2018.03.23

Ziarnko do ziarnka… Oszczędzaj systematycznie!

Małe kroki przynoszą duże efekty. Tę maksymę powinieneś wziąć sobie do serca, jeśli masz problem z rozpoczęciem regularnego oszczędzania. Musisz wiedzieć, że nie trzeba od razu wyrzekać się wszystkich przyjemności, by budować kapitał na przyszłość. Jak więc skutecznie odkładać pieniądze?

Zanim zabierzesz się za systematyczne oszczędzanie, warto uświadomić sobie, że jest ono w rzeczywistości odwrotnością kredytu. W obu przypadkach chodzi o osiągnięcie tego samego celu – zdobycie pieniędzy na zakup nowego telewizora czy spędzenie wakacji pod palmami. Kredyt pozwala nam otrzymać je od ręki – tu i teraz. Później jednak pożyczkę trzeba spłacić. Warto więc mądrze rozplanować wydatki, aby zamiast spłacać raty pożyczki, taką samą kwotę odkładać co miesiąc na konto oszczędnościowe.

Systematyczne oszczędzanie w banku to najprostsza forma skutecznego gromadzenia pieniędzy i budowania kapitału. Wpłacane na konto środki są oprocentowane i przy ich wypłacie nie traci się naliczonych odsetek. Co najmniej jedna wypłata w miesiącu jest darmowa. Decyzję o otwarciu rachunku oszczędnościowego podejmij po analizie historii konta osobistego. Jeśli masz na nim więcej pieniędzy niż planowanych wydatków – na pewno warto je ulokować. 

Automatyczne oszczędzanie 

Jedną z korzyści płynących z założenia konta osobistego w PKO Banku Polskim jest autooszczędzanie. Funkcja ta daje możliwość zupełnie bezbolesnego, regularnego oszczędzania drobnych kwot. Jej uruchomienie możesz zlecić w oddziale przy otwieraniu konta lub później – w trakcie jego użytkowania. Jak to wygląda w praktyce? Za każdym razem, gdy płacisz kartą, telefonem lub robisz przelew – drobne kwoty trafiają na wybrany przez ciebie rachunek, np. oszczędnościowy. 

Możesz wybrać jeden z trzech sposobów zasilania oszczędności:

 • przelew stałej kwoty od każdej transakcji – np. 5 zł
 • przelew procentowej wartości po każdej transakcji kartą – np. 5 proc.
 • przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych. 

Do autooszczędzania włączyć możesz transakcje kartą lub IKO oraz przelewy. Po pewnym czasie efekt może cię bardzo pozytywnie zaskoczyć. 

Pierwsze kroki

Oszczędzania warto uczyć się od dziecka. Dlatego na najmłodszych i młodzież czeka w PKO Banku Polskim Pierwsze Konto Oszczędnościowe. Rodzice mogą przelewać na nie tradycyjne kieszonkowe. Stała „wypłata” pozwoli dziecku uczyć się, jak gospodarować pieniędzmi. W przypadku najmłodszych, którzy nie ukończyli jeszcze 13 lat, Pierwsze Konto Oszczędnościowe w serwisie bankowości internetowej iPKO otwiera rodzic. Starsze pociechy (13-17 lat) mogą dokonać tego samodzielnie, choć nadal wymagana będzie autoryzacja rodzica. Konto może być zasilane z dowolnego rachunku bankowego, w tym także z rachunku rodzica, PKO Konta Pierwszego dla nastolatków lub PKO Konta Dziecka (w tym wypadku po akceptacji dorosłego). Bank premiuje systematyczność i stałość w oszczędzaniu w postaci atrakcyjnego bonusu, czyli dodatkowego 0,5 pp. (kapitalizowanego kwartalnie). Bonus możesz uzyskać dzięki systematycznym wpłatom w wysokości od 20 zł do 1000 zł i braku wypłat przez 3 kolejne miesiące. 

Dzieci po ukończeniu 13. roku życia uzyskują możliwość samodzielnego dysponowania środkami (jeżeli rodzic nie wyrazi sprzeciwu). Pierwsze Konto Oszczędnościowe rośnie wraz z dzieckiem – po ukończeniu 18. roku życia zostaje przekształcone w Konto Oszczędnościowe Plus. 

Marcel Hopper

Oszczędzanie to powód do dumy, daje poczucie bezpieczeństwa i samorealizacji – wynika z badań zrealizowanych na zlecenie PKO Banku Polskiego przez TNS Polska. W ocenie społecznej budżet gospodarstwa domowego pozbawiony zaskórniaków budzi niepokój.

67 proc. Polaków w wieku 18–55 lat posiada oszczędności. 18 proc. stara się systematycznie odkładać pieniądze. Połowa ankietowanych działa na zasadzie „odłożę tyle, ile się da”. Zaledwie 6 proc. ma z góry ustalone zasady oszczędzania 

Czytaj także: 

Zaoszczędź sobie zmartwień. Stwórz własny plan systematycznego oszczędzania!

Ty też będziesz Babcią lub Dziadkiem. Już dziś pomyśl o oszczędzaniu na emeryturę!

Sprytne oszczędzanie na marzenia – Program Budowania Kapitału

  • Bankofinanse

   02019.06.18

   Nie daj się cyberprzestępcom na wakacjach. Sprawdź, jak być bezpiecznym

   Wakacje to wymarzony czas dla cyberprzestępców. Jesteśmy zrelaksowani, skupieni na wypoczynku i to, niestety, usypia naszą czujność. Zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a liczba pułapek zastawionych w sieci jest na tyle duża, że łatwo w którąś wpaść i zepsuć sobie długo wyczekiwany wypoczynek. Są jednak zasady, których przestrzeganie znacznie utrudni zadanie cyberprzestępcom. Do najważniejszych należą: unikanie publicznych sieci wi-fi, dbanie o swój sprzęt, niekorzystanie z kafejek internetowych oraz ogólnodostępnych komputerów, a także dokładne weryfikowanie, komu przesyłamy albo pożyczamy pieniądze.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.17

   Stawiamy klienta w centrum zainteresowania

   Nastała era klienta, w której musimy działać zwinnie. Dla klientów kluczowe jest doświadczenie. Jeżeli chcemy, aby korzystali z naszych produktów, muszą one być łatwo dostępne i wywoływać pozytywne skojarzenia. W PKO Banku Polskim robimy to m.in. w ramach Transformacji Cyfrowej.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski laureatem dwóch Nagród Gospodarczych Polskiego Radia

   PKO Bank Polski zdobył pierwsze miejsce w kategorii Przełomowe Rozwiązanie 2019, w której wyróżniane są najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. Kapituła Nagród Gospodarczych Polskiego Radia doceniła Bank za dynamiczny rozwój bankowości internetowej, m.in. za szybkie przelewy oraz usługę e-Prawnik dla firm. W kategorii Ambasador Biznesu RP 2019, Bank zajął drugie miejsce za nowoczesność i ekspansję zagraniczną.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.14

   Blik, obywatel świata

   Użytkownicy BLIKA będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły strategiczną współpracę. Za rok będą nim również płacić w Emiratach Arabskich.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski rozwija kompetencje w zakresie tokenizacji i smart kontraktów

   PKO Bank Polski rozpoczął prace badawcze nad usługami tokenizacji oraz usługami wykorzystującymi smart kontrakty. Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy. Jego celem jest przede wszystkim zdobycie specjalistycznej wiedzy i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości. Projekt potrwa 30 miesięcy i będzie realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.13

   Mobilne bankomaty – wakacyjny gadżet

   Pusty portfel może nas zaskoczyć wszędzie. Co wtedy? Do akcji wkracza bankomat! W czasie wakacji jest ich więcej, szczególnie w miejscach, gdzie odpoczywamy, a turystów przybywa. Specjalne mobilne urządzenia już czekają na urlopowiczów.

   więcej
  Pokaż więcej