2018.01.31

Zaoszczędź sobie zmartwień. Stwórz własny plan systematycznego oszczędzania!

Wciąż walczysz z nadprogramowymi kilogramami? Zapewne masz już na koncie pierwsze sukcesy. Wykupiłeś kurs językowy i regularnie chodzisz na zajęcia? Brawo za wytrwałość. Minął już prawie miesiąc od momentu, gdy układałeś listę noworocznych postanowień. Jeśli wytrwałeś w nich aż do dziś – najwyższy czas sprawdzić, co jeszcze chciałeś zmienić w swoim życiu w 2018 r. Oszczędzanie! Na pewno było na liście. Być może zaplanowałeś odłożenie jakiejś sumy na realizację marzeń albo po prostu chciałeś mieć zabezpieczenie na nieprzewidziane wydatki. Zacznij jeszcze dziś regularnie oszczędzać, a po roku sam zdziwisz się sumą, którą udało Ci się zebrać.

Cel główny: regularne oszczędzanie

Bez względu na to, czy twoje plany oszczędnościowe są już sprecyzowane, czy po prostu chcesz mieć pieniądze „na wszelki wypadek” – podjąłeś odpowiedzialną decyzję. Polacy przez wiele lat znajdowali się w ogonie Europy pod względem gromadzonych oszczędności. Na szczęście teraz się to zmienia. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że nasze realne dochody rosną szybciej niż wydatki. Gdy porównamy dane z 2016 r. z tymi z końca XX wieku, skala robi wrażenie. W roku 2016 stopa oszczędności wyniosła 23,3 proc., pod koniec lat 90. było to zaledwie 1,8 proc.

Systematyczne oszczędzanie można rozpocząć już od najmniejszych kwot. Nie ma znaczenia, ile zarabiamy, ile mamy lat i czy mamy określony cel gromadzenia środków. Zróbmy to także po to, by wypracować dobre nawyki. Odkładanie nawet 50 czy 100 zł miesięcznie ma sens – zauważa Adriana Kokłowska, ekspert finansowy iKalkulator.pl.

Zaplanuj to – stwórz i realizuj własny plan oszczędnościowy

W pierwszej kolejności podejmij decyzję, gdzie będziesz gromadzić pieniądze. Decyzja o założeniu konta oszczędnościowego gwarantuje wysokie oprocentowanie. Dodatkowo dla osób, które zdecydują się na stałe przelewy na wybraną sumę, kwota oprocentowania zostanie podniesiona. Tak jest np. w przypadku autooszczędzania  w PKO Banku Polskim. To dobry plan i sposób na naukę systematyczności oraz zniechęcenie cię do drobnych wypłat.

Możesz jednak jeszcze skuteczniej walczyć z pokusą „podbierania” zaskórniaków. Załóż lokatę, a twoje zyski mogą być jeszcze wyższe. Warto skorzystać z Lokaty Terminowej, na okres 1, 3, 6 lub 12 miesięcy. Decyzja ta pozwoli ci zyskać nawet 1,20 proc. w skali roku.

Jeśli twoim celem nie jest odkładanie na zakup nowej walizki, a raczej sfinansowanie biletów na podróż życia za kilka lat, gotów jesteś oszczędzać dłużej. W tej sytuacji sprawdź, jak wygląda Program Budowania Kapitału PKO Banku Polskiego. W ramach tej oferty możesz zdecydować jakie kwoty regularnie oszczędzasz – od 100 do 1000 zł miesięcznie – przez maksymalnie 5 lat. Bank oferuje w tym przypadku atrakcyjne oprocentowanie oraz korzystną formułę kapitalizacji odsetek – co 12 miesięcy.  

Już po roku regularnego oszczędzania będziemy mogli pozwolić sobie np. na zakup wymarzonych butów czy laptopa, na które do tej pory trudno nam było się zdobyć. Można zorganizować wyjazd na krótki urlop albo spełnienie innych zachcianek. Warto pamiętać, że nie liczy się ilość, a jakość. Comiesięczne czy cotygodniowe odkładanie wyznaczonej kwoty może pomóc spełnić małe lub większe marzenie. To działa! – dodaje Adriana Kokłowska. 

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Oszczędzanie i inwestowanie nie tylko na mieszkanie

Małe oszczędzanie przy wielkim wydawaniu

Oszczędzanie na jeden klik – Pierwsze Konto Oszczędnościowe dla dzieci do 18. roku życia

  • Bankofinanse

   02019.03.20

   PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

   Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.19

   IKO to najlepszy mobilny bank

   Od 2013 r. aplikacja IKO pozwala zarządzać kontem z telefonu. Można m.in. wykonywać przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatów, skanować i opłacać faktury, złożyć wniosek o otwarcie konta czy płacić zbliżeniowo.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.18

   Sto lat śmiałych decyzji

   Jesteśmy już liderem bankowej ekstraklasy, ale cały czas szlifujemy formę przed kolejnymi rozgrywkami, ćwiczymy nowe zagrania. Bo jest jeszcze wiele pucharów do zdobycia w kraju i… za granicą. Wierzę, że w kolejnych dekadach wygramy niejedne mistrzostwa – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.18

   #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

   Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.18

   Siódma edycja konferencji CEE Capital Markets

   W Londynie rozpoczyna się siódma edycja konferencji CEE Capital Markets. 18 i 19 marca czterdzieści spółek z Polski i innych krajów z regionu EŚW spotka się z ponad czterdziestoma zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi. Organizatorem konferencji jest PKO Bank Polski. Jest to największe tego typu wydarzenie organizowane poza Polską.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.15

   Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

   Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

   więcej
  Pokaż więcej