2018.03.14

4 rady jak remontować, by finansowo nie zwariować – sposoby na tani remont

Pamiętasz to niewinnie zapowiadające się odświeżenie mieszkania, które trwało miesiąc dłużej niż planowałeś i kosztowało trzy razy więcej niż zakładałeś? Podpowiadamy, jak przyspieszyć i usprawnić remont oraz jak obniżyć jego koszty.

By remont – zazwyczaj przykry obowiązek – zamienić w przyjemność, a przynajmniej ograniczyć negatywne skutki, warto poznać kilka przydatnych tricków. Jeśli stawiasz na niskie koszty, podstawą jest samodzielna praca. Dziś to nie tak trudne – wystarczy ogólne pojęcie o remontowaniu, instrukcje producentów i np. wsparcie w postaci filmów na YouTube.

Remont niekoniecznie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Wszystko zależy od tego, co planuje się zmienić. Jeśli w grę wchodzi wymiana podłóg, burzenie ścian, zrywanie płytek i układanie ich odnowa, to cena będzie rosnąć z każdą nową decyzją. Gdy remont oznacza zmianę estetyki pomieszczeń, koszty będą relatywnie niższe – to wydatek na zasłony, dodatki czy niektóre meble. Takie zabiegi również mogą znacząco wpłynąć na ogólny wygląd wnętrza – zauważa Patrycja Suszek-Rączkowska, architekt wnętrz z Pracowni Projektowej Poco Design. Dodaje, że Polacy coraz chętniej korzystają z pomocy architektów i projektantów wnętrz. – Zaczynają dostrzegać to, że pomoc eksperta pozwala znacząco poprawić atrakcyjność mieszkań i domów. Porady umożliwiają sprawniejsze przygotowanie remontu czy wyposażenia przestrzeni. Koszty takich usług są bardzo różne i zależą między innymi od tego, jaki zakres działań oferuje architekt oraz od potrzeb inwestora.

Oto 4 tricki, które pozwolą, by remont – zazwyczaj przykry obowiązek – zamienić w przyjemność, a przynajmniej ograniczyć negatywne skutki.

1. Nie wymieniaj – pomaluj meble, boazerię czy kafelki!

Zmiana koloru może całkowicie odmienić „stare” meble. Dzięki prostemu zabiegowi zyskasz za niewielkie pieniądze zupełnie nowe wnętrze. Dobrze dobrane kolory pomogą ci ocieplić salon lub rozjaśnić przedpokój. Mnóstwo inspiracji znajdziesz w sieci i programach telewizyjnych. Wymiana mebli to zazwyczaj wydatek idący w tysiące złotych. Malowanie mebli może zamknąć się w kilkuset złotych. Ta sama zasada dotyczy także innych elementów wystroju. Bez problemu przemalujesz drzwi – zarówno te wejściowe, jak i oddzielające pokoje. Stara i niemodna boazeria w kolorze lakierowanego drewna zyska drugie życie, kiedy pokryjesz ją pastelowymi, jasnymi barwami. Kafelki również można malować! Jeśli dodatkowo masz zdolności plastyczne lub użyjesz wysokiej jakości szablonów, jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia.

Farby do mebli, pędzle, papier ścierny i wałki to relatywnie niewielki koszt. Kupując je w marketach budowlanych lub specjalistycznych sklepach warto płacić kartą. Może to być zarówno karta debetowa Karta PKO Ekspers do Konta, jak i Przejrzysta Karta Kredytowa. Plastikowy pieniądz pozwoli lepiej kontrolować nawet drobne wydatki. Informacje na temat liczby transakcji oraz kwot sprawdzisz dzięki bankowości mobilnej w aplikacji iKO.

2. Zamiast mebli łazienkowych – zabudowa łazienki

W miejsce szafek na ręczniki, półek na kosmetyki i schowków do przechowywania proszku – zaprojektuj w łazience sprytną zabudowę. Nie trzeba już kupować płyt kartonowo gipsowych i budować stelaży aluminiowych, przyklejać siatki i zaciągać szpachlą. Odpowiednie płyty budowlane wraz z klejami i piankami dostępne są od ręki w sklepach. Ich montaż zajmuje niewiele czasu. Wystarczy dobre oko i ostry nóż. Przyda się też odrobina zdolności manualnych, by wszystko skleić, skręcić, zabezpieczyć i dobrze pomalować. Koszt zabudowy łazienki jest niewielki, rozwiązanie praktyczne a cena przystępna.

Jeśli twoje remontowe kalkulacje przerosły realne możliwości finansowe – uruchom Debet na koncie. Wniosek o przyznanie dodatkowych pieniędzy złożysz dzięki aplikacji iKO lub w bankowości elektronicznej iPKO. Przy minimalnych formalnościach możesz zapożyczyć się na 1 tys. zł. Termin spłaty mija po 30 dniach od momentu wykorzystania środków.

3. Nowoczesne panele położysz sam w kilka godzin

Układanie klepki, klejenie parkietów i cyklinowanie podłóg to dziś sztuka, której wielu właścicieli mieszkań nie pamięta. Teraz na podłogach rządzą gresy i panele. Te drugie cieszą się tak ogromną popularnością, że ich producenci zachęcają nabywców, by sami układali podłogi. W przypadku nowoczesnych systemów układanie paneli nie wymaga dużego wysiłku. Odpowiednio przygotowana powierzchnia – z położonymi podkładami i zabezpieczaniem z taśmy paroizolacyjnej – umożliwia szybkie i łatwe układanie paneli oraz docinanie paneli wyposażonych w prosty montaż na „zatrzaski”.

Generalny remont podłóg może wiązać się z dużymi kosztami. Jeśli zdecydujesz się na położenie paneli w całym domu lub wybierzesz droższe deski drewniane, warto rozważyć finansowanie dzięki pożyczce na dowolny cel. Mini Ratka na PIT pozwala pozyskać dodatkowe środki w wysokości nawet 30 tys. zł bez dodatkowych zaświadczeń – wystarczy przedstawić w Banku swój PIT. Maksymalny okres kredytowania to 120 miesięcy.

4. Meble ze wszystkiego

Moda na meble wykonywane z EuroPalet wciąż trwa. Nadanie drugiego życia deskom, na co dzień służącym do transportu, to nic trudnego. Wystarczy piła, młotek, gwoździe i wkręty. Odpowiednie projekty mebli z EuroPalet pozwalają zamienić palety w kanapy, łóżka, stoły, stołki i krzesła. Nowoczesny, industrialny charakter i niska cena mebli z palet to połączenie, które nie może się nie sprawdzić. Jeśli jednak europalety to nie do końca twoja estetyka, pomyśl o czymś innym. Stwórz „stołki” z pni sosnowych lub innego drewna. Dziś takie designerskie „naturalne” meble kosztują kilka tysięcy złotych, podczas gdy zakup kawałka drewna w tartaku to kilka razy mniej. Sam stań się projektantem i czerp inspirację z natury oraz rozwiązań odnalezionych w internecie – to skarbnica remontowych lifehacków.

Miłośnicy motoryzacji zazwyczaj marzą o stoliku kawowym z silnika V8. To jednak duży wydatek, gdy mebel jest już gotowy. Kupno jednostki napędowej i praca nad nią potrafi nawet dwukrotnie obniżyć koszt designerskiego mebla. Jeśli z kolei zawsze marzyłeś o kufrze, w którym schowasz pościel, ubrania czy rzadziej używane przedmioty – stwórz skrzynię zamykaną klapą bagażnika samochodu ulubionej marki – dostaniesz ją na „szrocie” za kilkadziesiąt do kilkuset złotych.

Wiele elementów wyposażenia mieszkania można zakupić online. Atrakcyjne ceny oraz różnorodny wybór sprzyjają przeszukiwaniu aukcji internetowych. Dzięki bankowości online, szybkim przelewom w serwisie iPKO oraz BLIK’owi zakupy przez internet zrobisz praktycznie w kilkadziesiąt sekund.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Kredyt na budowę domu. To prostsze niż myślisz!

Polacy zamieniają gotówkę na mieszkania

Cztery kąty i… dylemat piąty

loaderek.gifoverlay.png