowane. To oznacza, że otrzymamy więcej pieniędzy z odsetek niż na zwykłym rachunku. Konto Oszczędnościowe Plus w PKO Banku Polskim to też doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy przeznaczać na oszczędności niewielkie kwoty lub jeśli nie chcemy deklarować, jak dużo, jak często i jak długo będziemy tu pieniądze wpłacać. Co istotne, jeśli okaże się, że musimy naruszyć dotychczasowe oszczędności, raz w miesiącu możemy dowolną część lub całość zgromadzonych środków przelać na tradycyjne konto bankowe bez żadnych opłat oraz nie tracąc naliczonych wcześniej odsetek. Aby założyć Konto Oszczędnościowe Plus, wystarczy kilka kliknięć w serwisie internetowym iPKO. W ten sam sposób będziemy mogli również na bieżąco zarządzać zgromadzonymi tam pieniędzmi, czyli jeśli zajdzie taka potrzeba, przelewać je na przykład na rachunek osobisty. 

Uzbierałeś już 1 tys. zł? Załóż lokatę lub wybierz obligacje!

Minimalna kwota do założenia lokaty terminowej w PKO Banku Polskim to 1 tys. zł. Po co to robić, skoro możemy trzymać pieniądze na rachunku oszczędnościowym? Przede wszystkim dlatego, że tu pieniądze będą pracowały jeszcze wydajniej, czyli zyskujemy wyższe oprocentowanie. Jeśli więc wiemy, że w ciągu najbliższego miesiąca, trzech, sześciu lub nawet roku nie planujemy wydania zgromadzonych środków, warto odłożyć je właśnie na lokacie terminowej. W wybranym okresie nie będzie możliwe „dopłacanie” pieniędzy (ewentualnie można założyć kolejną lokatę) ani ich wypłacanie. Jeśli jednak zechcemy pobrać je przed zakończeniem okresu umownego, nie otrzymamy odsetek. Założenie lokaty w PKO Banku Polskim trwa dosłownie chwilę. Wystarczy zalogować się do serwisu internetowego iPKO lub aplikacji mobilnej IKO. Można też zadzwonić na infolinię lub udać się do oddziału i tam podpisać wszelkie niezbędne dokumenty.

W PKO Banku Polskim można też założyć Lokatę Perłową, która gwarantuje stały zysk nawet 1,7 proc. w skali roku (dla klientów segmentu Bankowości Osobistej i Prywatnej), przy czym trzeba założyć ją na 3 miesiące, a wcześniej nabyć jednostki uczestnictwa subfunduszy PKO Szafirowy, PKO Rubinowy, PKO Szmaragdowy, PKO Diamentowy. Kiedy już staniemy się ich posiadaczami, Lokatę Perłową otworzymy w oddziale Banku lub w systemie bankowości internetowej iPKO. 

Program budowania kapitału. Dołącz z myślą o przyszłości

Dla osób, które chcą zbudować na przykład tzw. poduszkę finansową na wypadek utraty pracy czy zebrać kapitał na przyszłą emeryturę albo uzbierać pieniądze na wkład własny przy zakupie mieszkania, PKO Bank Polski przygotował rozwiązanie, które pomoże pomnażać pieniądze przez 5 lat. Inwestycja polega na regularnym przekazywaniu co miesiąc dowolnej kwoty z przedziału od 100 do 1000 zł – mówi Sylwia Kumon z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Tychach. – Oprocentowanie w skali roku zależy od stawki referencyjnej WIBOR 3M. Jest ono zmienne co 3 miesiące i wyliczane według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,5 punktu procentowego. Dla stawki WIBOR 3M np. z 10 lipca 2018 r. wynosiło ono 1,2 proc. w skali roku. To oznacza, że przy comiesięcznej wpłacie np. 500 zł po 5 latach uzbierałoby się 30 tys. zł z samych wpłat oraz aż 952 zł odsetek! To dałoby niemal dodatkowy tysiąc złotych oszczędności. Jak więc rozpocząć Program Budowania Kapitału? Wystarczy określić kwotę przeznaczaną na oszczędności, a następie założyć lokatę w serwisie iPKO za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO bądź infolinii. Jest też możliwe podpisanie umowy tradycyjnie – w oddziale Banku.

Łatwe do obliczenia zyski to tylko jeden, choć bardzo odczuwalny efekt oszczędzania pieniędzy. Zyskujemy jednak coś więcej, co trudno zmierzyć i opisać liczbami. To przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i komfort życia.

Radosław Kluge

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.

Czytaj także:

Oszczędzanie na emeryturę – 40 lat minie jak jeden dzień…

Oszczędzaj na marzenia, nie na marzeniach

Jeśli nie depozyt, to co? Portfel inwestycyjny!