2018.08.07

Pożycz, wyjedź i oddaj… tylko pieniądze. Wspomnienia zachowaj dla siebie!

Scenariusz idealny: odkładasz po kilkaset złotych miesięcznie, wpłacasz pieniądze na dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe, by z tych środków sfinansować wakacje. A teraz życie: odkładasz mniej, niż zaplanowałeś, nieprzewidziane wydatki (remont łazienki, naprawa samochodu) często niweczą twoje plany, a gdy przychodzą wakacje, okazuje się, że stać cię, by w Paryżu co najwyżej wypić kawę. Musisz odpocząć, jesteś spragniony wrażeń i zmiany otoczenia... I co teraz? Nic wielkiego – pożyczka.

Od czego zacząć?

Trzeba się zastanowić, ile pieniędzy potrzebujesz – to jedyna kwestia, w której Bank nie będzie nam w stanie pomóc. – W naszej kulturze o pieniądzach często rozmawia się tak, jakby miały osobowość. Mówimy, że pieniądze od nas „uciekają”, że nam „giną” albo że „mamy do nich szczęście”. To błąd! Pieniądze nie uciekają, tylko je wydajemy, i nie mamy do nich szczęścia, po prostu je zarabiamy albo potrafimy oszczędzać – mówi dr Magdalena Łuźniak-Piecha, psycholog społeczny z SWPS.

Z odsieczą przychodzi statystyka. Z danych Polskiej Izby Turystyki wynika, że zagraniczne wakacje najchętniej spędzamy w Grecji, Bułgarii, Chorwacji, Turcji czy Hiszpanii. Travelplanet szacuje, że w tym roku wyprawa w te zakątki świata będzie nieco tańsza. Koszt zagranicznego wypoczynku w lipcu i sierpniu wyniesie średnio 2550 zł za osobę (w ub.r. było to 2740 zł). To oczywiście sprawa indywidualna, ale tym, co często łączy wszystkie wyjazdy wakacyjne, jest… niedoszacowanie.

Zdobywamy budżet

Relaks i oderwanie się od codziennych obowiązków często powodują, że dajemy się ponieść pozytywnym emocjom, a ceny podane w euro czy dolarach potrafią uśpić naszą czujność. Warto więc do wcześniej zaplanowanego budżetu doliczyć 20 proc., bo lepiej wrócić do domu z częścią kieszonkowego, niż martwić się, że może nam go zabraknąć – twierdzi Agnieszka Kołodziejska, dziennikarka Radia ZET, miłośniczka podróżowania.

Gdy znamy już budżet, należy zapoznać się z ofertami kredytowymi. Dostępna od ręki opcja to szybka pożyczka przez internet w PKO Banku Polskim. Do dyspozycji jest kwota od 1 tys. do nawet 120 tys. zł, z okresem spłaty do 96 miesięcy. Zaciągnięcie pożyczki jest bajecznie proste.

Szacowaną wysokość raty takiej pożyczki można sprawdzić w kalkulatorze na stronie internetowej Banku, dopasowując ją do własnych potrzeb. Wystarczy wybrać okres kredytowania i podać potrzebną kwotę, a system wyliczy ratę spłaty. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata. Taką pożyczkę możemy wziąć na dowolny cel. Bank nie pyta, na co wydamy pożyczone pieniądze. – Pieniędzmi powinniśmy zarządzać, wykorzystując zdrowy rozsądek, a nie emocje. Jeżeli realnie ocenimy możliwości finansowe, wiemy, co to są stopy procentowe i poznamy ratę pożyczki, to ten zdrowy rozsądek ma szansę wygrać z emocjami – podkreśla Łuźniak-Piecha.

Mając konto osobiste, masz szansę skorzystać z limitu odnawialnego do kwoty 100 tys. zł. Możesz sięgać ad hoc po dodatkowe środki w razie nagłej potrzeby – na przykład okazyjnie kupić bilet lotniczy. Spłata następuje z bieżących wpływów na konto. Pożyczkę i limit odnawialny uruchomisz online, nie wychodząc z domu. Korzystając z iPKO, podpisujesz umowę kodem z narzędzia autoryzacyjnego, którym potwierdzasz m.in. wykonanie przelewu z konta. Umowę można także podpisać tradycyjnie: za pośrednictwem kuriera lub w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.

Nie zapominaj również o debecie. Możesz uzyskać do 1 tys. zł dodatkowych środków przy minimum formalności. Na spłatę masz aż 30 dni. Tu również wniosek złożysz w serwisie iPKO, przez aplikację mobilną IKO lub w placówce PKO Banku Polskiego. Istotne jest to, że dla debetu i limitu odnawialnego odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty limitu. Pieniądze już masz! Teraz zadbaj o urlop, atrakcyjne miejsce i spokój ducha.

Karolina Zawadzka

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.

Czytaj także:

Wakacje to czas łowów - nie daj się złapać hakerom w otwarte sieci!

Bankomaty mobilne - gotówka na urlopie zawsze pod ręką

Kantor wymiany walut w PKO Banku Polskim dostępny 24/7 w iPKO i IKO

  • Bankofinanse

   02019.05.25

   Mamy sprawy, czyli Dzień Matki z BLIKIEM

   Dzień Matki to wyjątkowa okazja, na którą potrzebujemy nietuzinkowego prezentu. Nie idźmy na żywioł i przygotujmy się wcześniej – zamówmy stolik w ulubionej restauracji, kupmy bilet na wymarzoną sztukę lub wyjedźmy razem na wycieczkę. Pomoże nam w tym jedna z funkcji aplikacji mobilnej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  Pokaż więcej