2018.08.17

Wyprawka dla dziecka. Jak ją sfinansować i co kupić?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najwięcej dzieci rodzi się w Polsce we wrześniu. Statystycznie więc 35 tys. par już za kilka tygodni będzie cieszyć się z przyjścia na świat potomka. Wyprawka i przygotowanie pokoju dziecięcego nigdy nie należy do tanich. Podpowiemy ci co kupować i jak zdobyć fundusze, by domowy budżet był gotowy na powitanie nowego członka rodziny.

Przygotowania do narodzin dziecka wypada dobrze zaplanować, a dom wyposażyć we wszystko co ułatwi sprawowanie opieki nad maleństwem. Już od początku warto pomyśleć o jego przyszłości finansowej i zdecydować się na regularne oszczędzanie. Warty rozważenia jest Program Budowania Kapitału PKO Banku Polskiego. W ramach tej oferty możesz zdecydować jakie kwoty regularnie oszczędzasz – od 100 do 1000 zł miesięcznie – przez maksymalnie 5 lat. Bank oferuje w tym przypadku atrakcyjne oprocentowanie oraz korzystną formułę kapitalizacji odsetek – co 12 miesięcy. 

Wyposażenie pokoju dziecięcego

Przystosowanie pomieszczenia do potrzeb nowego członka rodziny staje się zazwyczaj punktem honoru dla tatusiów. Niekiedy wymaga to niewielkiego przemeblowania, czasem wiąże się z dużym remontem. Niezależnie od koncepcji,  jaka będzie przyświecała domowym projektantom, warto pamiętać, by pokój wyposażyć w niezbędne elementy i udogodnienia. – Jeśli chodzi o pokoik niemowlęcy należy zaznaczyć, że na początku dziecko potrzebuje naprawdę niewiele - zauważa Izabela Augustyniak, mama, autorka bloga Home&Baby. – Ważne jest aby zaopatrzyć się w łóżeczko z regulowaną wysokością materaca, choć przez pierwsze trzy miesiące wystarczy także kosz lub kołyska. Bardzo przydatny jest też przewijak, który to w wygodny sposób ułatwi przewijanie oraz ubieranie maluszka. Warto też kupić komodę, lub inny mebel, którą przeznaczymy wyłącznie na potrzeby dziecka. Powinny się tam znaleźć niemowlęce ubranka, pieluszki i akcesoria pielęgnacyjne.

Łóżeczko to koszt od 200, 300 złotych w górę. Ceny najbardziej designerskich modeli mogą osiągać zawrotne kwoty. Remont to kolejny koszt, podobnie jest z innymi meblami. Jeśli brak ci odpowiednich środków, dobrym pomysłem będzie pożyczka gotówkowa na dowolny cel. Pożyczkę konsolidacyjną możesz otrzymać do swojej dyspozycji od 1 tys. zł do nawet 120 tys. zł. Na spłatę zobowiązania jest nawet 10 lat. To oznacza, że rata pożyczki nie będzie wysoka. Kiedy założona kwota pożyczki, w związku z rosnącymi kosztami remontu czy zakupów, okaże się niewystarczająca, możesz otrzymać dodatkowe środki na inne wydatki – nawet do 25 proc. konsolidowanej kwoty.

Wózek i fotelik samochodowy

Dobry wózek to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wielu markowych producentów oferuje dziś wózki modułowe, zmieniające swoją charakterystykę w zależności od potrzeb. Gondola może zostać zastąpiona spacerówką bez potrzeby kupowania dwóch wózków. Warto, przy wyborze wózka, sprawdzić fora internetowe i zasięgnąć opinii innych rodziców.

Jego koszt może nie być problemem, jeśli zdecydujesz się na płatność za pomocą Przejrzystej Karty Kredytowej. Ułatwi ci ona również zakup w sieci. Wiele sklepów internetowych oferuje ten sam produkt w niższej cenie. Podobnie należy podejść do zakupu fotelika samochodowego. Każdy produkt jest dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. Ceny markowych modeli rozpoczynają się od kilkuset złotych i podobnie jak w przypadku wózków kończą na kilku tysiącach. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, a jeśli zabraknie ci środków, możesz skorzystać z możliwości uruchomienia np. Debetu na PKO Koncie za Zero. Pozwoli ci on zwiększyć wydatki nawet o tysiąc złotych.

Debet należy spłacić w ciągu 30 dni. Można go uruchomić w dowolnej chwili – dzięki nowoczesnej bankowości internetowej za pośrednictwem portalu iPKO lub aplikacji IKOMariusz Krasuski z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Łukowie.

Pościel i ubranka

Należy wybrać odpowiednią kołderkę, kocyk i poduszkę. Wszystko okryć delikatnymi poszewkami. Kiedy przyjdzie pora na pranie, dobrze jest używać odpowiednich proszków. Zakupy tego typu można robić zarówno w popularnych „sieciówkach” jak i w internecie. Aukcje obfitują w różne oferty. Zakupów online dokonasz w kilkadziesiąt sekund dzięki bankowości internetowej i szybkim płatnościom przy użyciu np. kodu BLIK. W sieci warto również kupować ubranka. Zakupy w sklepach stacjonarnych warto robić za pośrednictwem karty płatniczej dołączonej do PKO Konto za zero.

– W przypadku płatności kartą, klient jest dodatkowo chroniony. Jeżeli zakup okaże się niezgodny z umową, możemy złożyć w Banku reklamację. Wówczas to Bank zweryfikuje budzącą wątpliwości transakcję – mówi Mariusz Krasuski z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Łukowie.

Dobrym pomysłem może okazać się zamawianie większej ilości produktów np. w przypadku pieluch czy pampersów. Duże zakupy mogą pozwolić uzyskać atrakcyjniejszą cenę. Jeśli masz miejsce, w którym możesz magazynować pieluchy – nie warto biegać po nie co chwilę do sklepu.

Zabawki

Przed narodzinami dziecka, warto również zainwestować w zakup zabawek. Kluczowe jest odpowiednie dobieranie produktów do wieku dziecka. Większość z nich posiada stosowne oznaczenia na opakowaniach. Zabawki edukacyjne i te przeznaczone dla najmłodszych należą jednak do drogich. Wyszukuj promocje i porównuj ceny w różnych punktach. Gdy maluch będzie na tyle duży by samemu decydować o tym, jakimi zabawkami chce się bawić, dobrym pomysłem będzie uczenie go wartości pieniądza i rozsądnego wydawania. Załóż mu PKO Konto Dziecka już w dniu jego narodzin. Wystarczy, że będziesz zasilał je określonymi kwotami, by w momencie kiedy postanowisz by dziecko miało do niego dostęp, rozpocząć wspólną naukę zarządzania finansami.

Wizyty u lekarza i szczepionki

Początek życia maluszka często wiąże się z wieloma kosztownymi badaniami i wizytami u lekarzy. Dzieci są podatne na różne choroby, a leki nie należą do tanich. Gdy zdecydujesz się zaszczepić dziecko możesz być pewien, że czekają Cię wydatki. Pakiet szczepionek osiąga cenę ponad tysiąca złotych. Jeśli nie jesteś przygotowany na takie koszty, warto zapoznać się z ofertą PKO Banku Polskiego i pożyczką na dowolny cel. Pożyczka gotówkowa RRSO 3,46% pozwoli ci pozyskać od 1000 do 120 tys. złotych. W tym przypadku nie będziesz musiał przedstawiać żadnych zaświadczeń, a wypłata możliwa jest nawet w dniu złożenia wniosku.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Narodzone dziecko zarejestrujesz online!

Wniosek o „Dobry start” wypełnisz przez bankowość elektroniczną PKO Banku Polskiego

Wakacyjna nauka pływania dla dziecka? Z pożyczką gotówkową to nie problem!

  • Bankofinanse

   02019.05.25

   Mamy sprawy, czyli Dzień Matki z BLIKIEM

   Dzień Matki to wyjątkowa okazja, na którą potrzebujemy nietuzinkowego prezentu. Nie idźmy na żywioł i przygotujmy się wcześniej – zamówmy stolik w ulubionej restauracji, kupmy bilet na wymarzoną sztukę lub wyjedźmy razem na wycieczkę. Pomoże nam w tym jedna z funkcji aplikacji mobilnej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  Pokaż więcej