2018.05.18

Karta EKUZ nie wystarczy, by bezpiecznie podróżować! Zadbaj o ubezpieczenie!

Majówka za nami, ale pod koniec miesiąca czeka nas kolejny przedłużony weekend. A za pasem wakacje, więc okazji do wyjazdów będzie mnóstwo. Warto przypomnieć sobie, jak podróżować bezpiecznie i ze spokojną głową. W podróż zagraniczną zawsze zabieraj ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej doskonały uzupełnieniem będzie odpowiednie ubezpieczenie, takie jak MOJE PODRÓŻE24.

Wyobraź sobie, że podczas wakacji w Chorwacji na żaglówce twojego znajomego zaczyna tak boleć brzuch, że trzeba go zawieźć do szpitala. Niedaleko znajduje się klinika, która może pomóc, ale jest to placówka prywatna. Koszty leczenia opłaca się z własnej kieszeni, a EKUZ nie jest honorowany. Znajomy otrzyma pomoc, jeśli ma ze sobą kartę kredytową, ale nie odzyska poniesionych kosztów. Musi polegać na sobie, także w przypadku dalszego leczenia związanego z zabiegiem lub koniecznością zorganizowania transportu medycznego do kraju. Z własnego budżetu pokryje wszystkie zobowiązania.

Z ubezpieczeniem turystycznym byłoby o wiele prościej i mniej kosztownie. Znajomy mógłby korzystać z pomocy placówki prywatnej bez obaw o wydatki, także w razie przedłużającej się choroby. Stopień otrzymanego wsparcia od ubezpieczyciela zależy oczywiście od wybranego wariantu ubezpieczenia i limitów udzielanej ochrony.

Podstawowe różnice

Karta EKUZ jest wydawana nieodpłatnie i oferuje bezpłatną opiekę medyczną podczas wyjazdów zagranicznych w placówkach publicznej służby zdrowia, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta ta, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia leczenie jedynie na wybranym obszarze – w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA): Islandii, Liechtenstein, Norwegii, Szwajcarii.

Wniosek o wydanie tej karty można złożyć przez internet za pośrednictwem systemu ePUAP – wystarczy podpisać go Profilem Zaufanym. Ten stworzysz m.in. dzięki bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. To bardzo proste. Wystarczą cztery kroki:

 1. Zaloguj się na swoje konto w iPKO lub Inteligo.
 2. Przejdź do zakładki „e-Urząd”, dostępnej w górnym menu ekranu i wybierz opcję „Załóż Profil Zaufany”.
 3. Sprawdź poprawność swoich danych i nadaj login.
 4. Potwierdź operację odpowiednim kodem. Na adres e-mail, podany we wniosku, otrzymasz wiadomość z informacją o założeniu Profilu Zaufanego.

Teraz wystarczy zalogować się do serwisu ePUAP Profilem Zaufanym, wybierając opcję Zaloguj się przez bankowość elektroniczną. Z listy e-usług wybrać tę związaną z Kartą EKUZ i postępować zgodnie z instrukcjami. Należy wypełnić odpowiednie pola, podając właściwe dane, a następnie wybrać opcję podpisania dokumentu Profilem Zaufanym. Autoryzacji podpisu należy dokonać za pośrednictwem serwisu iPKO lub Inteligo. Czas realizacji usługi to 3 dni robocze, chyba że zajdzie konieczność dodatkowego postępowania ustalającego prawo do świadczeń. Usługa jest bezpłatna.

EKUZ nie pokrywa specjalistycznych wizyt i transportu medycznego ani kosztów akcji ratunkowych. W większości państw członkowskich UE/EFTA ubezpieczony ponosi część wydatków związanych z udzielonymi świadczeniami i nie podlegają one refundacji przez NFZ. Oznacza to konieczność sięgnięcia do własnej kieszeni. Gdy jednak zdecydujesz się wybrać odpowiednie ubezpieczenie, obejmie ono koszty leczenia poniesione w razie nagłego zachorowania oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków, co gwarantuje wypłatę odszkodowania, kiedy np. złamiesz rękę czy nogę. Ubezpieczenie przydaje się również wtedy, gdy nieumyślnie wyrządzisz szkodę innej osobie. Polisa pokrywa ponadto koszty transportu medycznego do kraju, repatriacji, a także transportu ciała zmarłego w przypadku śmierci – tak jest w przypadku ubezpieczenia Moje Podróże24.

Karta EKUZ wydawana jest za darmo. Wystarczy złożyć wniosek w najbliższym oddziale wojewódzkim NFZ i dołączyć potrzebne dokumenty. Czas oczekiwania na kartę wynosi od 3 do 5 dni. Czas obowiązywania ubezpieczenia, dzięki Karcie Zdrowia, różni się i może wynosić np. 2 miesiące dla osób bezrobotnych, 6 miesięcy w przypadku kobiet w ciąży, do 12 miesięcy w przypadku osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, 5 lat dla osób na emeryturze.

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może być zawarte na tyle dni, ile trwa wyjazd (np. tydzień, dwa tygodnie) – maksymalnie na 12 miesięcy. Jego koszt zależy m.in. od wysokości sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony i kierunku podróży (Europa, czy np. dalsze zakątki świata) oraz czasu trwania wyjazdu. Podwyższając składkę za ubezpieczenie można kupić polisę z rozszerzonym zakresem ochrony o np. o ubezpieczenie bagażu czy obejmujące uprawianie sportów wysokiego ryzyka.

Przezorny zawsze ubezpieczony!

Jeśli wypadek wydarzy się w kraju, w którym koszty leczenia są wysokie, dobrze mieć przy sobie zarówno kartę EKUZ jak i dodatkowe ubezpieczanie. Przykładowo w Hiszpanii za pomoc medyczną w chorobach układu pokarmowego trzeba zapłacić nawet 8 tys. euro, a pomoc przy złamaniu nogi w Turcji to zatrważające 16,9 tys. euro. Warto też podkreślić, że firmy ubezpieczeniowe i assistance dysponują siecią współpracowników oraz sprawdzonych szpitali. Dobrze się orientują, jak pomóc osobie potrzebującej.

W przypadku EKUZ można liczyć tylko na placówki państwowe, których poziom opieki różni się w zależności od kraju. Można oczywiście mieć ze sobą dwa ubezpieczenia – EKUZ i ubezpieczenie turystyczne – które się nie wykluczają, a w „parze” działają idealnie. Kiedy skaleczysz palec, wystarczą usługi placówki państwowej, kiedy jednak zachowujesz na chorobę tropikalną konieczne będą dalsze, kosztowne badania – będziesz mógł liczyć na placówki prywatne i pomoc ubezpieczyciela. Wybór ubezpieczenia należy jednak do każdej osoby indywidulanie – stosownie do potrzeb i możliwości finansowych.

Moje Podróże 24 – najlepszy partner podróżnika

Jeśli jesteś klientem PKO Banku Polskiego, nie musisz daleko szukać, by wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie. Ubezpieczenie turystyczne Moje Podróże24 przeznaczone jest dla klientów PKO Banku Polskiego, korzystających z bankowości internetowej iPKO lub aplikacji mobilnej iKO.

Oferuje, w zależności od kierunku wyjazdu, ochronę na terenie Europy lub całego świata. Szeroki zakres ubezpieczenia daje możliwość dopasowania ochrony do rodzaju aktywności podczas wyjazdu. Może to być typowy wypoczynek, uprawianie sportów ekstremalnych, czy sportów zimowych wysokiego ryzyka. Ubezpieczenie może też zabezpieczać osoby, które za granicą będą wykonywały pracę umysłową i fizyczną.

Zakupu ubezpieczenia można dokonać online, bez konieczności odwiedzania placówki Banku. Polisa wysyłana jest automatycznie na wskazany adres e-mail. Co ważne – jako początek okresu ubezpieczenia można wybrać moment zakupu ubezpieczenia, dzięki czemu polisę można kupić także w trakcie trwania wyjazdu.

Dodatkowo, zakup ubezpieczenia jest premiowany atrakcyjnymi zniżkami:

 • 30proc. z kartą EKUZ – jeśli wszyscy ubezpieczeni posiadają ważną kartę
 • 10 proc.zniżki rodzinnej
 • 10 proc. z Kartą Dużej Rodziny, jeśli wśród ubezpieczonych jest co najmniej jedna osoba dorosła i jedno dziecko w wieku do lat 20

Przy posiadaniu wszystkich aktualnych kart zniżkowych, można skorzystać z każdej z tych zniżek, co w efekcie daje obniżoną składkę za ubezpieczenie.

W momencie, gdy zdecydujesz, dokąd chcesz się wybrać, wybierzesz linie lotnicze i zarezerwujesz hotel, wybierz również odpowiednie ubezpieczenie i zdecyduj się na EKUZ. Podróże mają dawać radość i pozwolić wypoczywać. Czy nie będziesz czuł się bardziej zrelaksowany mając pewność, że jeśli wydarzy się niespodziewany „wypadek”, możesz liczyć na odpowiednią pomoc, nie martwiąc się o finanse?

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Wokół globu niekoniecznie w 80 dni – jak sfinansować podróż dookoła świata?

Cudze chwalicie… swoje poznajcie! Rodzinne podróże po atrakcjach turystycznych w Polsce

Wakacje dwa razy w roku. Pozwól sobie to zaplanować

  • Bankofinanse

   02019.03.20

   PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

   Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.19

   IKO to najlepszy mobilny bank

   Od 2013 r. aplikacja IKO pozwala zarządzać kontem z telefonu. Można m.in. wykonywać przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatów, skanować i opłacać faktury, złożyć wniosek o otwarcie konta czy płacić zbliżeniowo.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.18

   Sto lat śmiałych decyzji

   Jesteśmy już liderem bankowej ekstraklasy, ale cały czas szlifujemy formę przed kolejnymi rozgrywkami, ćwiczymy nowe zagrania. Bo jest jeszcze wiele pucharów do zdobycia w kraju i… za granicą. Wierzę, że w kolejnych dekadach wygramy niejedne mistrzostwa – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.18

   #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

   Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.18

   Siódma edycja konferencji CEE Capital Markets

   W Londynie rozpoczyna się siódma edycja konferencji CEE Capital Markets. 18 i 19 marca czterdzieści spółek z Polski i innych krajów z regionu EŚW spotka się z ponad czterdziestoma zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi. Organizatorem konferencji jest PKO Bank Polski. Jest to największe tego typu wydarzenie organizowane poza Polską.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.15

   Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

   Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

   więcej
  Pokaż więcej