2018.03.23

Ziarnko do ziarnka… Oszczędzaj systematycznie!

Małe kroki przynoszą duże efekty. Tę maksymę powinieneś wziąć sobie do serca, jeśli masz problem z rozpoczęciem regularnego oszczędzania. Musisz wiedzieć, że nie trzeba od razu wyrzekać się wszystkich przyjemności, by budować kapitał na przyszłość. Jak więc skutecznie odkładać pieniądze?

Zanim zabierzesz się za systematyczne oszczędzanie, warto uświadomić sobie, że jest ono w rzeczywistości odwrotnością kredytu. W obu przypadkach chodzi o osiągnięcie tego samego celu – zdobycie pieniędzy na zakup nowego telewizora czy spędzenie wakacji pod palmami. Kredyt pozwala nam otrzymać je od ręki – tu i teraz. Później jednak pożyczkę trzeba spłacić. Warto więc mądrze rozplanować wydatki, aby zamiast spłacać raty pożyczki, taką samą kwotę odkładać co miesiąc na konto oszczędnościowe.

Systematyczne oszczędzanie w banku to najprostsza forma skutecznego gromadzenia pieniędzy i budowania kapitału. Wpłacane na konto środki są oprocentowane i przy ich wypłacie nie traci się naliczonych odsetek. Co najmniej jedna wypłata w miesiącu jest darmowa. Decyzję o otwarciu rachunku oszczędnościowego podejmij po analizie historii konta osobistego. Jeśli masz na nim więcej pieniędzy niż planowanych wydatków – na pewno warto je ulokować. 

Automatyczne oszczędzanie 

Jedną z korzyści płynących z założenia konta osobistego w PKO Banku Polskim jest autooszczędzanie. Funkcja ta daje możliwość zupełnie bezbolesnego, regularnego oszczędzania drobnych kwot. Jej uruchomienie możesz zlecić w oddziale przy otwieraniu konta lub później – w trakcie jego użytkowania. Jak to wygląda w praktyce? Za każdym razem, gdy płacisz kartą, telefonem lub robisz przelew – drobne kwoty trafiają na wybrany przez ciebie rachunek, np. oszczędnościowy. 

Możesz wybrać jeden z trzech sposobów zasilania oszczędności:

 • przelew stałej kwoty od każdej transakcji – np. 5 zł
 • przelew procentowej wartości po każdej transakcji kartą – np. 5 proc.
 • przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych. 

Do autooszczędzania włączyć możesz transakcje kartą lub IKO oraz przelewy. Po pewnym czasie efekt może cię bardzo pozytywnie zaskoczyć. 

Pierwsze kroki

Oszczędzania warto uczyć się od dziecka. Dlatego na najmłodszych i młodzież czeka w PKO Banku Polskim Pierwsze Konto Oszczędnościowe. Rodzice mogą przelewać na nie tradycyjne kieszonkowe. Stała „wypłata” pozwoli dziecku uczyć się, jak gospodarować pieniędzmi. W przypadku najmłodszych, którzy nie ukończyli jeszcze 13 lat, Pierwsze Konto Oszczędnościowe w serwisie bankowości internetowej iPKO otwiera rodzic. Starsze pociechy (13-17 lat) mogą dokonać tego samodzielnie, choć nadal wymagana będzie autoryzacja rodzica. Konto może być zasilane z dowolnego rachunku bankowego, w tym także z rachunku rodzica, PKO Konta Pierwszego dla nastolatków lub PKO Konta Dziecka (w tym wypadku po akceptacji dorosłego). Bank premiuje systematyczność i stałość w oszczędzaniu w postaci atrakcyjnego bonusu, czyli dodatkowego 0,5 pp. (kapitalizowanego kwartalnie). Bonus możesz uzyskać dzięki systematycznym wpłatom w wysokości od 20 zł do 1000 zł i braku wypłat przez 3 kolejne miesiące. 

Dzieci po ukończeniu 13. roku życia uzyskują możliwość samodzielnego dysponowania środkami (jeżeli rodzic nie wyrazi sprzeciwu). Pierwsze Konto Oszczędnościowe rośnie wraz z dzieckiem – po ukończeniu 18. roku życia zostaje przekształcone w Konto Oszczędnościowe Plus. 

Marcel Hopper

Oszczędzanie to powód do dumy, daje poczucie bezpieczeństwa i samorealizacji – wynika z badań zrealizowanych na zlecenie PKO Banku Polskiego przez TNS Polska. W ocenie społecznej budżet gospodarstwa domowego pozbawiony zaskórniaków budzi niepokój.

67 proc. Polaków w wieku 18–55 lat posiada oszczędności. 18 proc. stara się systematycznie odkładać pieniądze. Połowa ankietowanych działa na zasadzie „odłożę tyle, ile się da”. Zaledwie 6 proc. ma z góry ustalone zasady oszczędzania 

Czytaj także: 

Zaoszczędź sobie zmartwień. Stwórz własny plan systematycznego oszczędzania!

Ty też będziesz Babcią lub Dziadkiem. Już dziś pomyśl o oszczędzaniu na emeryturę!

Sprytne oszczędzanie na marzenia – Program Budowania Kapitału

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej