2017.09.04

Sprytne oszczędzanie na marzenia – Program Budowania Kapitału

Wymarzone auto, wymarzony dom, wymarzone wakacje... Tak! Dzięki rozwiązaniu, które nie tylko nauczy, jak oszczędzać, ale pozwoli pomnażać kapitał.

Ile razy w życiu trafiła się Wam okazja, z której skorzystalibyście, gdyby nie brak wystarczającej ilości pieniędzy? Superpromocja w salonie samochodowym? Niezwykle atrakcyjna oferta w katalogu biura podróży? Nie zawsze zresztą chodzi o impuls. Czasem trudno się zmobilizować do odkładania na z góry upatrzony cel. Rozwiązaniem jest oferta Programu Budowania Kapitału (PBK). Dzięki niemu możemy oszczędzać pieniądze zarówno na wakacje czy samochód, jak i na przyszłość, np. emeryturę, a dodatkowo pomnażać oszczędności. To również dobry sposób na odkładanie pieniędzy w banku, gdy nasze plany nie są jeszcze sprecyzowane, ale chcemy mieć środki „na wszelki wypadek”.

Kto może zostać uczestnikiem programu? Niemal każdy – lokata skierowana jest do osób mających co najmniej 18 lat, które nie ukończyły 75. roku życia. PBK jest dostępny dla posiadaczy kont osobistych w PLN w PKO Banku Polskim (nie dotyczy PKO Konta Dziecka, PKO Konta Pierwszego, kont Inteligo, ROR-u Depozyt). Lokatę można założyć w oddziałach i agencjach PKO Banku Polskiego, a także za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, aplikacji mobilnej IKO oraz infolinii Banku.

Jak działa Program Budowania Kapitału?

 • Maksymalny okres oszczędzania w PBK to 5 lat (lokata nieodnawialna).
 • Oprocentowanie w skali roku wyliczane jest według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,50 proc. (50 punktów bazowych), zmienne co 3 miesiące oszczędzania względem daty otwarcia lokaty.
 • Możemy posiadać maksymalnie 3 lokaty w ramach Program Budowania Kapitału.
 • Regularne miesięczne wpłaty wynoszą od
  100 zł do 1000 zł, maksymalnie możemy dokonać jednej wpłaty w ciągu miesiąca na każdą (z możliwych trzech) założoną lokatę w danym miesiącu oszczędzania.
 • Program oferuje korzystną formułę kapitalizacji odsetek – co 12 miesięcy. Likwidacja lokaty przed pierwszą kapitalizacją lub w okresie pomiędzy kapitalizacjami skutkuje rozwiązaniem umowy i brakiem naliczenia odsetek od ostatniej kapitalizacji.
 • PKO Bank Polski nie pobiera opłat za otwarcie, prowadzenie i likwidację lokaty oraz za realizację zlecenia stałego z konta osobistego w PLN w PKO Banku Polskim w celu zasilenia lokaty comiesięczną wpłatą.

Jak wejść do Programu Budowania Kapitału?

1. Wybierasz wysokość comiesięcznych wpłat.

2. Podpisujesz umowę w dowolnym oddziale lub agencji PKO Banku Polskiego albo zakładasz lokatę za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, aplikacji mobilnej IKO lub infolinii Banku.

3. Otwierając lokatę, deklarujesz jej systematyczne zasilanie kwotami w wybranej przez siebie wysokości.

Wpłacane środki w całości są gromadzone na lokacie bankowej. Ty decydujesz, jaką kwotę chcesz wpłacać miesięcznie.

Ile można zaoszczędzić w ciągu 5 lat, systematycznie wpłacając co miesiąc 500 zł?

 • po 1. roku: 6 tys. zł (i 40 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 2. roku: 12 tys. zł (i 154 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 3. roku: 18 tys. zł (i 344 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 4. roku: 24 tys. zł (i 609 zł zysku brutto z odsetek)
 • po 5. roku: 30 tys. zł (i 952 zł zysku brutto z odsetek)

Bartłomiej Pobocha 

Czytaj także:

Różne drogi, jeden cel: oszczędzanie

Polacy oszczędzają tylko na dzieci i emeryturę

Zrób to od razu – oszczędzaj bez wysiłku