2018.08.07

Pożycz, wyjedź i oddaj… tylko pieniądze. Wspomnienia zachowaj dla siebie!

Scenariusz idealny: odkładasz po kilkaset złotych miesięcznie, wpłacasz pieniądze na dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe, by z tych środków sfinansować wakacje. A teraz życie: odkładasz mniej, niż zaplanowałeś, nieprzewidziane wydatki (remont łazienki, naprawa samochodu) często niweczą twoje plany, a gdy przychodzą wakacje, okazuje się, że stać cię, by w Paryżu co najwyżej wypić kawę. Musisz odpocząć, jesteś spragniony wrażeń i zmiany otoczenia... I co teraz? Nic wielkiego – pożyczka.

Od czego zacząć?

Trzeba się zastanowić, ile pieniędzy potrzebujesz – to jedyna kwestia, w której Bank nie będzie nam w stanie pomóc. – W naszej kulturze o pieniądzach często rozmawia się tak, jakby miały osobowość. Mówimy, że pieniądze od nas „uciekają”, że nam „giną” albo że „mamy do nich szczęście”. To błąd! Pieniądze nie uciekają, tylko je wydajemy, i nie mamy do nich szczęścia, po prostu je zarabiamy albo potrafimy oszczędzać – mówi dr Magdalena Łuźniak-Piecha, psycholog społeczny z SWPS.

Z odsieczą przychodzi statystyka. Z danych Polskiej Izby Turystyki wynika, że zagraniczne wakacje najchętniej spędzamy w Grecji, Bułgarii, Chorwacji, Turcji czy Hiszpanii. Travelplanet szacuje, że w tym roku wyprawa w te zakątki świata będzie nieco tańsza. Koszt zagranicznego wypoczynku w lipcu i sierpniu wyniesie średnio 2550 zł za osobę (w ub.r. było to 2740 zł). To oczywiście sprawa indywidualna, ale tym, co często łączy wszystkie wyjazdy wakacyjne, jest… niedoszacowanie.

Zdobywamy budżet

Relaks i oderwanie się od codziennych obowiązków często powodują, że dajemy się ponieść pozytywnym emocjom, a ceny podane w euro czy dolarach potrafią uśpić naszą czujność. Warto więc do wcześniej zaplanowanego budżetu doliczyć 20 proc., bo lepiej wrócić do domu z częścią kieszonkowego, niż martwić się, że może nam go zabraknąć – twierdzi Agnieszka Kołodziejska, dziennikarka Radia ZET, miłośniczka podróżowania.

Gdy znamy już budżet, należy zapoznać się z ofertami kredytowymi. Dostępna od ręki opcja to szybka pożyczka przez internet w PKO Banku Polskim. Do dyspozycji jest kwota od 1 tys. do nawet 120 tys. zł, z okresem spłaty do 96 miesięcy. Zaciągnięcie pożyczki jest bajecznie proste.

Szacowaną wysokość raty takiej pożyczki można sprawdzić w kalkulatorze na stronie internetowej Banku, dopasowując ją do własnych potrzeb. Wystarczy wybrać okres kredytowania i podać potrzebną kwotę, a system wyliczy ratę spłaty. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata. Taką pożyczkę możemy wziąć na dowolny cel. Bank nie pyta, na co wydamy pożyczone pieniądze. – Pieniędzmi powinniśmy zarządzać, wykorzystując zdrowy rozsądek, a nie emocje. Jeżeli realnie ocenimy możliwości finansowe, wiemy, co to są stopy procentowe i poznamy ratę pożyczki, to ten zdrowy rozsądek ma szansę wygrać z emocjami – podkreśla Łuźniak-Piecha.

Mając konto osobiste, masz szansę skorzystać z limitu odnawialnego do kwoty 100 tys. zł. Możesz sięgać ad hoc po dodatkowe środki w razie nagłej potrzeby – na przykład okazyjnie kupić bilet lotniczy. Spłata następuje z bieżących wpływów na konto. Pożyczkę i limit odnawialny uruchomisz online, nie wychodząc z domu. Korzystając z iPKO, podpisujesz umowę kodem z narzędzia autoryzacyjnego, którym potwierdzasz m.in. wykonanie przelewu z konta. Umowę można także podpisać tradycyjnie: za pośrednictwem kuriera lub w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.

Nie zapominaj również o debecie. Możesz uzyskać do 1 tys. zł dodatkowych środków przy minimum formalności. Na spłatę masz aż 30 dni. Tu również wniosek złożysz w serwisie iPKO, przez aplikację mobilną IKO lub w placówce PKO Banku Polskiego. Istotne jest to, że dla debetu i limitu odnawialnego odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty limitu. Pieniądze już masz! Teraz zadbaj o urlop, atrakcyjne miejsce i spokój ducha.

Karolina Zawadzka

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.

Czytaj także:

Wakacje to czas łowów - nie daj się złapać hakerom w otwarte sieci!

Bankomaty mobilne - gotówka na urlopie zawsze pod ręką

Kantor wymiany walut w PKO Banku Polskim dostępny 24/7 w iPKO i IKO

  • Bankofinanse

   02019.03.26

   Maxi historia Mini Ratki

   Mini Ratkę zna dziś w Polsce każdy, bez względu na to, czy jest Klientem PKO Banku Polskiego. Ta pożyczka gotówkowa ma wieloletnią tradycję i przyjazne oblicze. Polacy lubią taką formę pożyczania. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że wartość kredytów konsumpcyjnych z roku na rok rośnie. Najchętniej pożyczamy na zakup samochodu lub sprzętu RTV i AGD, kupno lub remont mieszkania oraz wakacje i podróże.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   Pół miliona Profili Zaufanych w PKO Banku Polskim

   Już pół miliona klientów PKO Banku Polskiego założyło Profil Zaufany korzystając z serwisów transakcyjnych banku. Profil Zaufany pozwala na korzystanie z szerokiego zakresu usług e-administracji, m.in. zweryfikowanie i zaakceptowanie rozliczenia podatkowego na platformie „Twój e-PIT”, składanie wniosków o e-dowód, sprawdzenie liczby punktów karnych czy wysłanie pisma ogólnego do urzędu. Profil Zaufany można założyć bezpiecznie, szybko i całkowicie online w serwisach transakcyjnych iPKO i Inteligo.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   iPKO - centrum zarządzania finansami

   Dostęp do serwisu iPKO ma obecnie 8,2 mln klientów PKO Banku Polskiego, blisko 4 mln z nich loguje się do niego minimum raz w miesiącu. Tą drogą realizują coraz więcej operacji bankowych, ale też załatwiają sprawy, które wcześniej wymagały wizyty w oddziale czy w urzędzie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  Pokaż więcej