2018.08.16

Oszczędzaj na marzenia, nie na marzeniach

Powodów, by oszczędzać, jest tak wiele, jak wielu jest oszczędzających. Remont mieszkania, wymarzony samochód, wakacje za granicą… Marzenia kosztują, jednak nic nie daje tak wielkiej satysfakcji, jak możliwość ich spełnienia.

Najczęściej marzymy o wyjazdach w egzotyczne miejsca, wymianie samochodu na nowszy model oraz o remoncie lub kupnie mieszkania – wspominali o tym uczestnicy quizu PKO Banku Polskiego „Finansowe życzenia Polaków”. Są to również najczęstsze cele oszczędzania. Jednak na co dzień trudno o dyscyplinę finansową. Odłożone pieniądze często kuszą i są wykorzystywane na „pilniejsze” potrzeby. Z pomocą przychodzą produkty bankowe, które chronią przed podbieraniem zaskórniaków i pozwalają pomnażać oszczędności.

Pod względem zgromadzonych oszczędności Polacy przez wiele lat byli w ogonie Europy. Obecnie nasze realne dochody rosną szybciej niż wydatki. Porównanie aktualnych danych GUS z tymi z końca XX wieku robi wrażenie. W 2016 r. stopa oszczędności wyniosła 23,3 proc., pod koniec lat 90. było to zaledwie 1,8 proc.

Jak oszczędzać

Banki umożliwiają oszczędzanie na różne sposoby. Dla „długodystansowców”, którzy chcą odłożyć większą kwotę na duży zakup, najbardziej efektywne jest oszczędzanie systematyczne – odkładanie określonej kwoty na początku każdego miesiąca. Możemy do tego wykorzystać PKO Program Budowania Kapitału, na który przez maksymalnie 5 lat możemy wpłacać systematycznie kwoty już od 100 zł (maksymalnie 1000 zł), zyskując oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR 3M pomniejszoną o 0,5 punktu proc. Kapitalizacja odsetek następuje co 12 miesięcy, a Bank nie pobiera opłat za otwarcie, prowadzenie ani likwidację lokaty oraz za realizację zlecenia stałego z konta osobistego w PLN w PKO Banku Polskim w celu zasilenia lokaty comiesięczną wpłatą.

Dziś korzystam z tego, co udało mi się zaoszczędzić. W ciągu swojego życia najchętniej odkładałem pieniądze na specjalnym koncie oszczędnościowym. Korzystałem również z funduszy inwestycyjnych, kupowałem w nich udziały. To były już czasy, w których nie chciałem być zbyt agresywny w inwestowaniu, więc wybierałem bezpieczne rozwiązania, z których dziś jestem bardzo zadowolony. Moje oszczędności nie traciły na wartości, lecz były pomnażane. Cieszę się, że umiejętnie stawiałem granice. Zawsze zakładałem, że nie mogę wydać więcej niż maksymalnie połowę zgromadzonych na koncie oszczędnościowym środków. I tak udawało mi się to robić przez całe życie.

Zbigniew Stanikowski, klient PKO Banku Polskiego

Osobom, które nie potrzebują długoterminowego planu oszczędnościowego lub nie potrafią albo nie mogą utrzymać miesięcznej dyscypliny odkładania na przyszłość, a wolą doraźne wpłaty dowolnych kwot, można polecić konto oszczędnościowe. Wpłat na taki rachunek można dokonywać w dowolnym momencie w dowolnej wysokości. Godne polecenia jest Konto Oszczędnościowe Plus w PKO. Oprocentowanie środków jest uzależnione od kwoty zgromadzonej na rachunku i rośnie dla kolejno przekraczanych progów: od 50 tys. do 1 mln zł. Kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc. Dodatkowo pierwszy przelew w miesiącu i wypłaty gotówkowe z Konta Oszczędnościowego Plus są bezpłatne.

Skuteczne oszczędzanie to oszczędzanie bez „podbierania” w trakcie. Tę pokusę można skutecznie zwalczyć, zakładając lokatę na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy.

W dobieraniu odpowiednich sposobów na oszczędzanie ogromną pomocą są dla mnie doradcy PKO Banku Polskiego. To ludzie, którzy w najlepszy sposób potrafią dopasować narzędzia bankowe do moich potrzeb. Moim sprawdzonym sposobem na oszczędzanie jest regularne odkładanie niewielkich kwot – dwa-trzy razy w miesiącu – na oddzielne konto oszczędnościowe. Środki, które tam przelewam, nie są zbyt duże, w przypadku miesięcznego domowego budżetu praktycznie nieodczuwalne. Natomiast regularnie gromadzone, po kilku latach potrafią urosnąć do znaczącej kwoty. Zaoszczędzone środki wykorzystuję jako dodatkowy zastrzyk gotówki, np. na wyjazdach. Poza kontem oszczędnościowym uruchomiłem również lokatę. To sprawdzony i dobry sposób na to, by pieniądze pracowały na siebie.

Zdzisław Stopczyk, klient PKO Banku Polskiego

Oszczędzanie podczas zakupów

Autooszczędzanie w PKO Banku Polskim  to z kolei sposób na bezbolesne oszczędzanie podczas rozkoszy kupowania. Pozwala nie „podbierać” z oszczędności na mniej ważne wydatki. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych posiadających konto w PKO Banku Polskim (w tym także PKO Konto dla Młodych). Jak to działa? Zastanów się, gdzie jest reszta z wczorajszych zakupów? Pewnie nie pamiętasz, co się z nią stało... Taka suma drobnych kwot może nieraz zaskoczyć – dzięki regularnemu odkładaniu „końcówek” na rachunku oszczędnościowym można sobie pozwolić np. na weekendowy wypad za miasto.

3 SPOSOBY ZASILANIA OSZCZĘDNOŚCI:

»  przelew stałej kwoty od każdej transakcji – np. 5 zł
»  przelew procentowej wartości po każdej transakcji kartą – np. 5 proc.
»  przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych od każdej transakcji kartą.

Do naliczenia kwoty przekazywanej na wskazane konto zaliczane są:

»  transakcje kartą do konta
»  transakcje IKO
»  przelewy (w tym zlecenia).

Usługę autooszczędzania można uaktywnić, składając zlecenie w oddziale.

Jedną z form oszczędzania i bezpiecznym sposobem na inwestowanie są obligacje Skarbu Państwa, czyli papiery emitowane przez Ministra Finansów. Klienci indywidualni mają do dyspozycji pięć rodzajów papierów skarbowych: 3-miesięczne, 2-letnie, 3-letnie, 4-letnie i 10-letnie. Dodatkowo dla beneficjentów Programu 500+ są emitowane obligacje rodzinne; 6- i 12-letnie. Każdy rodzaj obligacji odpowiada potrzebom różnych inwestorów, ze względu na m.in. długość inwestycji, rodzaj i wysokość ich oprocentowania. Zaletą obligacji, w zależności od ich rodzaju, są: znane z góry oprocentowanie na cały czas oszczędzania (np. 2-letnie), korzyści płynące z procentu składanego (np. 3- i 4-letnie) oraz możliwość inwestowania w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego (10-letnie). Obligacje skarbowe można kupić w placówkach PKO Banku Polskiego i POK Domu Maklerskiego, przez telefon lub w internecie.

Bartłomiej Pobocha

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.

Czytaj także:

Jeśli nie depozyt, to co? Portfel inwestycyjny!

Oszczędzaj, to nie boli!

Ziarnko do ziarnka… Oszczędzaj systematycznie!

loaderek.gifoverlay.png