2018.01.19

Ty też będziesz Babcią lub Dziadkiem. Już dziś pomyśl o oszczędzaniu na emeryturę!

Wspólne wyjście do kina, szaleństwa na nartach a może wyprawa do cukierni? Zmienia się na przestrzeni lat sposób świętowania Dnia Babci i Dziadka w Polsce. Dzisiejsi seniorzy to ludzie wciąż w sile wieku i z wielką energią, chętni do aktywnego spędzania czasu razem z wnukami. Na te atrakcje, ale i na codzienne życie potrzebne są jednak pieniądze. Nic nie daje tak wielkiego spokoju i stabilizacji, jak fundusze odłożone na czas spokojnej starości. O oszczędzaniu na emeryturę trzeba pomyśleć już dziś!

Cel

Twoim celem jest zebranie jak największej sumy z myślą o emeryturze. Możesz oczywiście odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym lub założyć lokatę. Jeśli jednak dostatecznie szybko zacząłeś odpowiedzialnie myśleć o swojej starości – masz jeszcze dużo czasu, a wpłacane pieniądze możesz inwestować i dzięki temu pomnażać.

Systematyczność – czyli jak oszczędzać na emeryturę?

Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu na emeryturę jest systematyczność. Musisz z góry założyć stałą kwotę, którą będziesz przeznaczał na swoją inwestycję. Ważne, abyś decyzję o gromadzeniu pieniędzy podjął jak najszybciej. Jeśli twoja kariera zawodowa jest dopiero w rozkwicie, możesz odkładać mniejsze sumy, co będzie lżejsze dla domowego budżetu. Jeśli jednak czasu pozostało niewiele, warto przeznaczyć na ten cel regularnie większe sumy.

Buduj kapitał – czyli gdzie oszczędzać na emeryturę?

Portfel produktów PKO Banku Polskiego, które pomogą ci zgromadzić pieniądze na emeryturę jest bardzo bogaty. Wśród nich jest Program Budowania Kapitału. To oferta dla tych, którzy są gotowi odkładać na emeryturę regularne miesięczne wpłaty w wysokości od 100 do 1000 zł. Oprocentowanie w skali roku - tej nieodnawialnej, 5-letniej lokaty - jest wyliczane według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,50%, zmienne, co 3 miesiące oszczędzania względem daty otwarcia lokaty. Kapitalizacja odsetek następuje co 12 miesięcy. Możesz założyć maksymalnie 3 lokaty w ramach Programu Budowania Kapitału. Za otwarcie, prowadzenie i likwidację produktu oraz za realizację zlecenia stałego z konta osobistego w PKO Banku Polskim – nie są pobierane żadne opłaty.

Poza klasyczną ofertą bankową w placówkach PKO Banku Polskiego można kupić jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych PKO TFI. Od stycznia są w ofercie jednostki uczestnictwa nowego parasolowego funduszu otwartego PKO Portfele Inwestycyjne z wydzielonymi subfunduszami: PKO Bursztynowy, PKO SzafirowyPKO Rubinowy i PKO Szmaragdowy, PKO Diamentowy. Każdy, niezależnie od tego jak wysokiego zysku oczekuje i jaki poziom ryzyka inwestycji jest w stanie zaakceptować, znajdzie w tej ofercie coś dla siebie.

Włącz program emerytura – wygodne narzędzie oszczędzania na emeryturę

Jeśli jesteś już zdecydowany na odkładanie na emeryturę i chcesz skorzystać z kompleksowego rozwiązania – PKO Bank Polski ma dla ciebie Pakiet Emerytalny PKO TFI. To długoterminowy program, w którym połączone zostały mechanizmy oszczędnościowe oferowane w ramach III filaru systemu emerytalnego (IKZE oraz IKE). Dzięki profesjonalnej strategii inwestycyjnej możesz dodatkowo cieszyć się ulgą podatkową oraz korzyściami już po zakończeniu oszczędzania. W chwili przejścia na emeryturę i wypłaty zgromadzonych środków, podatek od dochodów kapitałowych wyniesie maksymalnie 10%, a ty unikniesz 19% podatku od zysków kapitałowych.

Skład twojego portfela inwestycyjnego, w ramach Pakietu Emerytalnego PKO TFI, automatycznie dopasowuje się do wieku. Z czasem zwiększony zostanie udział instrumentów pozwalających na zabezpieczenie zgromadzonego kapitału. Dzięki jasno określonej dacie zakończenia inwestycji, nie musisz zastanawiać się nad wyborem właściwej strategii. Pierwsza wpłata to minimum 500 zł a każda kolejna to 100 zł. Ty decydujesz jaką kwotę wpłacasz i kiedy.

Jak to działa?

W Pakiecie Emerytalnym PKO TFI twoje oszczędności są automatycznie alokowane pomiędzy Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego i Indywidualnym Kontem Emerytalnym. W pierwszej kolejności wpłaty dokonywane do Pakietu trafiają na IKZE. Po osiągnięciu limitu na dany rok, przekierowywane są na IKE. A po wyczerpaniu tego limitu, nadwyżki przekazywane są na rejestr prowadzony na zasadach ogólnych. Dzięki temu budowany jest tym samym dodatkowy kapitał dla uczestnika, poza ustawowo regulowanymi IKZE i IKE.

Pieniądze, które inwestujesz w ramach Pakietu Emerytalnego PKO TFI trafiają do subfunduszy PKO Zabezpieczenia Emerytalnego. Ich nazwy zawierają orientacyjne daty zakończenia inwestycji, które ułatwiają ci wybór właściwego rozwiązania emerytalnego. Strategie inwestycyjne subfunduszy zdejmują natomiast z ciebie ciężar dokonywania zmian w trakcie trwania inwestycji, automatycznie zmieniając skład portfela. W miarę zbliżania się daty zakończenia inwestycji, portfele subfunduszy zawierają coraz więcej instrumentów pozwalających na zabezpieczenie zainwestowanego kapitału oraz wypracowanych wyników inwestycyjnych.

Zainwestuj online

W XXI wieku inwestowanie w twoją emeryturę nie wymaga już nawet wychodzenia z domu. Przez internet zapoznaj się z ofertą PKO TFI i wybierz ten produkt, który w pełni odpowiada twoim oczekiwaniom. Musisz zweryfikować, jakie są możliwości osiągnięcia zysków, a jaki akceptowalny poziom ryzyka. W kolejnym kroku musisz przygotować dokument tożsamości, numer rachunku bankowego, adres zamieszkania, aktualny numer telefonu. We wniosku, który wypełnisz online, wskaż wybrany przez siebie subfundusz, a następnie wykonaj przelew korzystając z usługi PayByNet. Po otwarciu pierwszego rejestru i zakupie jednostek uczestnictwa w dowolnym funduszu zarządzanym przez PKO TFI, na wskazany przez ciebie adres korespondencyjny otrzymasz potwierdzenie otwarcia rejestru zawierające twój unikatowy 8-cyfrowy numer Uczestnika. Skontaktuj się wówczas z infolinią PKO TFI i skorzystaj z opcji Zamów pierwsze hasło PIN. Kod zostanie wysłany do ciebie listem poleconym. Wykorzystaj go do pierwszego logowania.

Dzięki obsłudze twojej inwestycji online, możesz składać zlecenia o dowolnej porze dnia i nocy i z dowolnego miejsca na świecie. A ramię w ramię z wygodą idzie także bezpieczeństwo. Zarządzasz bowiem subfunduszami bezpośrednio w systemie PKO TFI.

Anna Wiśniewska

Czytaj więcej:

Dyrektywa MiFID II: obligacje skarbowe – bezpieczne pomnażanie

Polacy oszczędzają tylko na dzieci i emeryturę

Sprytne oszczędzanie na marzenia – Program Budowania Kapitału

  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

   Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

   Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   PKO Leasing ogłosił kolejne wezwanie na akcje PCM

   PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił kolejne wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management. Cena jaką oferuje PKO Leasing za każdą akcję PCM wynosi 23,75 zł. To o 0,5 zł więcej niż cena oferowana w konkurencyjnym wezwaniu, która została oceniona przez zarząd Prime Car Management jako odzwierciedlająca wartość godziwą spółki. Zapisy na akcje PCM będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 13 maja do 22 maja 2019 r., a drugi od 23 maja do 11 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem wezwania jest objęcie zapisami co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Wizjonerem Finansów

   Podczas Wielkiej Gali „Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń” Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otrzymał nagrodę w kategorii Wizjoner Finansów. Kapituła przyznała ją za realizację ambitnej idei przemiany branży bankowej i kreowanie innowacji, które służą sektorowi, krajowej gospodarce, przedsiębiorczości oraz społeczeństwu.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Głownie

   Początki Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głownie nie były typowe – pracownice pozyskiwały klientów odwiedzając ich w domach i rozmawiając z nimi na ulicy. O pracy w oddziale opowiada jego dyrektor – Ewa Rygiel.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.17

   Sztuka świętowania, czyli jak zorganizować Wielkanoc

   Przygotowania do Wielkanocy bywają nerwowe. Ale tylko wtedy, gdy nie zaplanujemy ich wcześniej. Ponieważ w roku 2019 Święta Wielkanocne wypadają 21 kwietnia, połączymy je zapewne z wiosennymi porządkami i pracami w ogrodzie. Wszystko w jednym czasie. Musimy sobie postawić priorytety i pomyśleć jak sobie poradzić z wydatkami.

   więcej
  Pokaż więcej