Polacy oszczędzają tylko na dzieci i emeryturę
Aż 82 proc. Polaków uważa się za dojrzałych i odpowiedzialnych, ale tylko 64 proc. ma jakiekolwiek oszczędności. W dodatku aż 40 proc. twierdzi, że nie może oszczędzać, bo wszystko wydaje na bieżąco – wynika z badania „Dojrzałość finansowa Polaków 2017”.
Mniej niż jedna trzecia badanych jest zdania, że zabezpieczenie finansowe na wypadek ciężkiej choroby czy z myślą o emeryturze to przejaw odpowiedzialności. Dla 65 proc. badanych o odpowiedzialności finansowej świadczy planowanie wydatków, a 55 proc. ankietowanych twierdzi, że jest odpowiedzialna finansowo, bo ich bieżące wydatki nie przekraczają dochodów.
64 proc. Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności. Przy tym aż 40 proc. badanych wskazuje niskie zarobki jako barierę w oszczędzaniu, blisko 20 proc. przyznaje, że jeszcze o oszczędzaniu nie myśli, a kolejne 15 proc. woli wydać pieniądze na przyjemności niż odkładać.
Do oszczędzania niejako „zmuszają nas” dwie sytuacje – zostanie rodzicem lub zbliżanie się do emerytury.
Co prawda tylko 48 proc. pytanych rodziców ma jakiekolwiek oszczędności odłożone z myślą o przyszłości swoich dzieci, a 52 proc. nie ma, ale wśród tej drugiej grupy aż 40 proc. deklaruje, że w ciągu najbliższego roku zacznie to robić.
Na emeryturę odkłada tyko 43 proc. badanych, ale wśród osób w wieku 45-50 lat jest to aż dwie trzecie. Co ciekawe, w grupie wiekowej 25-29 lat na emeryturę odkłada aż jedna trzecia.
Gdy jednak zestawimy te deklaracje z odpowiedzią na pytanie „Jakie ubezpieczenie Pan/Pani posiada” okazuje się, że tylko 5 proc. ogółu ankietowanych ma Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), tylko 4 proc. Pracowniczy Program Emerytalny (PPE), a ledwie 1 proc. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
Polacy chcą mieć kontrolę nad swoimi oszczędnościami. Dlatego jako najważniejszą cechę produktu, który umożliwia oszczędzanie, wskazują gwarancję zwrotu 100 proc. wpłaconego kapitału (42 proc. odpowiedzi), regularne wpłacanie niewielkich sum (37 proc.) i stały dostęp do środków (28 proc.).
PROGRAM BUDOWANIA KAPITAŁU
- Wygodny sposób na regularne oszczędzanie na wybrany przez Ciebie cel.
- Lokata skierowana do osób w wieku od 18 lat, które nie ukończyły 75. roku życia.
- Wpłaty już od 100 zł do 1000 zł miesięcznie – wysokość wpłat zależy od Ciebie.
- Pięcioletni okres oszczędzania.
- Oprocentowanie w skali roku uzależnione od stawki referencyjnej WIBOR 3M, zmienne, co 3 miesiące oszczędzania względem daty otwarcia lokaty i wyliczane według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,50%.
Czytaj także:
Oszczędzanie i inwestowanie nie tylko na mieszkanie
Oszczędzanie? Tak, ale nie kosztem wyrzeczeń.
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?