2018.04.04

Cudze chwalicie… swoje poznajcie! Rodzinne podróże po atrakcjach turystycznych w Polsce

Z okazji Światowego Dnia Geografa odkrywamy niecodzienne atrakcje turystyczne naszego kraju.

Miejsca idealne do podróżowania, które prezentujemy poniżej, polecane są przez laureatów ogólnopolskiego konkursu Turystyczna Rodzinka PTTK. Uczestnicy przygotowują swoje kroniki wędrowania po Polsce, tzw. Dzienniczki Wypraw Rodzinnych. W 7. edycji konkursu spośród ponad 770 zgłoszeń wybrane zostały aż 72 opowieści. My wyłuskaliśmy z nich 5 najciekawszych i najbardziej nieoczywistych turystycznych atrakcji w Polsce.

1. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe Jeziorka to ewenement na skalę światową i prawdziwy skarb Ziemi Kamiennogórskiej. Zbiorniki wodne położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice, od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także zagranicy. Jeziorka nazywają się kolorowymi, bowiem woda w każdym z nich ma inną barwę. Związane jest to ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie wsi Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Na początku XX w. woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe, kolorowe jeziorka. Wszystkie cztery – żółte, purpurowe, błękitne i czarne – leżą na zboczu Wielkiej Kopy.

2. Józefów – Środkowe Roztocze, Puszcza Solska, Gmina Przyjazna Rowerzystom

Józefów leży w centrum Roztocza i Puszczy Solskiej, nad rzeką Niepryszką. Do południowych granic miasta przylega Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, natomiast o ok. 4 km na północ jest oddalona granica otuliny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ze względu na świetne walory krajoznawcze, miejsce to jest odwiedzane przez wielu turystów. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci tras rowerowych Józefów nazywany jest Rowerową Stolicą Roztocza.

3. Żuławski Tulipan

To odbywający się już od 10 lat wielki, kwiatowy festiwal w Mokrym Dworze – jedyna tego typu impreza w Polsce, a prawdopodobnie także w Europie. Dwudniowe spotkanie ma miejsce w maju. Mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański całymi rodzinami przez kilka dni układają niezwykły dywan z główek tulipanów. Co roku w przygotowaniach do festiwalu Żuławski Tulipan bierze udział ok. 500 osób, a do stworzenia kompozycji używa się około miliona kwiatów! Żuławski Tulipan zdobył prestiżową nagrodę specjalną Welcome Festiwal – Międzynarodowego Festiwalu Marketingu Miejsc.

4. Mniszki, czyli Wielkie Smażenie Powideł

Jesienią na terenie Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach w Wielkopolsce odbywa się festyn Babie Lato, czyli Wielkie Smażenie Powideł. Impreza przyciąga turystów i smakoszy powideł śliwkowych z całej Polski. Dwa tygodnie przed festynem gospodynie wysmażają w kotłach dwie tony śliwek węgierek. Następnie pakują je do 2 tys. słoików i sprzedają w czasie imprezy. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach powstało w wyremontowanych budynkach dawnego gospodarstwa rolnego. Urządzono w nim warsztaty ginących zawodów: szewski, garncarski, wikliniarski i bednarski. W skansenie Mniszki jest kuźnia, stanowisko pszczelarskie, tkackie, wystawa sprzętu gospodarstwa domowego, urządzeń do przeróbki mleka, maglowania i prasowania oraz wystawa maszyn rolniczych.

5. Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie”

Zajmuje powierzchnię ponad 20 ha i składa z jarowych dolin położonych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, zajmując obszar Wyżyny Olkuskiej i ciągnąc aż do Rowu Krzeszowickiego. Dolinki Krakowskie należą do Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Usłane są potokami i licznymi dolinami z formami rzeźby krasowej. Szlaki i ścieżki Dolinek Krakowskich zapewniają – oprócz możliwości podglądania przyrody – również spotkanie z historią. Na obszarze Jury w XIV w. powstały liczne zamki i warownie, z których większość stanowi dziś wkomponowane w krajobraz ruiny. Miejsce to warto odwiedzić o każdej porze roku, nie tylko pieszo, ale i na rowerze czy na nartach biegowych. Liczne skałki i ostańce wapienne stwarzają tu również pole do uprawiania wspinaczki.

Podróżowanie po niezwykłych zakątkach Polski to wspaniały sposób na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Noclegi opłacisz online korzystając z serwisu iPKO lub aplikacji IKO. Na miejscu za bilety i zakupy zapłacisz Przejrzystą kartą kredytową. Jeśli zamierzasz wybrać się na wycieczkę rowerową, możesz przy pomocy Szybkiej pożyczki przez internet zainwestować w nowy, niezawodny sprzęt dla całej rodziny. Już w dniu złożenia wniosku masz szansę na kwotę od 1 tys. do 120 tys. zł na dowolny cel. A gdy nagle pieniędzy zabraknie – skorzystaj z Limitu odnawialnego. Możesz, zdalnie, bez odwiedzania placówki Banku, zyskać dostęp nawet do 100 tys. zł. Limit spłacasz z bieżących środków wpływających na twoje konto. Odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty limitu. Umowę zawierasz online, bez dostarczania dodatkowych dokumentów.

Jolanta Śledzińska, PTTK
Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Polska, której nie znasz. 5 niedocenianych miejsc. Musisz je zobaczyć!

Wokół globu niekoniecznie w 80 dni – jak sfinansować podróż dookoła świata?

Wakacje dwa razy w roku. Pozwól sobie to zaplanować