2018.05.22

Urządzanie ogrodu krok po kroku. Zaczaruj swój ogród!

Polacy lubią majsterkować. Niewielki remont w domu czy ogrodzie często wolimy zrobić samodzielnie niż korzystać z pomocy specjalistów. To nie tylko przyjemność, ale też idealny sposób, by znacząco zmniejszyć koszty. A wiosna jest dobrym czasem na porządki i urządzenie swojego małego zaczarowanego ogrodu. Jak nie zrujnować przy tym budżetu?

Jak zaplanować urządzanie ogrodu?

Oszczędności możesz szukać na każdym etapie prac. Ważnym elementem jest dokładne planowanie działań związanych z urządzaniem ogrodu – warto dobrze przeanalizować zakres robót, bo późniejsze przeróbki mogą okazać się kosztowne i wiązać z inwestycją w nowe materiały. Opracowanie budżetu i listy potrzebnych rzeczy zapobiegnie z kolei nieprzemyślanym zakupom, a także przepłacaniu za niektóre produkty. Pozwoli też na rozłożenie prac w czasie, dzięki czemu nie obciążysz nadmiernie swojego portfela. Warto skorzystać przy tym z porad ekspertów. Wiele informacji dostępnych jest w internecie i fachowej prasie. Unikniesz dzięki nim kosztownych błędów, np. zakupu roślin, które nie przyjmą się na twoim terenie lub nie przetrwają zimy.

Kluczem do odpowiedniego urządzenia ogrodu jest decyzja, czy ma być to przestrzeń, w której rośliny będą żyć własnym życiem, czy też planujemy pielęgnować i doglądać ogrodu. Sadząc drzewa i krzewy warto pamiętać, by ulokować je w miejscach, gdzie np. nie będą przeszkadzały w koszeniu i pielęgnowaniu trawy lub o punktach, w których cień przez nie tworzony nie zaszkodzi innym roślinom – mówi Anna Matanina, projektantka ogrodów.

Jeśli plany rozbudowy lub zmiany ogrodu okazały się droższe niż twoje początkowe wyliczenia, możesz skorzystać ze wsparcia PKO Banku Polskiego. Pożyczka Gotówkowa RRSO 3,42% pozwoli pozyskać środki na dowolny cel w wysokości od 1 tys. zł do nawet 120 tys. zł. Możesz dobrać wygodny dla ciebie okres spłat (do 8 lat) oraz modyfikować wysokość rat. Pożyczkę otrzymasz na podstawie wyciągu z konta, na które wpływa twoje wynagrodzenie z 3 ostatnich miesięcy. Inna opcja to limit odnawialny. Pozwala on uzyskać dostęp do 100 tys. zł, a zobowiązanie spłacisz bieżącymi wpływami na rachunek. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online, przez telefon lub w dowolnym oddziale. Po podpisaniu dokumentów środki z limitu zostaną od razu udostępnione na twoim koncie.

Sprawdzaj ceny – szukaj tańszych alternatyw

Skoro podjąłeś się samodzielnego odświeżenia ogrodu, czeka cię sporo „ciężkich robót”. Możesz samodzielne zmontować taras czy wybetonować podest pod grilla. Potrzebujesz do tego solidnego sprzętu, którego być może użyjesz raz. Warto więc skorzystać z wypożyczalni, w których znajdziesz wszystko: od wiertarek po myjki ciśnieniowe, agregaty i betoniarki.

Jeśli jednak chcesz stać się dumnym właścicielem nie tylko ogródka, ale też dobrze wyposażonej altany ze sprzętem, poszukaj w sieci okazji do zakupów urządzeń. Najszybciej zrobisz je płacąc szybkimi przelewami internetowymi – dzięki aplikacji mobilnej IKO lub w serwisie iPKO. W niektórych sklepach lub na aukcjach będziesz mógł również wykorzystać kod BLIK, który umożliwi ci zapłacenie za zamówienie w dosłownie kilka sekund. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na zakupy w internecie, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie w tym celu Przejrzystej Karty Kredytowej. Za jej pomocą zapłacisz za zakupy wpisując jedynie imię i nazwisko, datę ważności karty, jej numer oraz kod CVV. Klik i zakupy zrobione.

Zrób to sam!

Jeżeli zależy ci na odnowieniu ogrodu, a twój budżet domowy jest bardzo skromny, rozwiązaniem może być renowacja starych rzeczy. Nadając nowe życie przedmiotom pozornie już niepotrzebnym, można stworzyć coś oryginalnego i praktycznego, a dodatkowo zaoszczędzić. Stare deski, po odświeżeniu i odmalowaniu, mogą posłużyć jako elementy płotu. Z kolei palety budowlane łatwo przerabia się na ogrodową kanapę lub stolik. Do tworzenia murków można wykorzystać cegłę rozbiórkową, która po pomalowaniu daje bardzo ciekawy efekt. Natomiast starą oponę możesz przerobić na huśtawkę, donicę lub kwietnik.

Kluczem do utrzymania założonego w projekcie wyglądu ogrodu jest jego regularna pielęgnacja. Niektóre przestrzenie będą wymagały większego, inne mniejszego nakładu pracy. Jeśli podejmiesz decyzję, by ogród składał się jedynie z trawnika, wystarczy regularne strzyżenie trawy i pozbywanie się chwastów. Jeśli zdecydujesz się na krzewy i kwiaty, niezbędne będą dodatkowe aktywności – pielenie, przycinanie, nawożenie itp.

Praca w ogrodzie to nie tylko smutna konieczność. Ogrodnictwo może stać się prawdziwą pasją, a rozwijanie przydomowych ogródków czy tworzenie np. przestrzeni, w której będzie hodowało się własne warzywa, to dobry pomysł na pracę zapewniającą wytchnienie od codzienności – dodaje Anna Matanina.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Ruszyła wiosna – rusz z remontem balkonu

Wokół globu niekoniecznie w 80 dni – jak sfinansować podróż dookoła świata?

Mundial 2018 już za miesiąc! Jedź na MŚ 2018 do Rosji i kibicuj naszym!

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej