2018.10.10

Z myślą o przyszłości

Młodzi ludzie, obserwując jesień życia swoich dziadków, przekonują się, że należy z wyprzedzeniem zadbać o godne życie na emeryturze. Mogą przy tym skorzystać z ulg podatkowych.

Który fundusz wybrać? Jak lokować środki po wykorzystaniu limitów wpłat do IKZE i IKE? Z jakich ulg i zwolnień podatkowych korzystać? Odpowiedzią jest Pakiet Emerytalny PKO TFI (IKZE + IKE).

Rozwiązania na piątkę

Zgodnie z zasadą przyjętą w Pakiecie Emerytalnym PKO TFI środki są najpierw kierowane do IKZE, później do IKE. Po wyczerpaniu obu limitów wpłat trafią do Wyspecjalizowanego Programu Inwestycyjnego (WPI). To pierwsze tak kompleksowe rozwiązanie w Polsce. „Zasada kaskadowości” pozwala na pełne wykorzystanie możliwych ulg i zwolnień podatkowych. Posiadacze IKE lub IKZE w innej instytucji mogą dokonać wypłaty transferowej środków z posiadanego już IKE lub IKZE i przenieść je do Pakietu.

3 kroki do otwarcia Pakietu Emerytalnego przez iPKO

1. Zaloguj się do serwisu iPKO. Wejdź w zakładkę „Inwestycje”, następnie wybierz opcję „Nowa inwestycja”, a w niej „Otwórz Pakiet Emerytalny”.

2. Wybierz jeden z subfunduszy PKO Zabezpieczenia Emerytalnego, zaznacz IKE i/lub IKZE

3. Wystarczy 500 zł (minimalna wpłata do PE), aby otworzyć produkt i zacząć dbać o swoje finanse na emeryturze.

Pakietowe ulgi

Pakiet Emerytalny PKO TFI elastycznie dopasowuje się do możliwości finansowych – nie ma obowiązku wpłat, a jedynie przywilej, który możemy wykorzystać do obniżenia podstawy wymiaru opodatkowania w danym roku. Dodatkowo od wypłaty z IKZE w momencie uzyskania uprawień zapłacimy jedynie 10-proc. zryczałtowany podatek. Z kolei przy inwestycjach w ramach IKE obowiązuje zwolnienie z 19 proc. podatku od zysków kapitałowych. Przy inwestowaniu do osiągnięcia odpowiedniego wieku cały zysk zostanie w portfelu. 

Jak inwestujemy środki?

Pakiet Emerytalny PKO TFI (IKZE+IKE) jest zbudowany na subfunduszach cyklu życia. Wystarczy wybrać 1 z 5 subfunduszy w funduszu inwestycyjnym PKO Zabezpieczenia Emerytalnego – sfio. Ich nazwy zawierają orientacyjne daty zakończenia inwestycji (przejścia na emeryturę). Od wyboru subfunduszu do przejścia na emeryturę nie trzeba dokonywać żadnych zmian. Zarządzający subfunduszem dostosowuje jego strukturę, redukując poziom ryzyka według określonej ścieżki alokacji. Dzięki temu unikamy sytuacji, w której przed przejściem na emeryturę wszystkie oszczędności emerytalne są zainwestowane w instrumenty o dużej zmienności.

Anna Biniek
Dyrektor Rozwoju Sprzedaży PKO TFI

Im szybciej, tym lepiej
Po studiach założyłem firmę, wiedząc, że sam muszę zadbać o swoją emeryturę, a im szybciej zacznę, tym lepiej. Przyjaciel–doradca polecił mi Pakiet Emerytalny. Na początku miałem wątpliwości, jak można zbierać emeryturę przez fundusz inwestycyjny? Gdy dowiedziałem się, że ryzyko inwestycji maleje wraz z moim wiekiem, oszczędności są dziedziczone, a o przelewanych kwotach decyduję sam – wiedziałem, że to oferta dla mnie. Co miesiąc staram się przelewać 10 proc. dochodu, a w razie nagłych wydatków mogę tę kwotę zmienić.

Jacek Czapla, młody przedsiębiorca z Trójmiasta

 

Na zawodowym starcie
W krajach rozwiniętych wraz z narodzinami dziecka rodzice zakładają mu fundusz emerytalny. W Polsce to jeszcze nie jest standardem, chociaż patrząc na nasze przyszłe emerytury, tak być powinno. Młodzi nie wybiegają tak daleko w przyszłość, więc rolą rodziców jest ich uświadamiać. Kiedy dowiedziałem się o możliwości systematycznego oszczędzania na emeryturę, od razu pomyślałem o mojej 25-letniej córce, która właśnie rozpoczyna swoje zawodowe życie. Mamy z żoną Pakiet Emerytalny i zachęciliśmy do tego również córkę.

Paweł Dylewski, Katowice

Zwrot podatku zasila IKZE
Przy IKZE każde rozliczenie podatku to lepsze zabezpieczenie mojej emerytury.

Lech Janik, Kędzierzyn–Koźle

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.

Czytaj także:

Oszczędzanie na emeryturę – 40 lat minie jak jeden dzień…

Oszczędzaj na marzenia, nie na marzeniach

Giełda dla początkujących. 8 wskazówek dla nowego inwestora

loaderek.gifoverlay.png