2018.03.23

Ziarnko do ziarnka… Oszczędzaj systematycznie!

Małe kroki przynoszą duże efekty. Tę maksymę powinieneś wziąć sobie do serca, jeśli masz problem z rozpoczęciem regularnego oszczędzania. Musisz wiedzieć, że nie trzeba od razu wyrzekać się wszystkich przyjemności, by budować kapitał na przyszłość. Jak więc skutecznie odkładać pieniądze?

Zanim zabierzesz się za systematyczne oszczędzanie, warto uświadomić sobie, że jest ono w rzeczywistości odwrotnością kredytu. W obu przypadkach chodzi o osiągnięcie tego samego celu – zdobycie pieniędzy na zakup nowego telewizora czy spędzenie wakacji pod palmami. Kredyt pozwala nam otrzymać je od ręki – tu i teraz. Później jednak pożyczkę trzeba spłacić. Warto więc mądrze rozplanować wydatki, aby zamiast spłacać raty pożyczki, taką samą kwotę odkładać co miesiąc na konto oszczędnościowe.

Systematyczne oszczędzanie w banku to najprostsza forma skutecznego gromadzenia pieniędzy i budowania kapitału. Wpłacane na konto środki są oprocentowane i przy ich wypłacie nie traci się naliczonych odsetek. Co najmniej jedna wypłata w miesiącu jest darmowa. Decyzję o otwarciu rachunku oszczędnościowego podejmij po analizie historii konta osobistego. Jeśli masz na nim więcej pieniędzy niż planowanych wydatków – na pewno warto je ulokować. 

Automatyczne oszczędzanie 

Jedną z korzyści płynących z założenia konta osobistego w PKO Banku Polskim jest autooszczędzanie. Funkcja ta daje możliwość zupełnie bezbolesnego, regularnego oszczędzania drobnych kwot. Jej uruchomienie możesz zlecić w oddziale przy otwieraniu konta lub później – w trakcie jego użytkowania. Jak to wygląda w praktyce? Za każdym razem, gdy płacisz kartą, telefonem lub robisz przelew – drobne kwoty trafiają na wybrany przez ciebie rachunek, np. oszczędnościowy. 

Możesz wybrać jeden z trzech sposobów zasilania oszczędności:

 • przelew stałej kwoty od każdej transakcji – np. 5 zł
 • przelew procentowej wartości po każdej transakcji kartą – np. 5 proc.
 • przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych. 

Do autooszczędzania włączyć możesz transakcje kartą lub IKO oraz przelewy. Po pewnym czasie efekt może cię bardzo pozytywnie zaskoczyć. 

Pierwsze kroki

Oszczędzania warto uczyć się od dziecka. Dlatego na najmłodszych i młodzież czeka w PKO Banku Polskim Pierwsze Konto Oszczędnościowe. Rodzice mogą przelewać na nie tradycyjne kieszonkowe. Stała „wypłata” pozwoli dziecku uczyć się, jak gospodarować pieniędzmi. W przypadku najmłodszych, którzy nie ukończyli jeszcze 13 lat, Pierwsze Konto Oszczędnościowe w serwisie bankowości internetowej iPKO otwiera rodzic. Starsze pociechy (13-17 lat) mogą dokonać tego samodzielnie, choć nadal wymagana będzie autoryzacja rodzica. Konto może być zasilane z dowolnego rachunku bankowego, w tym także z rachunku rodzica, PKO Konta Pierwszego dla nastolatków lub PKO Konta Dziecka (w tym wypadku po akceptacji dorosłego). Bank premiuje systematyczność i stałość w oszczędzaniu w postaci atrakcyjnego bonusu, czyli dodatkowego 0,5 pp. (kapitalizowanego kwartalnie). Bonus możesz uzyskać dzięki systematycznym wpłatom w wysokości od 20 zł do 1000 zł i braku wypłat przez 3 kolejne miesiące. 

Dzieci po ukończeniu 13. roku życia uzyskują możliwość samodzielnego dysponowania środkami (jeżeli rodzic nie wyrazi sprzeciwu). Pierwsze Konto Oszczędnościowe rośnie wraz z dzieckiem – po ukończeniu 18. roku życia zostaje przekształcone w Konto Oszczędnościowe Plus. 

Marcel Hopper

Oszczędzanie to powód do dumy, daje poczucie bezpieczeństwa i samorealizacji – wynika z badań zrealizowanych na zlecenie PKO Banku Polskiego przez TNS Polska. W ocenie społecznej budżet gospodarstwa domowego pozbawiony zaskórniaków budzi niepokój.

67 proc. Polaków w wieku 18–55 lat posiada oszczędności. 18 proc. stara się systematycznie odkładać pieniądze. Połowa ankietowanych działa na zasadzie „odłożę tyle, ile się da”. Zaledwie 6 proc. ma z góry ustalone zasady oszczędzania 

Czytaj także: 

Zaoszczędź sobie zmartwień. Stwórz własny plan systematycznego oszczędzania!

Ty też będziesz Babcią lub Dziadkiem. Już dziś pomyśl o oszczędzaniu na emeryturę!

Sprytne oszczędzanie na marzenia – Program Budowania Kapitału

  • Bankofinanse

   02019.03.26

   Maxi historia Mini Ratki

   Mini Ratkę zna dziś w Polsce każdy, bez względu na to, czy jest Klientem PKO Banku Polskiego. Ta pożyczka gotówkowa ma wieloletnią tradycję i przyjazne oblicze. Polacy lubią taką formę pożyczania. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że wartość kredytów konsumpcyjnych z roku na rok rośnie. Najchętniej pożyczamy na zakup samochodu lub sprzętu RTV i AGD, kupno lub remont mieszkania oraz wakacje i podróże.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   Pół miliona Profili Zaufanych w PKO Banku Polskim

   Już pół miliona klientów PKO Banku Polskiego założyło Profil Zaufany korzystając z serwisów transakcyjnych banku. Profil Zaufany pozwala na korzystanie z szerokiego zakresu usług e-administracji, m.in. zweryfikowanie i zaakceptowanie rozliczenia podatkowego na platformie „Twój e-PIT”, składanie wniosków o e-dowód, sprawdzenie liczby punktów karnych czy wysłanie pisma ogólnego do urzędu. Profil Zaufany można założyć bezpiecznie, szybko i całkowicie online w serwisach transakcyjnych iPKO i Inteligo.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   iPKO - centrum zarządzania finansami

   Dostęp do serwisu iPKO ma obecnie 8,2 mln klientów PKO Banku Polskiego, blisko 4 mln z nich loguje się do niego minimum raz w miesiącu. Tą drogą realizują coraz więcej operacji bankowych, ale też załatwiają sprawy, które wcześniej wymagały wizyty w oddziale czy w urzędzie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  Pokaż więcej