2018.05.22

Urządzanie ogrodu krok po kroku. Zaczaruj swój ogród!

Polacy lubią majsterkować. Niewielki remont w domu czy ogrodzie często wolimy zrobić samodzielnie niż korzystać z pomocy specjalistów. To nie tylko przyjemność, ale też idealny sposób, by znacząco zmniejszyć koszty. A wiosna jest dobrym czasem na porządki i urządzenie swojego małego zaczarowanego ogrodu. Jak nie zrujnować przy tym budżetu?

Jak zaplanować urządzanie ogrodu?

Oszczędności możesz szukać na każdym etapie prac. Ważnym elementem jest dokładne planowanie działań związanych z urządzaniem ogrodu – warto dobrze przeanalizować zakres robót, bo późniejsze przeróbki mogą okazać się kosztowne i wiązać z inwestycją w nowe materiały. Opracowanie budżetu i listy potrzebnych rzeczy zapobiegnie z kolei nieprzemyślanym zakupom, a także przepłacaniu za niektóre produkty. Pozwoli też na rozłożenie prac w czasie, dzięki czemu nie obciążysz nadmiernie swojego portfela. Warto skorzystać przy tym z porad ekspertów. Wiele informacji dostępnych jest w internecie i fachowej prasie. Unikniesz dzięki nim kosztownych błędów, np. zakupu roślin, które nie przyjmą się na twoim terenie lub nie przetrwają zimy.

Kluczem do odpowiedniego urządzenia ogrodu jest decyzja, czy ma być to przestrzeń, w której rośliny będą żyć własnym życiem, czy też planujemy pielęgnować i doglądać ogrodu. Sadząc drzewa i krzewy warto pamiętać, by ulokować je w miejscach, gdzie np. nie będą przeszkadzały w koszeniu i pielęgnowaniu trawy lub o punktach, w których cień przez nie tworzony nie zaszkodzi innym roślinom – mówi Anna Matanina, projektantka ogrodów.

Jeśli plany rozbudowy lub zmiany ogrodu okazały się droższe niż twoje początkowe wyliczenia, możesz skorzystać ze wsparcia PKO Banku Polskiego. Pożyczka Gotówkowa RRSO 3,42% pozwoli pozyskać środki na dowolny cel w wysokości od 1 tys. zł do nawet 120 tys. zł. Możesz dobrać wygodny dla ciebie okres spłat (do 8 lat) oraz modyfikować wysokość rat. Pożyczkę otrzymasz na podstawie wyciągu z konta, na które wpływa twoje wynagrodzenie z 3 ostatnich miesięcy. Inna opcja to limit odnawialny. Pozwala on uzyskać dostęp do 100 tys. zł, a zobowiązanie spłacisz bieżącymi wpływami na rachunek. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online, przez telefon lub w dowolnym oddziale. Po podpisaniu dokumentów środki z limitu zostaną od razu udostępnione na twoim koncie.

Sprawdzaj ceny – szukaj tańszych alternatyw

Skoro podjąłeś się samodzielnego odświeżenia ogrodu, czeka cię sporo „ciężkich robót”. Możesz samodzielne zmontować taras czy wybetonować podest pod grilla. Potrzebujesz do tego solidnego sprzętu, którego być może użyjesz raz. Warto więc skorzystać z wypożyczalni, w których znajdziesz wszystko: od wiertarek po myjki ciśnieniowe, agregaty i betoniarki.

Jeśli jednak chcesz stać się dumnym właścicielem nie tylko ogródka, ale też dobrze wyposażonej altany ze sprzętem, poszukaj w sieci okazji do zakupów urządzeń. Najszybciej zrobisz je płacąc szybkimi przelewami internetowymi – dzięki aplikacji mobilnej IKO lub w serwisie iPKO. W niektórych sklepach lub na aukcjach będziesz mógł również wykorzystać kod BLIK, który umożliwi ci zapłacenie za zamówienie w dosłownie kilka sekund. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na zakupy w internecie, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie w tym celu Przejrzystej Karty Kredytowej. Za jej pomocą zapłacisz za zakupy wpisując jedynie imię i nazwisko, datę ważności karty, jej numer oraz kod CVV. Klik i zakupy zrobione.

Zrób to sam!

Jeżeli zależy ci na odnowieniu ogrodu, a twój budżet domowy jest bardzo skromny, rozwiązaniem może być renowacja starych rzeczy. Nadając nowe życie przedmiotom pozornie już niepotrzebnym, można stworzyć coś oryginalnego i praktycznego, a dodatkowo zaoszczędzić. Stare deski, po odświeżeniu i odmalowaniu, mogą posłużyć jako elementy płotu. Z kolei palety budowlane łatwo przerabia się na ogrodową kanapę lub stolik. Do tworzenia murków można wykorzystać cegłę rozbiórkową, która po pomalowaniu daje bardzo ciekawy efekt. Natomiast starą oponę możesz przerobić na huśtawkę, donicę lub kwietnik.

Kluczem do utrzymania założonego w projekcie wyglądu ogrodu jest jego regularna pielęgnacja. Niektóre przestrzenie będą wymagały większego, inne mniejszego nakładu pracy. Jeśli podejmiesz decyzję, by ogród składał się jedynie z trawnika, wystarczy regularne strzyżenie trawy i pozbywanie się chwastów. Jeśli zdecydujesz się na krzewy i kwiaty, niezbędne będą dodatkowe aktywności – pielenie, przycinanie, nawożenie itp.

Praca w ogrodzie to nie tylko smutna konieczność. Ogrodnictwo może stać się prawdziwą pasją, a rozwijanie przydomowych ogródków czy tworzenie np. przestrzeni, w której będzie hodowało się własne warzywa, to dobry pomysł na pracę zapewniającą wytchnienie od codzienności – dodaje Anna Matanina.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Ruszyła wiosna – rusz z remontem balkonu

Wokół globu niekoniecznie w 80 dni – jak sfinansować podróż dookoła świata?

Mundial 2018 już za miesiąc! Jedź na MŚ 2018 do Rosji i kibicuj naszym!

  • Bankofinanse

   02019.03.26

   Maxi historia Mini Ratki

   Mini Ratkę zna dziś w Polsce każdy, bez względu na to, czy jest Klientem PKO Banku Polskiego. Ta pożyczka gotówkowa ma wieloletnią tradycję i przyjazne oblicze. Polacy lubią taką formę pożyczania. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że wartość kredytów konsumpcyjnych z roku na rok rośnie. Najchętniej pożyczamy na zakup samochodu lub sprzętu RTV i AGD, kupno lub remont mieszkania oraz wakacje i podróże.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   Pół miliona Profili Zaufanych w PKO Banku Polskim

   Już pół miliona klientów PKO Banku Polskiego założyło Profil Zaufany korzystając z serwisów transakcyjnych banku. Profil Zaufany pozwala na korzystanie z szerokiego zakresu usług e-administracji, m.in. zweryfikowanie i zaakceptowanie rozliczenia podatkowego na platformie „Twój e-PIT”, składanie wniosków o e-dowód, sprawdzenie liczby punktów karnych czy wysłanie pisma ogólnego do urzędu. Profil Zaufany można założyć bezpiecznie, szybko i całkowicie online w serwisach transakcyjnych iPKO i Inteligo.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   iPKO - centrum zarządzania finansami

   Dostęp do serwisu iPKO ma obecnie 8,2 mln klientów PKO Banku Polskiego, blisko 4 mln z nich loguje się do niego minimum raz w miesiącu. Tą drogą realizują coraz więcej operacji bankowych, ale też załatwiają sprawy, które wcześniej wymagały wizyty w oddziale czy w urzędzie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  Pokaż więcej