2018.01.31

Zaoszczędź sobie zmartwień. Stwórz własny plan systematycznego oszczędzania!

Wciąż walczysz z nadprogramowymi kilogramami? Zapewne masz już na koncie pierwsze sukcesy. Wykupiłeś kurs językowy i regularnie chodzisz na zajęcia? Brawo za wytrwałość. Minął już prawie miesiąc od momentu, gdy układałeś listę noworocznych postanowień. Jeśli wytrwałeś w nich aż do dziś – najwyższy czas sprawdzić, co jeszcze chciałeś zmienić w swoim życiu w 2018 r. Oszczędzanie! Na pewno było na liście. Być może zaplanowałeś odłożenie jakiejś sumy na realizację marzeń albo po prostu chciałeś mieć zabezpieczenie na nieprzewidziane wydatki. Zacznij jeszcze dziś regularnie oszczędzać, a po roku sam zdziwisz się sumą, którą udało Ci się zebrać.

Cel główny: regularne oszczędzanie

Bez względu na to, czy twoje plany oszczędnościowe są już sprecyzowane, czy po prostu chcesz mieć pieniądze „na wszelki wypadek” – podjąłeś odpowiedzialną decyzję. Polacy przez wiele lat znajdowali się w ogonie Europy pod względem gromadzonych oszczędności. Na szczęście teraz się to zmienia. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że nasze realne dochody rosną szybciej niż wydatki. Gdy porównamy dane z 2016 r. z tymi z końca XX wieku, skala robi wrażenie. W roku 2016 stopa oszczędności wyniosła 23,3 proc., pod koniec lat 90. było to zaledwie 1,8 proc.

Systematyczne oszczędzanie można rozpocząć już od najmniejszych kwot. Nie ma znaczenia, ile zarabiamy, ile mamy lat i czy mamy określony cel gromadzenia środków. Zróbmy to także po to, by wypracować dobre nawyki. Odkładanie nawet 50 czy 100 zł miesięcznie ma sens – zauważa Adriana Kokłowska, ekspert finansowy iKalkulator.pl.

Zaplanuj to – stwórz i realizuj własny plan oszczędnościowy

W pierwszej kolejności podejmij decyzję, gdzie będziesz gromadzić pieniądze. Decyzja o założeniu konta oszczędnościowego gwarantuje wysokie oprocentowanie. Dodatkowo dla osób, które zdecydują się na stałe przelewy na wybraną sumę, kwota oprocentowania zostanie podniesiona. Tak jest np. w przypadku autooszczędzania  w PKO Banku Polskim. To dobry plan i sposób na naukę systematyczności oraz zniechęcenie cię do drobnych wypłat.

Możesz jednak jeszcze skuteczniej walczyć z pokusą „podbierania” zaskórniaków. Załóż lokatę, a twoje zyski mogą być jeszcze wyższe. Warto skorzystać z Lokaty Terminowej, na okres 1, 3, 6 lub 12 miesięcy. Decyzja ta pozwoli ci zyskać nawet 1,20 proc. w skali roku.

Jeśli twoim celem nie jest odkładanie na zakup nowej walizki, a raczej sfinansowanie biletów na podróż życia za kilka lat, gotów jesteś oszczędzać dłużej. W tej sytuacji sprawdź, jak wygląda Program Budowania Kapitału PKO Banku Polskiego. W ramach tej oferty możesz zdecydować jakie kwoty regularnie oszczędzasz – od 100 do 1000 zł miesięcznie – przez maksymalnie 5 lat. Bank oferuje w tym przypadku atrakcyjne oprocentowanie oraz korzystną formułę kapitalizacji odsetek – co 12 miesięcy.  

Już po roku regularnego oszczędzania będziemy mogli pozwolić sobie np. na zakup wymarzonych butów czy laptopa, na które do tej pory trudno nam było się zdobyć. Można zorganizować wyjazd na krótki urlop albo spełnienie innych zachcianek. Warto pamiętać, że nie liczy się ilość, a jakość. Comiesięczne czy cotygodniowe odkładanie wyznaczonej kwoty może pomóc spełnić małe lub większe marzenie. To działa! – dodaje Adriana Kokłowska. 

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Oszczędzanie i inwestowanie nie tylko na mieszkanie

Małe oszczędzanie przy wielkim wydawaniu

Oszczędzanie na jeden klik – Pierwsze Konto Oszczędnościowe dla dzieci do 18. roku życia

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej