2019.04.19

Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

Bankomat to często wpłatomat

Kilka kliknięć na klawiaturze bankomatu i gotówka trafia na konto. Tak w skrócie można opisać funkcję wpłatomatu. Zamiast tracić cenne minuty na dotarcie do oddziału, stać w kolejce, wystarczy podejść do najbliższego wpłatomatu, „wrzucić” do niego gotówkę i załatwione – transakcja jest natychmiastowa.

– Mam swój pomysł na duże zakupy. Zwykle robię je w lokalnym supermarkecie. Aby uniknąć stania w kolejkach, korzystam z kasy samoobsługowej, w której jednak nie mogę płacić gotówką. Dlatego najpierw wpłacam pieniądze we wpłatomacie, a potem płacę za wszystko kartą, szybko i bez kolejki – mówi Iwona Karasińska z Warszawy.

Transfer za pięć punktów

Korzystanie z wpłatomatu to bardzo prosta wysyłka gotówki. Ma pięć podstawowych zalet:

  1. Wygoda – korzystanie z urządzenia jest równie proste jak z bankomatu. Komunikaty na ekranie monitora poprowadzą nas do celu.
  2. Oszczędność – usługa jest bezpłatna dla klientów indywidualnych i biznesowych.
  3. Szybkość – wpłacone środki dostępne są na koncie klienta natychmiast. Wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym.
  4. Bezpieczeństwo – wpłatomat identyfikuje numer rachunku klienta na podstawie karty bankowej oraz wprowadzonego numeru PIN.
  5. Dostępność – pieniądze można wpłacać we wszystkich bankomatach dostępnych w lokalizacjach 7 dni/24 h.

Bankomat pełen możliwości

Opcja wpłatomatu to świetne narzędzie dla przedsiębiorców rozliczających się wyłącznie w gotówce. Najpierw, nawet późnym wieczorem, mogą wpłacić do Banku utarg, a potem, jeszcze tego samego dnia, wykonać w domu najpotrzebniejsze przelewy. 

Funkcje nowoczesnego bankomatu nie ograniczają się jedynie do wpłat i wypłat. Możemy w nim: doładować telefon, sprawdzić saldo rachunku, zmienić PIN, pobrać pieniądze przesłane przelewem Western Union lub nadać przekaz bankomatowy do znajomego na drugim końcu Polski.

Zdaniem ekspertów, bankomaty i wpłatomaty będą się jeszcze bardziej funkcjonalne. Już dziś w niektórych z nich można nawet korzystać z wideokonferencji. Bankomat staje się centrum usług finansowych, które z każdym rokiem będzie coraz bardziej zaawansowane.

Lista bankomatów i wpłatomatów PKO Banku Polskiego dostępna jest tutaj.

Piotr Dunaj

Czytaj także:

Jeden procentuje dla wielu

Weekendowy wyjazd – szybka decyzja, szybka pożyczka

Minidomy z Mini Ratką