2018.08.17

Wyprawka dla dziecka. Jak ją sfinansować i co kupić?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najwięcej dzieci rodzi się w Polsce we wrześniu. Statystycznie więc 35 tys. par już za kilka tygodni będzie cieszyć się z przyjścia na świat potomka. Wyprawka i przygotowanie pokoju dziecięcego nigdy nie należy do tanich. Podpowiemy ci co kupować i jak zdobyć fundusze, by domowy budżet był gotowy na powitanie nowego członka rodziny.

Przygotowania do narodzin dziecka wypada dobrze zaplanować, a dom wyposażyć we wszystko co ułatwi sprawowanie opieki nad maleństwem. Już od początku warto pomyśleć o jego przyszłości finansowej i zdecydować się na regularne oszczędzanie. Warty rozważenia jest Program Budowania Kapitału PKO Banku Polskiego. W ramach tej oferty możesz zdecydować jakie kwoty regularnie oszczędzasz – od 100 do 1000 zł miesięcznie – przez maksymalnie 5 lat. Bank oferuje w tym przypadku atrakcyjne oprocentowanie oraz korzystną formułę kapitalizacji odsetek – co 12 miesięcy. 

Wyposażenie pokoju dziecięcego

Przystosowanie pomieszczenia do potrzeb nowego członka rodziny staje się zazwyczaj punktem honoru dla tatusiów. Niekiedy wymaga to niewielkiego przemeblowania, czasem wiąże się z dużym remontem. Niezależnie od koncepcji,  jaka będzie przyświecała domowym projektantom, warto pamiętać, by pokój wyposażyć w niezbędne elementy i udogodnienia. – Jeśli chodzi o pokoik niemowlęcy należy zaznaczyć, że na początku dziecko potrzebuje naprawdę niewiele - zauważa Izabela Augustyniak, mama, autorka bloga Home&Baby. – Ważne jest aby zaopatrzyć się w łóżeczko z regulowaną wysokością materaca, choć przez pierwsze trzy miesiące wystarczy także kosz lub kołyska. Bardzo przydatny jest też przewijak, który to w wygodny sposób ułatwi przewijanie oraz ubieranie maluszka. Warto też kupić komodę, lub inny mebel, którą przeznaczymy wyłącznie na potrzeby dziecka. Powinny się tam znaleźć niemowlęce ubranka, pieluszki i akcesoria pielęgnacyjne.

Łóżeczko to koszt od 200, 300 złotych w górę. Ceny najbardziej designerskich modeli mogą osiągać zawrotne kwoty. Remont to kolejny koszt, podobnie jest z innymi meblami. Jeśli brak ci odpowiednich środków, dobrym pomysłem będzie pożyczka gotówkowa na dowolny cel. Pożyczkę konsolidacyjną możesz otrzymać do swojej dyspozycji od 1 tys. zł do nawet 120 tys. zł. Na spłatę zobowiązania jest nawet 10 lat. To oznacza, że rata pożyczki nie będzie wysoka. Kiedy założona kwota pożyczki, w związku z rosnącymi kosztami remontu czy zakupów, okaże się niewystarczająca, możesz otrzymać dodatkowe środki na inne wydatki – nawet do 25 proc. konsolidowanej kwoty.

Wózek i fotelik samochodowy

Dobry wózek to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wielu markowych producentów oferuje dziś wózki modułowe, zmieniające swoją charakterystykę w zależności od potrzeb. Gondola może zostać zastąpiona spacerówką bez potrzeby kupowania dwóch wózków. Warto, przy wyborze wózka, sprawdzić fora internetowe i zasięgnąć opinii innych rodziców.

Jego koszt może nie być problemem, jeśli zdecydujesz się na płatność za pomocą Przejrzystej Karty Kredytowej. Ułatwi ci ona również zakup w sieci. Wiele sklepów internetowych oferuje ten sam produkt w niższej cenie. Podobnie należy podejść do zakupu fotelika samochodowego. Każdy produkt jest dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. Ceny markowych modeli rozpoczynają się od kilkuset złotych i podobnie jak w przypadku wózków kończą na kilku tysiącach. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, a jeśli zabraknie ci środków, możesz skorzystać z możliwości uruchomienia np. Debetu na PKO Koncie za Zero. Pozwoli ci on zwiększyć wydatki nawet o tysiąc złotych.

Debet należy spłacić w ciągu 30 dni. Można go uruchomić w dowolnej chwili – dzięki nowoczesnej bankowości internetowej za pośrednictwem portalu iPKO lub aplikacji IKOMariusz Krasuski z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Łukowie.

Pościel i ubranka

Należy wybrać odpowiednią kołderkę, kocyk i poduszkę. Wszystko okryć delikatnymi poszewkami. Kiedy przyjdzie pora na pranie, dobrze jest używać odpowiednich proszków. Zakupy tego typu można robić zarówno w popularnych „sieciówkach” jak i w internecie. Aukcje obfitują w różne oferty. Zakupów online dokonasz w kilkadziesiąt sekund dzięki bankowości internetowej i szybkim płatnościom przy użyciu np. kodu BLIK. W sieci warto również kupować ubranka. Zakupy w sklepach stacjonarnych warto robić za pośrednictwem karty płatniczej dołączonej do PKO Konto za zero.

– W przypadku płatności kartą, klient jest dodatkowo chroniony. Jeżeli zakup okaże się niezgodny z umową, możemy złożyć w Banku reklamację. Wówczas to Bank zweryfikuje budzącą wątpliwości transakcję – mówi Mariusz Krasuski z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Łukowie.

Dobrym pomysłem może okazać się zamawianie większej ilości produktów np. w przypadku pieluch czy pampersów. Duże zakupy mogą pozwolić uzyskać atrakcyjniejszą cenę. Jeśli masz miejsce, w którym możesz magazynować pieluchy – nie warto biegać po nie co chwilę do sklepu.

Zabawki

Przed narodzinami dziecka, warto również zainwestować w zakup zabawek. Kluczowe jest odpowiednie dobieranie produktów do wieku dziecka. Większość z nich posiada stosowne oznaczenia na opakowaniach. Zabawki edukacyjne i te przeznaczone dla najmłodszych należą jednak do drogich. Wyszukuj promocje i porównuj ceny w różnych punktach. Gdy maluch będzie na tyle duży by samemu decydować o tym, jakimi zabawkami chce się bawić, dobrym pomysłem będzie uczenie go wartości pieniądza i rozsądnego wydawania. Załóż mu PKO Konto Dziecka już w dniu jego narodzin. Wystarczy, że będziesz zasilał je określonymi kwotami, by w momencie kiedy postanowisz by dziecko miało do niego dostęp, rozpocząć wspólną naukę zarządzania finansami.

Wizyty u lekarza i szczepionki

Początek życia maluszka często wiąże się z wieloma kosztownymi badaniami i wizytami u lekarzy. Dzieci są podatne na różne choroby, a leki nie należą do tanich. Gdy zdecydujesz się zaszczepić dziecko możesz być pewien, że czekają Cię wydatki. Pakiet szczepionek osiąga cenę ponad tysiąca złotych. Jeśli nie jesteś przygotowany na takie koszty, warto zapoznać się z ofertą PKO Banku Polskiego i pożyczką na dowolny cel. Pożyczka gotówkowa RRSO 3,46% pozwoli ci pozyskać od 1000 do 120 tys. złotych. W tym przypadku nie będziesz musiał przedstawiać żadnych zaświadczeń, a wypłata możliwa jest nawet w dniu złożenia wniosku.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Narodzone dziecko zarejestrujesz online!

Wniosek o „Dobry start” wypełnisz przez bankowość elektroniczną PKO Banku Polskiego

Wakacyjna nauka pływania dla dziecka? Z pożyczką gotówkową to nie problem!