2019.04.30

Płać i oszczędzaj – korzystaj z życia

Systematyczne oszczędzanie to świetny pomysł, ale nawet dobry plan nie zawsze musi się udać. Jeśli mamy problem z regularnym oszczędzaniem, możemy posunąć się do fortelu – wybierzmy jeden ze sposobów zasilania konta PKO Banku Polskiego. To program, który ma już 5 lat.

Konto oszczędnościowe Plus

Oszczędzanie mimochodem czy Autooszczędzanie to odkładanie pieniędzy w sposób automatyczny. Nie trzeba wtedy kontrolować swojego budżetu domowego. Kwoty, które lądują na naszym koncie oszczędnościowym, są niewielkie, ale mimo to robimy pierwszy krok do finansowej stabilności i kontroli domowego budżetu.  

To naprawdę się liczy

Do naliczenia kwoty przekazywanej na wskazane konto brane są pod uwagę transakcje kartą debetową wydaną do rachunku, transakcje IKO w ramach usługi bankowości elektronicznej oraz polecenia przelewu. Do każdej takiej operacji możemy wybrać jeden z trzech sposobów systematycznego zasilania oszczędności:

  • zaokrąglanie kwoty płatności kartą w górę i przelewanie różnicy pomiędzy zaokrągloną kwotą a kwotą transakcji na specjalne konto oszczędnościowe,
  • przelewanie ustalonego odsetka (np. 5 proc.) od kwoty transakcji kartą na dedykowane oprocentowane konto oszczędnościowe,
  • pobieranie stałej kwoty (np. 5 zł) przy okazji każdej transakcji i przelewanie jej na konto oszczędnościowe.

Rozmień się na drobne

W praktyce wygląda to tak, że Bank pobiera z naszego rachunku osobistego odpowiednio większe kwoty niż wartość realizowanej transakcji i przelewa je na specjalny, oprocentowany rachunek oszczędnościowy. System regularnego oszczędzania jest prosty i intuicyjny – wystarczy wybrać odpowiadający nam sposób odkładania drobnych kwot i oszczędzać przy okazji płatności kartami do rachunku czy wykonywania przelewów. Skorzystajmy więc z Konta Oszczędnościowego Plus. Gromadzone na nim systematycznie oszczędności będą zarabiać (oprocentowanie, w zależności od kwoty aktywów, waha się od 0,5 do 1,2 proc.), przy jednoczesnej możliwości wycofania środków w każdej chwili bez utraty odsetek.

Co masz wydać dziś, odłóż na jutro

Plan Autooszczędzania jest także przygotowany dla dzieci. Działa podobnie jak ten dla dorosłych z tym tylko wyjątkiem, że jest połączony z PKO Kontem Dziecka (do 13 lat) i to rodzic wskazuje rodzaj transakcji, dla których usługa ma być aktywna oraz wybiera jeden z trzech sposobów zasilania rachunku dziecka. W ten sposób nie tylko transakcje dziecka, ale również rodzica będą przynosić korzyść w postaci dodatkowych oszczędności na PKO Koncie Dziecka. Dodatkową zachętą jest atrakcyjne oprocentowanie (2,5 proc. w skali roku dla salda do 2500 zł oraz 0,5 proc. w skali roku od kwoty salda rachunku ponad 2500 zł), z tygodniową kapitalizacją.

Zbieraj na okrągło

Jeśli odłożenie choćby złotówki jest problemem – system autooszczędzania może być jego rozwiązaniem. Oczywiście nie uzbieramy w ten sposób na samochód, ale na wspólną kolację, rower, wyjście do kina albo prezent dla najbliższych już tak. Co ciekawe, nawet gdy ulegniemy pokusie i kupimy coś czego nie zamierzaliśmy, niewielka kwota trafi na konto oszczędnościowe. W ten oto sposób nasze drobne nabiorą większego znaczenia. Jakby nie patrzeć, finał tej historii zawsze będzie szczęśliwy.

Piotr Dunaj

Czytaj także:

PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

IKO to najlepszy mobilny bank

 

loaderek.gifoverlay.png