2018.01.31

Zaoszczędź sobie zmartwień. Stwórz własny plan systematycznego oszczędzania!

Wciąż walczysz z nadprogramowymi kilogramami? Zapewne masz już na koncie pierwsze sukcesy. Wykupiłeś kurs językowy i regularnie chodzisz na zajęcia? Brawo za wytrwałość. Minął już prawie miesiąc od momentu, gdy układałeś listę noworocznych postanowień. Jeśli wytrwałeś w nich aż do dziś – najwyższy czas sprawdzić, co jeszcze chciałeś zmienić w swoim życiu w 2018 r. Oszczędzanie! Na pewno było na liście. Być może zaplanowałeś odłożenie jakiejś sumy na realizację marzeń albo po prostu chciałeś mieć zabezpieczenie na nieprzewidziane wydatki. Zacznij jeszcze dziś regularnie oszczędzać, a po roku sam zdziwisz się sumą, którą udało Ci się zebrać.

Cel główny: regularne oszczędzanie

Bez względu na to, czy twoje plany oszczędnościowe są już sprecyzowane, czy po prostu chcesz mieć pieniądze „na wszelki wypadek” – podjąłeś odpowiedzialną decyzję. Polacy przez wiele lat znajdowali się w ogonie Europy pod względem gromadzonych oszczędności. Na szczęście teraz się to zmienia. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że nasze realne dochody rosną szybciej niż wydatki. Gdy porównamy dane z 2016 r. z tymi z końca XX wieku, skala robi wrażenie. W roku 2016 stopa oszczędności wyniosła 23,3 proc., pod koniec lat 90. było to zaledwie 1,8 proc.

Systematyczne oszczędzanie można rozpocząć już od najmniejszych kwot. Nie ma znaczenia, ile zarabiamy, ile mamy lat i czy mamy określony cel gromadzenia środków. Zróbmy to także po to, by wypracować dobre nawyki. Odkładanie nawet 50 czy 100 zł miesięcznie ma sens – zauważa Adriana Kokłowska, ekspert finansowy iKalkulator.pl.

Zaplanuj to – stwórz i realizuj własny plan oszczędnościowy

W pierwszej kolejności podejmij decyzję, gdzie będziesz gromadzić pieniądze. Decyzja o założeniu konta oszczędnościowego gwarantuje wysokie oprocentowanie. Dodatkowo dla osób, które zdecydują się na stałe przelewy na wybraną sumę, kwota oprocentowania zostanie podniesiona. Tak jest np. w przypadku autooszczędzania  w PKO Banku Polskim. To dobry plan i sposób na naukę systematyczności oraz zniechęcenie cię do drobnych wypłat.

Możesz jednak jeszcze skuteczniej walczyć z pokusą „podbierania” zaskórniaków. Załóż lokatę, a twoje zyski mogą być jeszcze wyższe. Warto skorzystać z Lokaty Terminowej, na okres 1, 3, 6 lub 12 miesięcy. Decyzja ta pozwoli ci zyskać nawet 1,20 proc. w skali roku.

Jeśli twoim celem nie jest odkładanie na zakup nowej walizki, a raczej sfinansowanie biletów na podróż życia za kilka lat, gotów jesteś oszczędzać dłużej. W tej sytuacji sprawdź, jak wygląda Program Budowania Kapitału PKO Banku Polskiego. W ramach tej oferty możesz zdecydować jakie kwoty regularnie oszczędzasz – od 100 do 1000 zł miesięcznie – przez maksymalnie 5 lat. Bank oferuje w tym przypadku atrakcyjne oprocentowanie oraz korzystną formułę kapitalizacji odsetek – co 12 miesięcy.  

Już po roku regularnego oszczędzania będziemy mogli pozwolić sobie np. na zakup wymarzonych butów czy laptopa, na które do tej pory trudno nam było się zdobyć. Można zorganizować wyjazd na krótki urlop albo spełnienie innych zachcianek. Warto pamiętać, że nie liczy się ilość, a jakość. Comiesięczne czy cotygodniowe odkładanie wyznaczonej kwoty może pomóc spełnić małe lub większe marzenie. To działa! – dodaje Adriana Kokłowska. 

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Oszczędzanie i inwestowanie nie tylko na mieszkanie

Małe oszczędzanie przy wielkim wydawaniu

Oszczędzanie na jeden klik – Pierwsze Konto Oszczędnościowe dla dzieci do 18. roku życia

  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.15

   200 milionów transakcji w IKO

   Od początku funkcjonowania na rynku aplikacji mobilnej IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

   więcej
  Pokaż więcej