2018.05.15

Mundial 2018 już za miesiąc! Jedź na MŚ 2018 do Rosji i kibicuj naszym!

Planujesz wspierać naszą reprezentację kibicując jej z trybun stadionów mistrzostw świata w piłce nożnej lub ze stref kibica w Rosji? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się do naszych wschodnich sąsiadów.

Mundial 2018 w Rosji będzie rozgrywany na 12 stadionach. Pierwszy mecz już 15 czerwca na obiekcie Łużniki w Moskwie. Miastami goszczącymi kibiców i piłkarzy będą ponadto: Sankt Petersburg, Soczi, Kazań, Wołgograd, Niżny Wołgogród, Rostów nad Donem, Samara, Sarańsk, Jekaterynburg oraz Kaliningrad. Jednym z największych wyzwań czekających na kibiców mistrzostw świata w Rosji będą odległości dzielące poszczególne miejscowości z Kaliningradu do Jekaterynburga są aż 3 tys. km!

Dla Polaków najistotniejsze są stadiony, na których nasza reprezentacja rozegra mecze grupowe – Otkrytije Arena w Moskwie, Kazań Arena w Kazaniu oraz Wołgograd Arena w Wołgogradzie. Spotkania zaplanowano kolejno 19, 24 i 28 czerwca.

Rosjanie mają sposób na problemy z odległościami między stadionami – udostępniają kibicom darmowe pociągi. Wystarczy posiadać Fan ID, które umożliwia rezerwowanie poszczególnych przejazdów na konkretne mecze. Wyboru i rezerwacji można dokonywać w sieci za pośrednictwem odpowiednich stron przypisanych Fan ID oraz mistrzostwom świata – podpowiada Jakub Sosnowski, kibic, który wybiera się do Rosji, by wspierać reprezentację Polski.

Fan ID nie tylko pozwala na darmowe podróżowanie po Rosji. To przede wszystkim dokument, który w ogóle umożliwia odwiedzenie naszego sąsiada. Dotychczas każda wizyta u naszego wschodniego sąsiada wiązała się z koniecznością zdobycia wizy. W związku ze zwiększonym ruchem w okresie mistrzostw świata, konieczne było opracowanie rozwiązania umożliwiającego łatwy i szybki sposób na dotarcie na mistrzostwa świata w piłce nożnej do Rosji. Tym sposobem jest właśnie Fan ID. To dokument, który należy wyrobić na podstawie ważnego biletu na wybrany mecz na terenie Federacji Rosyjskiej. „Paszport kibica” zdobędziesz rejestrując wniosek za pośrednictwem strony internetowej. Gotowy dokument można odebrać w czterech punktach w Polsce – w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie lub od kuriera pod adresem, który wskażesz. Dokument należy okazać przy kontroli granicznej wraz z ważnym paszportem. Fan ID można również otrzymać w wersji elektronicznej za pomocą wiadomości e-mail.

W tej chwili bilety lotnicze do Rosji na terminy przypadające w okresie mundialu osiągają zawrotne ceny. Za podróż do Moskwy i bilet w obie strony należy zapłacić ok. 2500 zł. Przy wylocie np. z Kaliningradu cena bywa nawet cztery razy niższa! Dobrym pomysłem może okazać się np. podróż koleją, ale trwa ona znacznie dłużej – nawet kilkadziesiąt godzin – dodaje Jakub Sosnowski.

Kupując bilety najlepiej zdecydować się na transakcje online. Dzięki wykorzystaniu szybkich przelewów za pośrednictwem aplikacji iKO lub serwisu iPKO, formalności potrwają zaledwie kilka minut. Dużym ułatwieniem będzie również wykorzystanie karty kredytowej – np. Przejrzystej Karty Kredytowej. W trakcie dokonywania zakupu wystarczy podać dane właściciela, numer karty oraz kod CVV i… zapłacone.

Znakomitym rozwiązaniem będzie karta wielowalutowa, którą zasila się korzystając z oferty Kantoru Internetowego PKO Banku Polskiego. Za jego pośrednictwem w szybki i prosty sposób zamienisz złotówki na dolary. Po automatycznym rozliczeniu transakcji środki natychmiast pojawiają się na wskazanym rachunku. Klienci korzystający z kantoru internetowego mogą śledzić wykresy walutowe online oraz korzystać z powiadomień/alertów SMS w momencie, gdy kurs waluty osiągnie wyznaczony poziom.

Wyprawa do Rosji w okresie mundialu 2018 może okazać się wycieczką dosyć kosztowną. Rosjanie, w związku ze sportowym wydarzeniem, podwyższają ceny m.in. w hotelach. Jeśli nie wyobrażasz sobie innego scenariusza niż bycie w Rosji w trakcie mundialu, a wydatki przerastają twoje możliwości, rozważ wsparcie banku. Pożyczka Gotówkowa RRSO 3,46% poszerzy twój wachlarz finansowych możliwości nawet o 120 tys. zł. Spłacać zobowiązanie możesz aż przez 8 lat (96 miesięcy) i rozłożyć je na dogodne raty.

Niezależnie od wyników naszej reprezentacji i związanego z nimi czasu pobytu w Rosji, warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Ubezpieczenie Moje Podróże 24 obejmuje ochronę zdrowia oraz bagażu podróżnego, a także odpowiedzialności cywilnej dostosowaną do potrzeb. Możesz je łatwo aktywować dzięki zakupom w serwisie iPKO lub przez aplikację mobilną IKO na telefonie. Polisę możesz kupić nawet w dniu wyjazdu.

Od zawsze wiadomo, że najlepszymi kibicami są ci z Polski. Udowodnijmy razem, że wspieramy naszą reprezentację i trzymajmy mocno kciuki za ekipę Lewandowskiego, Piszczka, Glika i Pazdana.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Przygotuj się na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018!

Wszystkie waluty w jednym miejscu! Zalety płatności kartą wielowalutową za granicą.

Korea na turystyczny medal