2017.05.31

Polacy oszczędzają tylko na dzieci i emeryturę

Aż  82 proc. Polaków uważa się za dojrzałych i odpowiedzialnych, ale tylko 64 proc. ma jakiekolwiek oszczędności. W dodatku aż 40 proc. twierdzi, że nie może oszczędzać, bo wszystko wydaje na bieżąco – wynika z badania „Dojrzałość finansowa Polaków 2017”.

Polacy oszczędzają tylko na dzieci i emeryturę

Mniej niż jedna trzecia badanych jest zdania, że zabezpieczenie finansowe na wypadek ciężkiej choroby czy z myślą o emeryturze to przejaw odpowiedzialności. Dla 65 proc. badanych o odpowiedzialności finansowej świadczy planowanie wydatków, a 55 proc. ankietowanych twierdzi, że jest odpowiedzialna finansowo, bo ich bieżące wydatki nie przekraczają dochodów.

64 proc. Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności. Przy tym aż 40 proc. badanych wskazuje niskie zarobki jako barierę w oszczędzaniu, blisko 20 proc. przyznaje, że jeszcze o oszczędzaniu nie myśli, a kolejne 15 proc. woli wydać pieniądze na przyjemności niż odkładać.
Do oszczędzania niejako „zmuszają nas” dwie sytuacje – zostanie rodzicem lub zbliżanie się do emerytury.
Co prawda tylko 48 proc. pytanych rodziców ma jakiekolwiek oszczędności odłożone z myślą o przyszłości swoich dzieci, a 52 proc. nie ma, ale wśród tej drugiej grupy aż 40 proc. deklaruje, że w ciągu najbliższego roku zacznie to robić.

Na emeryturę odkłada tyko 43 proc. badanych, ale wśród osób w wieku 45-50 lat jest to aż dwie trzecie. Co ciekawe, w grupie wiekowej 25-29 lat na emeryturę odkłada aż jedna trzecia.

Gdy jednak zestawimy te deklaracje z odpowiedzią na pytanie „Jakie ubezpieczenie Pan/Pani posiada” okazuje się, że tylko 5 proc. ogółu ankietowanych ma Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), tylko 4 proc. Pracowniczy Program Emerytalny (PPE), a ledwie 1 proc. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
Polacy chcą mieć kontrolę nad swoimi oszczędnościami. Dlatego jako najważniejszą cechę produktu, który umożliwia oszczędzanie, wskazują gwarancję zwrotu 100 proc. wpłaconego kapitału (42 proc. odpowiedzi), regularne wpłacanie niewielkich sum (37 proc.) i stały dostęp do środków (28 proc.).

 

Obserwator Finansowy

 

 

 • PROGRAM BUDOWANIA KAPITAŁU

  • Wygodny sposób na regularne oszczędzanie na wybrany przez Ciebie cel.
  • Lokata skierowana do osób w wieku od 18 lat, które nie ukończyły 75. roku życia.
  • Wpłaty już od 100 zł do 1000 zł miesięcznie – wysokość wpłat zależy od Ciebie.
  • Pięcioletni okres oszczędzania.
  • Oprocentowanie w skali roku uzależnione od stawki referencyjnej WIBOR 3M, zmienne, co 3 miesiące oszczędzania względem daty otwarcia lokaty i wyliczane według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,50%.

  Dowiedz się więcej

Czytaj także:

Oszczędzanie i inwestowanie nie tylko na mieszkanie

Oszczędzanie? Tak, ale nie kosztem wyrzeczeń.

  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

   Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

   Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   PKO Leasing ogłosił kolejne wezwanie na akcje PCM

   PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił kolejne wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management. Cena jaką oferuje PKO Leasing za każdą akcję PCM wynosi 23,75 zł. To o 0,5 zł więcej niż cena oferowana w konkurencyjnym wezwaniu, która została oceniona przez zarząd Prime Car Management jako odzwierciedlająca wartość godziwą spółki. Zapisy na akcje PCM będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 13 maja do 22 maja 2019 r., a drugi od 23 maja do 11 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem wezwania jest objęcie zapisami co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Wizjonerem Finansów

   Podczas Wielkiej Gali „Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń” Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otrzymał nagrodę w kategorii Wizjoner Finansów. Kapituła przyznała ją za realizację ambitnej idei przemiany branży bankowej i kreowanie innowacji, które służą sektorowi, krajowej gospodarce, przedsiębiorczości oraz społeczeństwu.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Głownie

   Początki Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głownie nie były typowe – pracownice pozyskiwały klientów odwiedzając ich w domach i rozmawiając z nimi na ulicy. O pracy w oddziale opowiada jego dyrektor – Ewa Rygiel.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.17

   Sztuka świętowania, czyli jak zorganizować Wielkanoc

   Przygotowania do Wielkanocy bywają nerwowe. Ale tylko wtedy, gdy nie zaplanujemy ich wcześniej. Ponieważ w roku 2019 Święta Wielkanocne wypadają 21 kwietnia, połączymy je zapewne z wiosennymi porządkami i pracami w ogrodzie. Wszystko w jednym czasie. Musimy sobie postawić priorytety i pomyśleć jak sobie poradzić z wydatkami.

   więcej
  Pokaż więcej