Mądry przed szkodą, czyli ubezpieczony w PKO Ubezpieczenia
Pogoda – ważna, ale nie najważniejsza. Towarzystwo – istotne, ale nie decyduje o wszystkim. Co podczas wakacji liczy się najbardziej? Bezpieczeństwo!
Polacy coraz częściej zaopatrują się w polisy na wakacje, ale wciąż nie robią tego wszyscy. W tym roku zakup ubezpieczenia turystycznego deklaruje ponad 5,5 mln z nas, czyli 74 proc. urlopowiczów. Jeszcze rok temu było to nieco ponad 3 mln osób. Turyści planujący wykupienie polisy to przede wszystkim osoby w wieku 30–49 lat, w których gospodarstwach domowych dochód przekracza 3,5 tys. zł. To też najczęściej osoby z wykształceniem wyższym, z największych miast.
Dane z badania przeprowadzonego w maju br. przez Ipsos Polska na zlecenie Mondial Assistance świadczą o tym, że stajemy się turystami coraz bardziej świadomymi.
Czy Polacy pamiętają o ubezpieczeniu turystycznym i wykupują polisy przed wyjazdami?
Z roku na rok obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania ubezpieczeniami turystycznymi. Według deklaracji osób planujących podróż w 2017 r. ponad 70 proc. Polaków skorzystało z tej możliwości ochrony. Jak pokazują badania, jesteśmy turystami świadomymi i coraz częściej sami organizujemy wyjazdy. W znakomitej większości dbamy o każdy szczegół podróży, nie zapominając również o polisie. Ubezpieczenie turystyczne „Moje Podróże 24” to jedyne w swoim rodzaju ubezpieczenie, w którym wypłata świadczenia i organizacja pomocy następują w momencie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, czyli wtedy, kiedy klient najbardziej tego potrzebuje. Ten rodzaj ubezpieczenia „just in time” jest szczególnie ceniony przez klientów. W razie jakichkolwiek problemów w trakcie podróży ubezpieczony nie tylko nie musi martwić się o koszty, ale także otrzymuje opiekę, którą w całości zapewnia ubezpieczyciel. Dzięki polisie zyskujemy szerokie możliwości ochrony. To jest dokładnie to, czego oczekujemy. W każdej chwili i miejscu możemy czuć się bezpiecznie.
Katarzyna Sawera, menedżer ds. rozwoju produktów, PKO Ubezpieczenia
Dlaczego nadal nie wszyscy kupują polisę na wyjazd?
Prawdopodobnie dlatego, że wakacje kojarzą nam się wyłącznie z przyjemnościami i spokojem. Zapominamy, że podczas urlopu mogą również wystąpić nieprzyjemne sytuacje. Lista nieszczęśliwych zdarzeń jest długa: od trafienia do szpitala w wyniku wypadku, przez leczenie ambulatoryjne, po hospitalizację.
Ryzyko wzrasta, kiedy decydujemy się na aktywny wypoczynek czy próbujemy sportów ekstremalnych. Tylko w Tatrach w ubiegłym roku ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego byli wzywani do działań ratowniczych niemal 250 razy. Każda taka akcja to ogromne koszty, które mogą być znacznie większe, gdy będziemy potrzebować pomocy ratowników czy lekarzy za granicą.
W 2016 r. ubezpieczyciele wypłacili ok. 170 mln zł z tytułu świadczeń turystycznych. Kwota ta pokryła koszty leczenia, transportu chorych, zagubionych bagaży, odwołania rezerwacji hotelowej czy anulowania lotu.
CO ZAPEWNIA POLISA TURYSTYCZNA?
POKRYCIE KOSZTÓW LECZENIA
Ubezpieczenie pokrywa wydatki na szeroki zakres pomocy udzielanej m.in. w szpitalach, klinikach, przez lekarzy oraz służby ratownicze czy na transport medyczny do kraju. Koszty leczenia są ograniczone sumą gwarantowaną, do której będą pokrywane wydatki na opiekę medyczną. Obowiązuje też limit, do którego ubezpieczyciel zwróci koszty pobytu w szpitalu, operacji czy leków. Dlatego przy wyborze wariantu ubezpieczenia ważne jest dopasowanie sumy gwarantowanej do miejsca, w którym będziemy przebywać.NASTĘPSTWA NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW (NNW)
Oprócz kosztów leczenia ubezpieczenie powinno również zapewniać ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu w razie jakiegokolwiek zdarzenia, w którym poniesiesz uszczerbek na zdrowiu (np. złamanie nogi lub ręki), ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.UBEZPIECZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ (OC)
Jeśli niechcący wyrządzisz komuś szkodę albo spowodujesz wypadek, w którego wyniku inna osoba dozna obrażeń ciała, ubezpieczenie zadba o to, aby wypłacić tej osobie odszkodowanie.UBEZPIECZENIE BAGAŻU
Dobrze, gdy polisa zabezpiecza bagaż nie tylko przed zaginięciem, ale także przed zniszczeniem. Jest to ważne zwłaszcza, gdy decydujesz się zabrać przedmioty wartościowe, np. laptop, sprzęt do nurkowania. Kiedy utracisz bagaż lub rzeczy osobiste zostaną zniszczone, otrzymasz rekompensatę od ubezpieczyciela, która wynagrodzi poniesione straty do wysokości sumy ubezpieczenia bagażu.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Wyrobienie karty EKUZ przed wyjazdem zagranicznym jest jak najbardziej wskazane. Warto wiedzieć, na czym polega ochrona, którą dzięki niej zyskujemy. – EKUZ pozwala na leczenie w ramach publicznej opieki medycznej w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej. Jesteśmy dzięki niej traktowani tak, jak obywatele kraju, w którym przebywamy, ale oznacza to, że działanie karty jest ograniczone wyłącznie do terytorium UE, nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego i akcji ratowniczych, a fakt, że jesteśmy traktowani jak obywatel danego kraju, nie oznacza, że wszystkie usługi medyczne wykonywane są za darmo. Należy pamiętać, że w wielu krajach trzeba pokryć część lub nawet całość kosztów operacji czy hospitalizacji – tłumaczy Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Najbezpieczniej poczujesz się zatem z wykupioną polisą PKO Ubezpieczenia. Jej zakres zależy w dużej mierze od tego, jaki jest cel i kierunek podróży. Wybierając wariant polisy, należy wziąć pod uwagę, czy wyjazd ma charakter wypoczynkowy, czy jednak planujesz rekreacyjnie uprawiać sport lub bardziej ryzykownie – np. wspinać się po górach.
Zakup ubezpieczenia „Moje Podróże24” odbywa się w mgnieniu oka. Możesz kupić polisę za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO lub bankowości internetowej iPKO. Polisa jest automatycznie wysyłana na wskazany adres e-mail. Co ważne, jako początek okresu ubezpieczenia możesz wybrać moment zakupu ubezpieczenia, dzięki temu polisę da się kupić nawet w trakcie urlopu.
3 KROKI DO UBEZPIECZENIA MOJE PODRÓŻE24
Logujesz się do serwisu iPKO lub aplikacji IKO i przechodzisz do zakladki „Ubezpieczenia” -> „Moje Podróże24”
Dostosowujesz zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb
Opłacasz składkę za wybrany wariant ubezpieczenia, zatwierdzasz zakup polisy otrzymanym kodem i cieszysz się ochroną. Polisę otrzymasz e-mailem
Bartosz Piotrowski
Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.
Czytaj także:
Pożycz, wyjedź i oddaj… tylko pieniądze. Wspomnienia zachowaj dla siebie!
Karta EKUZ nie wystarczy, by bezpiecznie podróżować! Zadbaj o ubezpieczenie!
Wakacje to czas łowów - nie daj się złapać hakerom w otwarte sieci!
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?