2018.02.20

Wakacje dwa razy w roku. Pozwól sobie to zaplanować

Uczniowie i studenci dwa razy do roku mają szasnę odetchnąć od nauki i wytężonej pracy, bo w ich kalendarz na stałe wpisane są ferie zimowe i wakacje. A Ty? Też pozwalasz sobie na odpoczynek dwa razy do roku? Psychologowie są zgodni, że by nabrać właściwego dystansu do pracy i zrelaksować się naprawdę, należy zmienić otoczenie. Wyjazd bywa najlepszym rozwiązaniem. Często jednak nie możesz sobie na to pozwolić. Musisz wybierać – narty zimą lub kurort latem. Podpowiemy Ci, co zrobić, abyś mógł pozwolić sobie na jedno i drugie.

Naładuj baterie

Tanie latanie po Europie, atrakcyjne ceny wynajmu miejsc noclegowych, a może nawet wyprawa z plecakiem w nieznane – to nie zawsze kosztuje fortunę.

Podróżowanie to relatywnie tanie hobby. Zbyt dużo środków finansowych powoduje, że zaczynamy się zachowywać jak turyści, gubiąc możliwość prawdziwego poznania miejsc, które odwiedzamy. Korzystamy ze wszystkich udogodnień, nie mając możliwości poznania ludzi i ich zachowań, zgłębienia lokalnych tradycji. Warto odwiedzać miejscowe restauracje, z których korzystają mieszkańcy danego kraju i nocować w niedrogich hotelach czy hostelach. Miejscowych najlepiej poznamy, gdy zdecydujemy się np. na nocleg w czyimś domu, a takie możliwości dają również odpowiednie portale internetowe – zauważa Michał Pater, podróżnik, autor kanału YouTube – Autostopem na Koniec Świata.

Jeśli już wiesz o tym, że będziesz potrzebował na ten cel dodatkowych „paru groszy”, zacznij dziś oszczędzać. Jeśli nie na ten rok, to w kolejnym pieniądze będą jak znalazł na opłacenie biletów albo hotelu. Załóż Konto Oszczędnościowe Plus. Oprocentowanie na nim może sięgać nawet 1,2 proc. Odsetki powiększają saldo twojego konta co miesiąc, a finansami możesz zarządzać dzięki dostępowi do nowoczesnego serwisu bankowości internetowej iPKO.

Kiedy już masz oszczędności – zainwestuj je. Najlepszym sposobem będzie wybór jednego z Subfunduszy PKO. PKO Bursztynowy – subfundusz o najniższym poziomie ryzyka spośród wszystkich pięciu i rekomendowanym rocznym okresie inwestycji. Kolejne subfundusze to: PKO Szafirowy, PKO Rubinowy i PKO Szmaragdowy. Poziom potencjalnego zysku oraz ryzyka dla każdego z nich odpowiednio wzrasta, proporcjonalnie do większego zaangażowania inwestowanych przez nie środków w fundusze akcyjne i rynek akcji oraz inne papiery wartościowe o charakterze udziałowym. Oferta ta powstała z myślą o zapewnieniu gotowych rozwiązań inwestycyjnych, dzięki którym nie trzeba samodzielnie budować portfeli, selekcjonować funduszy oraz różnych segmentów rynków finansowych. Więcej na temat Subfunduszy znajdziesz tutaj.

O urlop się nie martw

Łącząc odpowiednio urlop np. ze świętami, długimi weekendami i innymi dniami wolnymi, można bez problemu stworzyć okazję dla dwóch wyjazdów w roku i mieć jeszcze kilka dni wolnych „w zapasie”. Pod tym względem układ dni świątecznych wokół majówki w tym roku wygląda wyjątkowo atrakcyjnie. Pomyśl już dziś, gdzie warto się wybrać na ten czas.

Podróżowanie i wakacje nawet trzy razy w roku bez problemu można połączyć z pracą na etat. Ograniczeniem jest jedynie nasza kreatywność. Możliwości te są oczywiście kwestią tego, jaką kto wykonuje pracę. Jednak realizując pewne zadania „na zapas” czy odpowiednio dogadując się z pracodawcą, można kilka razy w roku wyjechać nawet na ponad tydzień. Jednak dużym problemem dzisiejszych wczasowiczów jest to, że nawet na wakacjach nie potrafią całkowicie zapomnieć o sprawach domowych czy zawodowych. A to podstawa odpowiedniego wypoczynku czy skutecznego podróżowania – dodaje Michał Pater.

Kiedy podejmiesz decyzję o tym, by wybrać się do jednego z krajów europejskich, warto płacić z wykorzystaniem odpowiedniej karty. Takiej, która umożliwia dostęp do środków z kont walutowych i automatycznie dobiera walutę, w której dokonujesz zakupów. Tak właśnie działa Karta Wielowalutowa. Możesz podpiąć ją do rachunku prowadzonego m.in. w funtach czy euro. Dodatkowo na konta walutowe można transferować środki wymieniane w internetowych kantorach.

Będąc na wakacjach warto również być pewnym tego, że niezależnie od sytuacji nie zabraknie ci pieniędzy. Pewność tę zyskasz dzięki Przejrzystej Karci Kredytowej lub debetowi na koncie. Ta druga forma oznacza nawet 1 tys. zł na dodatkowe wydatki. Dzięki temu dysponujesz środkami dowolnie, a czas na spłatę debetu wynosi 30 dni od momentu jego wykorzystania. Wniosek możesz złożyć podczas otwarcia konta w PKO Banku Polskim lub w każdym innym momencie, gdy rachunek już masz.

Wakacje i podróże rzadko bywają spontaniczne. Zaplanuj je dobrze, a jedyne zmartwienie, jakie napotkasz, to wybór jaki strój wybrać na wieczorne party.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Życzenia finansowe Polaków. Cz.2 – Meksyk, Tajlandia, rzut kartą z Polski.

Wszystkie waluty w jednym miejscu! Zalety płatności kartą wielowalutową za granicą.

Nowa oferta PKO TFI dostępna w placówkach PKO Banku Polskiego