2018.02.26

Korea na turystyczny medal

Koniec XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Polscy sportowcy i kibice poznali uroki Korei Południowej, odwiedź ją i ty!

Jedziesz na krótko, nie potrzebujesz wizy do Korei Południowej. Musisz mieć paszport i bilet lotniczy. Przy wjeździe na teren Korei Południowej urzędnik imigracyjny może zapytać o cel twojej podróży, poprosić o wskazanie źródeł finansowania lub o okazanie biletu powrotnego. To standardowa procedura i nie powinna cię stresować.

Kup bilet do Korei Południowej i pakuj walizki!

Wyjazd do Korei Południowej to z perspektywy Polaka spora i kosztowna wyprawa. Za bilet lotniczy w obie strony zapłacisz nie mniej niż 2,5-3 tys. zł. Należy dodać, że będzie to podróż z przesiadką i potrwa co najmniej kilkanaście godzin. Należność za bilety najwygodniej będzie uregulować Przejrzystą Kartą Kredytową. W odpowiednich polach przy dokonaniu zakupu online wystarczy wprowadzić jej numer, a transakcję potwierdzić kodem CVV. 

Karta będzie także twoją przepustką do rezerwacji hotelu lub wynajęcia na miejscu samochodu. Co ważne, transakcje te są odpowiednio zabezpieczane, a ich ślad pozostaje na stałe w historii portalu iPKO oraz aplikacji iKO. Dzięki temu łatwiej będzie dochodzić swoich praw w momencie, gdy lot się opóźni lub nastąpią problemy z rezerwacją. By otrzymać Przejrzystą Kartą Kredytową, nie musisz mieć wysokich dochodów – wystarczy 850 zł netto miesięcznie. Za obsługę karty możesz nie płacić wcale. Opłata roczna zostanie zniesiona, jeśli będziesz z niej aktywnie korzystał. Przejrzysta Karta Kredytowa to dodatkowo darmowe powiadomienia SMS. Możesz nią płacić tak jak kartą debetową wydaną do konta. Zatem może przydać się także na miejscu.

W Korei Południowej jest drogo, ale nowocześnie

Odwiedzając Koreę Południową należy wziąć pod uwagę, że większość cen jest o 30-40 proc. wyższa niż w Polsce, przy czym transport jest nawet tańszy niż w naszym kraju. Nie porażają też ceny noclegów. Za hotel w przyzwoitym standardzie zapłacimy podobnie jak w Warszawie – zauważa Marcin Ptaszyński, biznesmen regularnie odwiedzający Koreę Południową.

Przykładowe ceny w Korei Południowej? Bilet autobusowy kosztuje około 10 tys. wonów, czyli niespełna 3 zł. Napój w sklepie to wydatek około 3 tys. wonów, czyli blisko 10 zł, bułki maślane kupisz za 2 tys. wonów, czyli 6,5 zł. Za wszystko możesz zapłacić kartą.

Korea Południowa jest krajem wysoko rozwiniętym. W większości miejsc można tam płacić przy użyciu karty płatniczej. Bez problemu akceptuje się tam zarówno karty Visa jak i MasterCard – dodaje Marcin Ptaszyński.

Jeśli chcesz uniknąć podwójnego przewalutowania twoich zakupów, wybierz Kartę Wielowalutową. Możesz wówczas korzystać ze zgromadzonych na twoim koncie amerykańskich dolarów.

Gotówka też się przyda

Kantory i banki znajdują się na lotniskach międzynarodowych i we wszystkich dużych miastach. W mniejszych miejscowościach znajdują się tylko nieliczne bankomaty. Dodatkowo nie wszystkie akceptują polskie karty płatnicze i kredytowe. Gotówka w walucie koreańskiej może okazać się więc momentami niezbędna. Maksymalna kwota, którą możesz wymienić na miejscu, to 20 tys. dolarów. Podczas transakcji w kantorze musisz wylegitymować się paszportem.

Przezorny zawsze ubezpieczony

W przypadku każdego wyjazdu zagranicznego warto pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych „(…)w Republice Korei nie ma zagrożenia chorobami tropikalnymi. Potwierdzenie posiadania odpowiednich szczepień nie jest wymagane przy wjeździe do kraju. Poziom opieki medycznej jest dobry. W języku angielskim bezproblemowo można porozumieć się jedynie w klinikach międzynarodowych. Ceny zależą od rodzaju placówki i świadczenia. W klinikach dla cudzoziemców koszt samej wizyty (bez zabiegów i leków) wynosi ok. 50 tys. KRW (ok. 10 tys. KRW w innych klinikach). Dobowy pobyt w szpitalu to wydatek od 100 USD w górę.” 

Wybierając się do Korei koniecznie zainwestuj więc w Ubezpieczenie Moje Podróże 24. Obejmuje ono ochronę zdrowia oraz bagażu podróżnego, a także odpowiedzialności cywilnej dostosowaną do potrzeb. Ubezpieczenie można łatwo aktywować dzięki zakupom w serwisie iPKO lub przez aplikację mobilną IKO na telefonie. Polisę możesz kupić nawet w dniu wyjazdu.

Szanuj lokalne zwyczaje

W Korei Południowej, jak w wielu krajach azjatyckich, nie daje się napiwków. Kraj jest dość otwarty kulturowo, więc ani lokaj, ani kelner nie obrażą się, gdy zostawisz im resztę – do równego rachunku. Ale pamiętaj, że na to nie czekają.

Koreańczycy są przesądni. W hotelu, w którym będziesz mieszkał, z formalnego punktu widzenia nie będzie czwartego piętra. Nawet przy numerowaniu kondygnacji budynku unika się tu cyfry 4, zastępowanej literą F. Powód jest prosty – 4 w języku koreańskim wymawia się tak samo, jak słowo „śmierć”, więc Koreańczycy starają się z niej nie korzystać. 

Nowoczesność koreańska ściśle łączy się z tradycyjnym podejściem do spraw kulturowych i międzyludzkich, nakazujących na przykład zachowanie szacunku i dystansu (również tego fizycznego).

Oczywiście pamiętaj o tym, że na miejscu obowiązuje cię lokalne prawo.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Wszystkie waluty w jednym miejscu! Zalety płatności kartą wielowalutową za granicą.

Życzenia finansowe Polaków. Cz.2 – Meksyk, Tajlandia, rzut kartą z Polski.

Bilety, narty, bagaże i… ubezpieczenie podróży