2018.05.18

Karta EKUZ nie wystarczy, by bezpiecznie podróżować! Zadbaj o ubezpieczenie!

Majówka za nami, ale pod koniec miesiąca czeka nas kolejny przedłużony weekend. A za pasem wakacje, więc okazji do wyjazdów będzie mnóstwo. Warto przypomnieć sobie, jak podróżować bezpiecznie i ze spokojną głową. W podróż zagraniczną zawsze zabieraj ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej doskonały uzupełnieniem będzie odpowiednie ubezpieczenie, takie jak MOJE PODRÓŻE24.

Wyobraź sobie, że podczas wakacji w Chorwacji na żaglówce twojego znajomego zaczyna tak boleć brzuch, że trzeba go zawieźć do szpitala. Niedaleko znajduje się klinika, która może pomóc, ale jest to placówka prywatna. Koszty leczenia opłaca się z własnej kieszeni, a EKUZ nie jest honorowany. Znajomy otrzyma pomoc, jeśli ma ze sobą kartę kredytową, ale nie odzyska poniesionych kosztów. Musi polegać na sobie, także w przypadku dalszego leczenia związanego z zabiegiem lub koniecznością zorganizowania transportu medycznego do kraju. Z własnego budżetu pokryje wszystkie zobowiązania.

Z ubezpieczeniem turystycznym byłoby o wiele prościej i mniej kosztownie. Znajomy mógłby korzystać z pomocy placówki prywatnej bez obaw o wydatki, także w razie przedłużającej się choroby. Stopień otrzymanego wsparcia od ubezpieczyciela zależy oczywiście od wybranego wariantu ubezpieczenia i limitów udzielanej ochrony.

Podstawowe różnice

Karta EKUZ jest wydawana nieodpłatnie i oferuje bezpłatną opiekę medyczną podczas wyjazdów zagranicznych w placówkach publicznej służby zdrowia, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta ta, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia leczenie jedynie na wybranym obszarze – w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA): Islandii, Liechtenstein, Norwegii, Szwajcarii.

Wniosek o wydanie tej karty można złożyć przez internet za pośrednictwem systemu ePUAP – wystarczy podpisać go Profilem Zaufanym. Ten stworzysz m.in. dzięki bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. To bardzo proste. Wystarczą cztery kroki:

 1. Zaloguj się na swoje konto w iPKO lub Inteligo.
 2. Przejdź do zakładki „e-Urząd”, dostępnej w górnym menu ekranu i wybierz opcję „Załóż Profil Zaufany”.
 3. Sprawdź poprawność swoich danych i nadaj login.
 4. Potwierdź operację odpowiednim kodem. Na adres e-mail, podany we wniosku, otrzymasz wiadomość z informacją o założeniu Profilu Zaufanego.

Teraz wystarczy zalogować się do serwisu ePUAP Profilem Zaufanym, wybierając opcję Zaloguj się przez bankowość elektroniczną. Z listy e-usług wybrać tę związaną z Kartą EKUZ i postępować zgodnie z instrukcjami. Należy wypełnić odpowiednie pola, podając właściwe dane, a następnie wybrać opcję podpisania dokumentu Profilem Zaufanym. Autoryzacji podpisu należy dokonać za pośrednictwem serwisu iPKO lub Inteligo. Czas realizacji usługi to 3 dni robocze, chyba że zajdzie konieczność dodatkowego postępowania ustalającego prawo do świadczeń. Usługa jest bezpłatna.

EKUZ nie pokrywa specjalistycznych wizyt i transportu medycznego ani kosztów akcji ratunkowych. W większości państw członkowskich UE/EFTA ubezpieczony ponosi część wydatków związanych z udzielonymi świadczeniami i nie podlegają one refundacji przez NFZ. Oznacza to konieczność sięgnięcia do własnej kieszeni. Gdy jednak zdecydujesz się wybrać odpowiednie ubezpieczenie, obejmie ono koszty leczenia poniesione w razie nagłego zachorowania oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków, co gwarantuje wypłatę odszkodowania, kiedy np. złamiesz rękę czy nogę. Ubezpieczenie przydaje się również wtedy, gdy nieumyślnie wyrządzisz szkodę innej osobie. Polisa pokrywa ponadto koszty transportu medycznego do kraju, repatriacji, a także transportu ciała zmarłego w przypadku śmierci – tak jest w przypadku ubezpieczenia Moje Podróże24.

Karta EKUZ wydawana jest za darmo. Wystarczy złożyć wniosek w najbliższym oddziale wojewódzkim NFZ i dołączyć potrzebne dokumenty. Czas oczekiwania na kartę wynosi od 3 do 5 dni. Czas obowiązywania ubezpieczenia, dzięki Karcie Zdrowia, różni się i może wynosić np. 2 miesiące dla osób bezrobotnych, 6 miesięcy w przypadku kobiet w ciąży, do 12 miesięcy w przypadku osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, 5 lat dla osób na emeryturze.

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może być zawarte na tyle dni, ile trwa wyjazd (np. tydzień, dwa tygodnie) – maksymalnie na 12 miesięcy. Jego koszt zależy m.in. od wysokości sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony i kierunku podróży (Europa, czy np. dalsze zakątki świata) oraz czasu trwania wyjazdu. Podwyższając składkę za ubezpieczenie można kupić polisę z rozszerzonym zakresem ochrony o np. o ubezpieczenie bagażu czy obejmujące uprawianie sportów wysokiego ryzyka.

Przezorny zawsze ubezpieczony!

Jeśli wypadek wydarzy się w kraju, w którym koszty leczenia są wysokie, dobrze mieć przy sobie zarówno kartę EKUZ jak i dodatkowe ubezpieczanie. Przykładowo w Hiszpanii za pomoc medyczną w chorobach układu pokarmowego trzeba zapłacić nawet 8 tys. euro, a pomoc przy złamaniu nogi w Turcji to zatrważające 16,9 tys. euro. Warto też podkreślić, że firmy ubezpieczeniowe i assistance dysponują siecią współpracowników oraz sprawdzonych szpitali. Dobrze się orientują, jak pomóc osobie potrzebującej.

W przypadku EKUZ można liczyć tylko na placówki państwowe, których poziom opieki różni się w zależności od kraju. Można oczywiście mieć ze sobą dwa ubezpieczenia – EKUZ i ubezpieczenie turystyczne – które się nie wykluczają, a w „parze” działają idealnie. Kiedy skaleczysz palec, wystarczą usługi placówki państwowej, kiedy jednak zachowujesz na chorobę tropikalną konieczne będą dalsze, kosztowne badania – będziesz mógł liczyć na placówki prywatne i pomoc ubezpieczyciela. Wybór ubezpieczenia należy jednak do każdej osoby indywidulanie – stosownie do potrzeb i możliwości finansowych.

Moje Podróże 24 – najlepszy partner podróżnika

Jeśli jesteś klientem PKO Banku Polskiego, nie musisz daleko szukać, by wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie. Ubezpieczenie turystyczne Moje Podróże24 przeznaczone jest dla klientów PKO Banku Polskiego, korzystających z bankowości internetowej iPKO lub aplikacji mobilnej iKO.

Oferuje, w zależności od kierunku wyjazdu, ochronę na terenie Europy lub całego świata. Szeroki zakres ubezpieczenia daje możliwość dopasowania ochrony do rodzaju aktywności podczas wyjazdu. Może to być typowy wypoczynek, uprawianie sportów ekstremalnych, czy sportów zimowych wysokiego ryzyka. Ubezpieczenie może też zabezpieczać osoby, które za granicą będą wykonywały pracę umysłową i fizyczną.

Zakupu ubezpieczenia można dokonać online, bez konieczności odwiedzania placówki Banku. Polisa wysyłana jest automatycznie na wskazany adres e-mail. Co ważne – jako początek okresu ubezpieczenia można wybrać moment zakupu ubezpieczenia, dzięki czemu polisę można kupić także w trakcie trwania wyjazdu.

Dodatkowo, zakup ubezpieczenia jest premiowany atrakcyjnymi zniżkami:

 • 30proc. z kartą EKUZ – jeśli wszyscy ubezpieczeni posiadają ważną kartę
 • 10 proc.zniżki rodzinnej
 • 10 proc. z Kartą Dużej Rodziny, jeśli wśród ubezpieczonych jest co najmniej jedna osoba dorosła i jedno dziecko w wieku do lat 20

Przy posiadaniu wszystkich aktualnych kart zniżkowych, można skorzystać z każdej z tych zniżek, co w efekcie daje obniżoną składkę za ubezpieczenie.

W momencie, gdy zdecydujesz, dokąd chcesz się wybrać, wybierzesz linie lotnicze i zarezerwujesz hotel, wybierz również odpowiednie ubezpieczenie i zdecyduj się na EKUZ. Podróże mają dawać radość i pozwolić wypoczywać. Czy nie będziesz czuł się bardziej zrelaksowany mając pewność, że jeśli wydarzy się niespodziewany „wypadek”, możesz liczyć na odpowiednią pomoc, nie martwiąc się o finanse?

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Wokół globu niekoniecznie w 80 dni – jak sfinansować podróż dookoła świata?

Cudze chwalicie… swoje poznajcie! Rodzinne podróże po atrakcjach turystycznych w Polsce

Wakacje dwa razy w roku. Pozwól sobie to zaplanować

  • Bankofinanse

   02019.06.18

   Nie daj się cyberprzestępcom na wakacjach. Sprawdź, jak być bezpiecznym

   Wakacje to wymarzony czas dla cyberprzestępców. Jesteśmy zrelaksowani, skupieni na wypoczynku i to, niestety, usypia naszą czujność. Zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a liczba pułapek zastawionych w sieci jest na tyle duża, że łatwo w którąś wpaść i zepsuć sobie długo wyczekiwany wypoczynek. Są jednak zasady, których przestrzeganie znacznie utrudni zadanie cyberprzestępcom. Do najważniejszych należą: unikanie publicznych sieci wi-fi, dbanie o swój sprzęt, niekorzystanie z kafejek internetowych oraz ogólnodostępnych komputerów, a także dokładne weryfikowanie, komu przesyłamy albo pożyczamy pieniądze.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.17

   Stawiamy klienta w centrum zainteresowania

   Nastała era klienta, w której musimy działać zwinnie. Dla klientów kluczowe jest doświadczenie. Jeżeli chcemy, aby korzystali z naszych produktów, muszą one być łatwo dostępne i wywoływać pozytywne skojarzenia. W PKO Banku Polskim robimy to m.in. w ramach Transformacji Cyfrowej.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski laureatem dwóch Nagród Gospodarczych Polskiego Radia

   PKO Bank Polski zdobył pierwsze miejsce w kategorii Przełomowe Rozwiązanie 2019, w której wyróżniane są najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. Kapituła Nagród Gospodarczych Polskiego Radia doceniła Bank za dynamiczny rozwój bankowości internetowej, m.in. za szybkie przelewy oraz usługę e-Prawnik dla firm. W kategorii Ambasador Biznesu RP 2019, Bank zajął drugie miejsce za nowoczesność i ekspansję zagraniczną.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.14

   Blik, obywatel świata

   Użytkownicy BLIKA będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły strategiczną współpracę. Za rok będą nim również płacić w Emiratach Arabskich.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski rozwija kompetencje w zakresie tokenizacji i smart kontraktów

   PKO Bank Polski rozpoczął prace badawcze nad usługami tokenizacji oraz usługami wykorzystującymi smart kontrakty. Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy. Jego celem jest przede wszystkim zdobycie specjalistycznej wiedzy i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości. Projekt potrwa 30 miesięcy i będzie realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.13

   Mobilne bankomaty – wakacyjny gadżet

   Pusty portfel może nas zaskoczyć wszędzie. Co wtedy? Do akcji wkracza bankomat! W czasie wakacji jest ich więcej, szczególnie w miejscach, gdzie odpoczywamy, a turystów przybywa. Specjalne mobilne urządzenia już czekają na urlopowiczów.

   więcej
  Pokaż więcej