2018.08.08

Mądry przed szkodą, czyli ubezpieczony w PKO Ubezpieczenia

Pogoda – ważna, ale nie najważniejsza. Towarzystwo – istotne, ale nie decyduje o wszystkim. Co podczas wakacji liczy się najbardziej? Bezpieczeństwo!

Polacy coraz częściej zaopatrują się w polisy na wakacje, ale wciąż nie robią tego wszyscy. W tym roku zakup ubezpieczenia turystycznego deklaruje ponad 5,5 mln z nas, czyli 74 proc. urlopowiczów. Jeszcze rok temu było to nieco ponad 3 mln osób. Turyści planujący wykupienie polisy to przede wszystkim osoby w wieku 30–49 lat, w których gospodarstwach domowych dochód przekracza 3,5 tys. zł. To też najczęściej osoby z wykształceniem wyższym, z największych miast.

Dane z badania przeprowadzonego w maju br. przez Ipsos Polska na zlecenie Mondial Assistance świadczą o tym, że stajemy się turystami coraz bardziej świadomymi.

Czy Polacy pamiętają o ubezpieczeniu turystycznym i wykupują polisy  przed wyjazdami?

Z roku na rok obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania ubezpieczeniami turystycznymi. Według deklaracji osób planujących podróż w 2017 r. ponad 70 proc. Polaków skorzystało z tej możliwości ochrony. Jak pokazują badania, jesteśmy turystami świadomymi i coraz częściej sami organizujemy wyjazdy. W znakomitej większości dbamy o każdy szczegół podróży, nie zapominając również o polisie. Ubezpieczenie turystyczne „Moje Podróże 24” to jedyne w swoim rodzaju ubezpieczenie, w którym wypłata świadczenia i organizacja pomocy następują w momencie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, czyli wtedy, kiedy klient najbardziej tego potrzebuje. Ten rodzaj ubezpieczenia „just in time” jest szczególnie ceniony przez klientów. W razie jakichkolwiek problemów w trakcie podróży ubezpieczony nie tylko nie musi martwić się o koszty, ale także otrzymuje opiekę, którą w całości zapewnia ubezpieczyciel. Dzięki polisie zyskujemy szerokie możliwości ochrony. To jest dokładnie to, czego oczekujemy. W każdej chwili i miejscu możemy czuć się bezpiecznie.

Katarzyna Sawera, menedżer ds. rozwoju produktów, PKO Ubezpieczenia

Dlaczego nadal nie wszyscy kupują polisę na wyjazd?

Prawdopodobnie dlatego, że wakacje kojarzą nam się wyłącznie z przyjemnościami i spokojem. Zapominamy, że podczas urlopu mogą również wystąpić nieprzyjemne sytuacje. Lista nieszczęśliwych zdarzeń jest długa: od trafienia do szpitala w wyniku wypadku, przez leczenie ambulatoryjne, po hospitalizację.

Ryzyko wzrasta, kiedy decydujemy się na aktywny wypoczynek czy próbujemy sportów ekstremalnych. Tylko w Tatrach w ubiegłym roku ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego byli wzywani do działań ratowniczych niemal 250 razy. Każda taka akcja to ogromne koszty, które mogą być znacznie większe, gdy będziemy potrzebować pomocy ratowników czy lekarzy za granicą.

W 2016 r. ubezpieczyciele wypłacili ok. 170 mln zł z tytułu świadczeń turystycznych. Kwota ta pokryła koszty leczenia, transportu chorych, zagubionych bagaży, odwołania rezerwacji hotelowej czy anulowania lotu.

CO ZAPEWNIA POLISA TURYSTYCZNA?

POKRYCIE  KOSZTÓW LECZENIA
Ubezpieczenie pokrywa wydatki na szeroki zakres pomocy udzielanej m.in. w szpitalach, klinikach, przez lekarzy oraz służby ratownicze czy na transport medyczny do kraju. Koszty leczenia są ograniczone sumą gwarantowaną, do której będą pokrywane wydatki na opiekę medyczną. Obowiązuje też limit, do którego ubezpieczyciel zwróci koszty pobytu w szpitalu, operacji czy leków. Dlatego przy wyborze wariantu ubezpieczenia ważne jest dopasowanie sumy gwarantowanej do miejsca, w którym będziemy przebywać.

NASTĘPSTWA NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW (NNW)
Oprócz kosztów leczenia ubezpieczenie powinno również zapewniać ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu w razie jakiegokolwiek zdarzenia, w którym poniesiesz uszczerbek na zdrowiu (np. złamanie nogi lub ręki), ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

UBEZPIECZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ (OC)
Jeśli niechcący wyrządzisz komuś szkodę albo spowodujesz wypadek, w którego wyniku inna osoba dozna obrażeń ciała, ubezpieczenie zadba o to, aby wypłacić tej osobie odszkodowanie.

UBEZPIECZENIE BAGAŻU
Dobrze, gdy polisa zabezpiecza bagaż nie tylko przed zaginięciem, ale także przed zniszczeniem. Jest to ważne zwłaszcza, gdy decydujesz się zabrać przedmioty wartościowe, np. laptop, sprzęt do nurkowania. Kiedy utracisz bagaż lub rzeczy osobiste zostaną zniszczone, otrzymasz rekompensatę od ubezpieczyciela, która wynagrodzi poniesione straty do wysokości sumy ubezpieczenia bagażu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Wyrobienie karty EKUZ przed wyjazdem zagranicznym jest jak najbardziej wskazane. Warto wiedzieć, na czym polega ochrona, którą dzięki niej zyskujemy. – EKUZ pozwala na leczenie w ramach publicznej opieki medycznej w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej. Jesteśmy dzięki niej traktowani tak, jak obywatele kraju, w którym przebywamy, ale oznacza to, że działanie karty jest ograniczone wyłącznie do terytorium UE, nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego i akcji ratowniczych, a fakt, że jesteśmy traktowani jak obywatel danego kraju, nie oznacza, że wszystkie usługi medyczne wykonywane są za darmo. Należy pamiętać, że w wielu krajach trzeba pokryć część lub nawet całość kosztów operacji czy hospitalizacji – tłumaczy Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Najbezpieczniej poczujesz się zatem z wykupioną polisą PKO Ubezpieczenia. Jej zakres zależy w dużej mierze od tego, jaki jest cel i kierunek podróży. Wybierając wariant polisy, należy wziąć pod uwagę, czy wyjazd ma charakter wypoczynkowy, czy jednak planujesz rekreacyjnie uprawiać sport lub bardziej ryzykownie – np. wspinać się po górach.

Zakup ubezpieczenia „Moje Podróże24” odbywa się w mgnieniu oka. Możesz kupić polisę za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO lub bankowości internetowej iPKO. Polisa jest automatycznie wysyłana na wskazany adres e-mail. Co ważne, jako początek okresu ubezpieczenia możesz wybrać moment zakupu ubezpieczenia, dzięki temu polisę da się kupić nawet w trakcie urlopu.

3 KROKI DO UBEZPIECZENIA MOJE PODRÓŻE24

 1. Logujesz się do serwisu iPKO lub aplikacji IKO i przechodzisz do zakladki „Ubezpieczenia” -> „Moje Podróże24”
 2. Dostosowujesz  zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb
 3. Opłacasz składkę za wybrany wariant  ubezpieczenia, zatwierdzasz zakup polisy otrzymanym kodem i cieszysz się ochroną. Polisę otrzymasz e-mailem

Bartosz Piotrowski

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.

 

Czytaj także:

Pożycz, wyjedź i oddaj… tylko pieniądze. Wspomnienia zachowaj dla siebie!

Karta EKUZ nie wystarczy, by bezpiecznie podróżować! Zadbaj o ubezpieczenie!

Wakacje to czas łowów - nie daj się złapać hakerom w otwarte sieci!

  • Z Banku

   02018.12.07

   HackYeah: cztery zespoły, które zaimponowały mentorom PKO Banku Polskiego

   24 godziny – dokładnie tyle czasu na rozwiązanie wybranych problemów miały prawie trzy tysiące programistów biorących udział w HackYeah, największym stacjonarnym hackathonie w Europie. Uczestnicy wydarzenia, którzy zdecydowali się na rozwiązanie zadania PKO Banku Polskiego, jako pierwsi mogli przetestować bankowe API.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.12.07

   #dziendobrykariero z PKO Bankiem Polskim w Gdańsku

   Studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku z pierwszej ręki mogli dowiedzieć się, jakie wyzwania stoją przed pracownikami i jakie są możliwości rozwoju zawodowego w PKO Banku Polskim. Okazją było spotkanie #dziendobrykariero na gdańskiej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.12.06

   Święta pod palmą? Inaczej nie znaczy gorzej

   Święta Bożego Narodzenia najczęściej spędzamy w domu w gronie najbliższych lub wyjeżdżamy w rodzinne strony. Z roku na rok rośnie jednak popularność świątecznych wycieczek w mniej lub bardziej egzotyczne rejony świata.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.12.06

   Cykliczne doładowanie telefonu na kartę – tyle nas łączy

   Rozmowy, SMS-y, kontakt z przyjaciółmi na Facebooku lub konto na Instagramie to normalna sprawa. Telefon komórkowy jest narzędziem, bez którego żaden młody człowiek nie może się obejść. Dlatego, jeśli jest na kartę, musimy zadbać o jego systematyczne doładowanie. To sprawa kluczowa!

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.12.06

   Kup prezenty na święta przez internet – taniej i bez kolejek

   Blisko połowa Polaków kupi w tym roku prezenty pod choinkę przez internet – wynika z najnowszej edycji badania świątecznych zwyczajów konsumenckich przeprowadzonego przez firmę Deloitte. Rosnąca popularność zakupów przez internet przed Bożym Narodzeniem wynika z wygody, łatwości w porównaniu cen oferowanych przez sklepy online oraz oszczędności czasu. Klienci PKO Banku Polskiego za zakupy w sieci mogą zapłacić na kilka sposobów.

   więcej
  • Z Banku

   02018.12.04

   Młode polskie talenty w Londynie

   Trzy dni pełne wrażeń spędziły w stolicy Wielkiej Brytanii dzieci naszych pracowników – laureaci konkursu „Polskie Talenty w Londynie”. Licealiści uczestniczyli m.in. w konferencji Poland 2.0 Summit, zwiedzali miasto oraz mieli okazję poznać doświadczenia Polaków studiujących w Wielkiej Brytanii.

   więcej
  Pokaż więcej