Płać i oszczędzaj – korzystaj z życia
Systematyczne oszczędzanie to świetny pomysł, ale nawet dobry plan nie zawsze musi się udać. Jeśli mamy problem z regularnym oszczędzaniem, możemy posunąć się do fortelu – wybierzmy jeden ze sposobów zasilania konta PKO Banku Polskiego. To program, który ma już 5 lat.
Oszczędzanie mimochodem czy Autooszczędzanie to odkładanie pieniędzy w sposób automatyczny. Nie trzeba wtedy kontrolować swojego budżetu domowego. Kwoty, które lądują na naszym koncie oszczędnościowym, są niewielkie, ale mimo to robimy pierwszy krok do finansowej stabilności i kontroli domowego budżetu.
To naprawdę się liczy
Do naliczenia kwoty przekazywanej na wskazane konto brane są pod uwagę transakcje kartą debetową wydaną do rachunku, transakcje IKO w ramach usługi bankowości elektronicznej oraz polecenia przelewu. Do każdej takiej operacji możemy wybrać jeden z trzech sposobów systematycznego zasilania oszczędności:
- zaokrąglanie kwoty płatności kartą w górę i przelewanie różnicy pomiędzy zaokrągloną kwotą a kwotą transakcji na specjalne konto oszczędnościowe,
- przelewanie ustalonego odsetka (np. 5 proc.) od kwoty transakcji kartą na dedykowane oprocentowane konto oszczędnościowe,
- pobieranie stałej kwoty (np. 5 zł) przy okazji każdej transakcji i przelewanie jej na konto oszczędnościowe.
Rozmień się na drobne
W praktyce wygląda to tak, że Bank pobiera z naszego rachunku osobistego odpowiednio większe kwoty niż wartość realizowanej transakcji i przelewa je na specjalny, oprocentowany rachunek oszczędnościowy. System regularnego oszczędzania jest prosty i intuicyjny – wystarczy wybrać odpowiadający nam sposób odkładania drobnych kwot i oszczędzać przy okazji płatności kartami do rachunku czy wykonywania przelewów. Skorzystajmy więc z Konta Oszczędnościowego Plus. Gromadzone na nim systematycznie oszczędności będą zarabiać (oprocentowanie, w zależności od kwoty aktywów, waha się od 0,5 do 1,2 proc.), przy jednoczesnej możliwości wycofania środków w każdej chwili bez utraty odsetek.
Co masz wydać dziś, odłóż na jutro
Plan Autooszczędzania jest także przygotowany dla dzieci. Działa podobnie jak ten dla dorosłych z tym tylko wyjątkiem, że jest połączony z PKO Kontem Dziecka (do 13 lat) i to rodzic wskazuje rodzaj transakcji, dla których usługa ma być aktywna oraz wybiera jeden z trzech sposobów zasilania rachunku dziecka. W ten sposób nie tylko transakcje dziecka, ale również rodzica będą przynosić korzyść w postaci dodatkowych oszczędności na PKO Koncie Dziecka. Dodatkową zachętą jest atrakcyjne oprocentowanie (2,5 proc. w skali roku dla salda do 2500 zł oraz 0,5 proc. w skali roku od kwoty salda rachunku ponad 2500 zł), z tygodniową kapitalizacją.
Zbieraj na okrągło
Jeśli odłożenie choćby złotówki jest problemem – system autooszczędzania może być jego rozwiązaniem. Oczywiście nie uzbieramy w ten sposób na samochód, ale na wspólną kolację, rower, wyjście do kina albo prezent dla najbliższych już tak. Co ciekawe, nawet gdy ulegniemy pokusie i kupimy coś czego nie zamierzaliśmy, niewielka kwota trafi na konto oszczędnościowe. W ten oto sposób nasze drobne nabiorą większego znaczenia. Jakby nie patrzeć, finał tej historii zawsze będzie szczęśliwy.
Piotr Dunaj
Czytaj także:
PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce
e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego
IKO to najlepszy mobilny bank
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?