2018.02.21

Polska, której nie znasz. 5 niedocenianych miejsc. Musisz je zobaczyć!

Na północy – morze, na południu – góry. Byłeś w Zakopanem, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Widziałeś Krupówki, krakowski Stary Rynek, stołeczne Łazienki oraz plażę w Sopocie i wydaje ci się, że zwiedziłeś już Polskę wzdłuż i wszerz. No to teraz szeroko otwórz oczy i zobacz to, o czym być może nawet nie wiedziałeś, że istnieje. W przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego, wraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, przygotowaliśmy listę 5 najbardziej niedocenionych miejsc w Polsce.

1. Park Mużakowski

Największy park w stylu angielskim na terenie naszego kraju. Zajmuje aż 728 hektarów na obu brzegach Nysy Łużyckiej. Centralna część z zabudowaniami rezydencjalnymi znajduje się po zachodniej stronie rzeki, przy niemieckiej miejscowości Mużaków. Polska część położona jest natomiast przy miejscowości Łęknica. Ogród zaprojektowano tak, by przypominał obraz malowany za pomocą roślin. Dla podkreślenia walorów sielskości, wykorzystano miejscową roślinność. Dopełnieniem krajobrazu jest piękny zamek. Fundatorem tego miejsca był książę Herman von Puckler-Muskau, który po latach podróżowania po Europie był tak zachwycony parkami krajobrazowymi Anglii, że w latach 1815-1844 założył własny ogród. 2 lipca 2004 r. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował jednogłośnie o wpisaniu Parku Mużakowskiego na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako 12. obiektu w Polsce.

Mając na uwadze bliskość granicy polsko-niemieckiej warto pamiętać, by wybierając się do Parku Mużakowskiego zabrać ze sobą Kartę Wielowalutową PKO Banku Polskiego. Zyskasz dzięki temu szybki dostęp do zgromadzonych na koncie euro. Może ci to ułatwić zakupy, gdy zdecydujesz się na szybką wizytę w Niemczech. Zapłacisz nią również w złotych na terenie Polski.

2. Beskid Wyspowy i Beskid Niski

Oba te rejony należą do miejsc odwiedzanych przez zdecydowanie mniejszą liczbę „wycieczkowiczów”. To z pewnością wielka zaleta, gdy szukasz miejsca na spokojne spacery po górach. Beskid Wyspowy to głębokie doliny rzeczne, które oddzielają poszczególne szczyty górskie. Rzeki i potoki regionu należą do dorzecza Dunajca i Raby – prawobrzeżnych dopływów Wisły. Beskid Wyspowy nazywany jest także „morzem mgieł”. Występuje tu zjawisko tzw. inwersji temperatury, polegające na odwróceniu warunków termicznych – wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, zamiast spadku temperatury następuje jej wzrost. Beskid Niski rozciąga się natomiast od Przełęczy Tylickiej (688 m n.p.m.) na zachodzie po Przełęcz Łupkowską (657 m n.p.m.) na wschodzie. Tereny Beskidu Niskiego są szalenie atrakcyjne kulturowo. To tu od stuleci mieszka ludność Rusińska, od XIX w. nazywana także Łemkami. Warto poznać jej kuchnię i zwiedzić liczne zabytki.

Odpowiednio zaplanowany wyjazd w te rejony Polski nie musi kosztować dużo. Ale nawet jeśli świetnie się przygotowałeś i wszystko przeliczyłeś, może spotkać cię nieprzewidziany wydatek. Pomocny okaże się Debet na koncie w PKO Banku Polskim. Pozwala on na wykorzystanie nawet 1 tys. zł. Na spłatę debetu masz aż 30 dni. Pieniądze możesz wydać na dowolny cel.

3. Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza

Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce została otwarta w 1854 r. i działa do dziś w gminie Chorkówka koło Krosna. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. W tutejszym muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX w. nazwane „Franek” i „Janina”. Ponadto, dzięki nowoczesnej, multimedialnej ekspozycji, można poczuć ducha czasów, w których kopalnia rozpoczynała swoją działalność. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się natomiast pochodzące z XIX w. tzw. kopanki z naturalną ropą naftową.

Nietypowe miejsca w Polsce mogą być znakomitym pomysłem na cel wycieczki szkolnej. Jeśli twoje dziecko wyjeżdża już samo, zadbaj, by zawsze miało dostęp do pieniędzy. Najprościej będzie, jeśli otworzysz dla niego PKO Konto Dziecka z kartą. Zyskasz możliwość natychmiastowego przelania pieniędzy, gdy podczas wycieczki zdarzy się nieprzewidziany wydatek. Ponadto możesz w pełni kontrolować stan finansów swojej pociechy. Dla ciebie to poczucie bezpieczeństwa, dla dziecka – lekcja dorosłości.  

4. Suwalszczyzna

„Przepiękny, malowniczy rejon Polski. Suwalszczyzna – kraina jak baśń”. Takim hasłem powiat suwalski reklamuje dziś swoje ziemie. Faktycznie, jest to Polska w wersji mini. Jeziora, góry, doliny – wszystko skupione w jednym miejscu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zimą narciarze mogą realizować swoją pasję, latem spełnienie odnajdują tu rowerzyści, kajakarze i miłośnicy pieszych wędrówek. Region obfituje również w wiele ciekawych zabytków.

By móc częściej podróżować, warto stworzyć konto oszczędnościowe, na którym będziesz gromadzić pieniądze przeznaczone na poznawanie Polski i świata. Konto Oszczędnościowe Plus umożliwi ci regularne przelewanie na nie środków w wybranej wysokości. Oprocentowanie wynosi od 0,5 do nawet 1,2 proc. Dostęp do pieniędzy zyskasz dzięki nowoczesnej bankowości internetowej iPKO lub aplikacji mobilnej iKO.

5. Ziemia łódzka

Mamy tu jaskinie (Jura Wieluńska), wiele ciekawych zabytków (drewniane kościoły, pałace), folklor oraz możliwości uprawiania różnych form turystyki. To tu znajdziesz największą w kraju kopalnię węgla brunatnego i Geometryczny Środek Polski. Na ziemi łódzkiej można jeździć na nartach, konno, pływać kajakiem i brać udział w turniejach rycerskich. Na terenie województwa znajdują się również liczne aquaparki. To rejon kultury łowickiej, w którym bardzo dba się o promowanie folkloru.

Coraz większa liczba punktów turystycznych umożliwia płatność kartą. Transakcje bezdotykowe nalezą do najszybszych i najprostszych. Warto zawsze mieć przy sobie kartę płatniczą dołączaną do PKO Konta za zero, bądź Przejrzystą Kartę Kredytową, by w ten sposób płacić np. za bilety do muzeum czy aquaparku.

Jolanta Śledzińska, PTTK
Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Wakacje dwa razy w roku. Pozwól sobie to zaplanować

Wszystkie waluty w jednym miejscu! Zalety płatności kartą wielowalutową za granicą.

To łatwiejsze niż jazda na nartach! W czasie ferii płać kartą płatniczą!

  • Bankopasje

   02019.03.20

   Po prostu… Filharmonia! Jutro wielki finał projektu!

   Trwa kolejna odsłona organizowanego przez Filharmonię Narodową cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. W ramach jego piątej edycji, czyli w sezonie artystycznym 2018/2019 odbyły się cztery projekty koncertowe. Koncert finałowy ostatniego odbędzie się w najbliższy czwartek.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.15

   Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

   W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   Bankowy wojennik – Michał Sorbet

   Jest youtuberem i doskonale porusza się w mediach społecznościowych. Interesuje się batalistyką zwłaszcza historią II wojny światowej. Uwielbia planszówki, w które gra, ale też prezentuje je innym. Wszystkie te pasje łączy prowadząc kanał z grami wojennymi na YouTube – Wojennik TV . Michał Sorbet jest pracownikiem PKO Banku Polskiego w Centrum Obsługi Operacji PKO Banku Polskiego w Lublinie.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   #zkopyta do Goteborga. Kolejna edycja Cavaliady za nami

   To był wspaniały finał rywalizacji w stolicy. Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni wygrał Grand Prix Warszawy o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Zawodnik, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Jarosław Skrzyczyński, ma przed sobą szansę startu w finale Pucharu Świata w Goteborgu na początku kwietnia.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.08

   Od najmłodszych do najlepszych

   W Warszawie trwa Cavaliada, której sponsorem jest PKO Bank Polski. Za nami pierwsze dwa dni imprezy, a przed nami pasjonujący weekend pełen atrakcji. Będzie wielka rywalizacja utytułowanych zawodników, walka o punkty Pucharu Świata i najcenniejsze nagrody. Na nadchodzący weekend zaplanowano też konkurencje dla najmłodszych, ale nie mniej ambitnych jeźdźców.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.07

   Polski Top Gun

   Powożenie cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Jednak wciąż za małą jak na sport, w którym nasz kraj dochował się mistrza świata i wieloletniego lidera światowych rankingów. Takich sukcesów Polska nie odnosi w żadnej innej dyscyplinie jeździeckiej.

   więcej
  Pokaż więcej