2018.08.07

Pożycz, wyjedź i oddaj… tylko pieniądze. Wspomnienia zachowaj dla siebie!

Scenariusz idealny: odkładasz po kilkaset złotych miesięcznie, wpłacasz pieniądze na dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe, by z tych środków sfinansować wakacje. A teraz życie: odkładasz mniej, niż zaplanowałeś, nieprzewidziane wydatki (remont łazienki, naprawa samochodu) często niweczą twoje plany, a gdy przychodzą wakacje, okazuje się, że stać cię, by w Paryżu co najwyżej wypić kawę. Musisz odpocząć, jesteś spragniony wrażeń i zmiany otoczenia... I co teraz? Nic wielkiego – pożyczka.

Od czego zacząć?

Trzeba się zastanowić, ile pieniędzy potrzebujesz – to jedyna kwestia, w której Bank nie będzie nam w stanie pomóc. – W naszej kulturze o pieniądzach często rozmawia się tak, jakby miały osobowość. Mówimy, że pieniądze od nas „uciekają”, że nam „giną” albo że „mamy do nich szczęście”. To błąd! Pieniądze nie uciekają, tylko je wydajemy, i nie mamy do nich szczęścia, po prostu je zarabiamy albo potrafimy oszczędzać – mówi dr Magdalena Łuźniak-Piecha, psycholog społeczny z SWPS.

Z odsieczą przychodzi statystyka. Z danych Polskiej Izby Turystyki wynika, że zagraniczne wakacje najchętniej spędzamy w Grecji, Bułgarii, Chorwacji, Turcji czy Hiszpanii. Travelplanet szacuje, że w tym roku wyprawa w te zakątki świata będzie nieco tańsza. Koszt zagranicznego wypoczynku w lipcu i sierpniu wyniesie średnio 2550 zł za osobę (w ub.r. było to 2740 zł). To oczywiście sprawa indywidualna, ale tym, co często łączy wszystkie wyjazdy wakacyjne, jest… niedoszacowanie.

Zdobywamy budżet

Relaks i oderwanie się od codziennych obowiązków często powodują, że dajemy się ponieść pozytywnym emocjom, a ceny podane w euro czy dolarach potrafią uśpić naszą czujność. Warto więc do wcześniej zaplanowanego budżetu doliczyć 20 proc., bo lepiej wrócić do domu z częścią kieszonkowego, niż martwić się, że może nam go zabraknąć – twierdzi Agnieszka Kołodziejska, dziennikarka Radia ZET, miłośniczka podróżowania.

Gdy znamy już budżet, należy zapoznać się z ofertami kredytowymi. Dostępna od ręki opcja to szybka pożyczka przez internet w PKO Banku Polskim. Do dyspozycji jest kwota od 1 tys. do nawet 120 tys. zł, z okresem spłaty do 96 miesięcy. Zaciągnięcie pożyczki jest bajecznie proste.

Szacowaną wysokość raty takiej pożyczki można sprawdzić w kalkulatorze na stronie internetowej Banku, dopasowując ją do własnych potrzeb. Wystarczy wybrać okres kredytowania i podać potrzebną kwotę, a system wyliczy ratę spłaty. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata. Taką pożyczkę możemy wziąć na dowolny cel. Bank nie pyta, na co wydamy pożyczone pieniądze. – Pieniędzmi powinniśmy zarządzać, wykorzystując zdrowy rozsądek, a nie emocje. Jeżeli realnie ocenimy możliwości finansowe, wiemy, co to są stopy procentowe i poznamy ratę pożyczki, to ten zdrowy rozsądek ma szansę wygrać z emocjami – podkreśla Łuźniak-Piecha.

Mając konto osobiste, masz szansę skorzystać z limitu odnawialnego do kwoty 100 tys. zł. Możesz sięgać ad hoc po dodatkowe środki w razie nagłej potrzeby – na przykład okazyjnie kupić bilet lotniczy. Spłata następuje z bieżących wpływów na konto. Pożyczkę i limit odnawialny uruchomisz online, nie wychodząc z domu. Korzystając z iPKO, podpisujesz umowę kodem z narzędzia autoryzacyjnego, którym potwierdzasz m.in. wykonanie przelewu z konta. Umowę można także podpisać tradycyjnie: za pośrednictwem kuriera lub w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.

Nie zapominaj również o debecie. Możesz uzyskać do 1 tys. zł dodatkowych środków przy minimum formalności. Na spłatę masz aż 30 dni. Tu również wniosek złożysz w serwisie iPKO, przez aplikację mobilną IKO lub w placówce PKO Banku Polskiego. Istotne jest to, że dla debetu i limitu odnawialnego odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty limitu. Pieniądze już masz! Teraz zadbaj o urlop, atrakcyjne miejsce i spokój ducha.

Karolina Zawadzka

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.

Czytaj także:

Wakacje to czas łowów - nie daj się złapać hakerom w otwarte sieci!

Bankomaty mobilne - gotówka na urlopie zawsze pod ręką

Kantor wymiany walut w PKO Banku Polskim dostępny 24/7 w iPKO i IKO

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej