PKO współfinansuje budowę portu w Gdyni
Prawie sto lat temu w małej wiosce rybackiej wybudowano port, a wkrótce potem powstało z niej wielkie miasto. Tak w skrócie można podsumować początki Gdyni, która 10 lutego 1926 r. uzyskała prawa miejskie. Teraz to metropolia – otwarta, piękna, światowa. W latach 20. XX w. PKO Bank Polski współfinansował budowę portu w Gdyni, który stał się jednym z największych w Europie.
Gdynia to duże i nowoczesne miasto. Choć jej korzenie sięgają średniowiecza, to miastem stała dopiero w 1926 r. Punktem zwrotnym w jego historii była budowa potu. Niemały w tym udział miał PKO Bank Polski, który jeszcze jako Pocztowa Kasa Oszczędności w czasach II RP finansował tę inwestycję.
Powstawanie portu
W latach 20. XX w. PKO, powierzane środki, lokowało głównie w państwowych papierach wartościowych. Dzięki temu państwo mogło finansować tak ważne inwestycje, jak budowa portu i miasta Gdyni. Sytuacja sprzyjała inwestycji, ponieważ po 1919 r. II RP potrzebowała własnego portu morskiego. Wybór padł na Gdynię. Wcześniejsza wojna z Rosją Radziecką pokazała, że port w Wolnym Mieście Gdańsk nie mógł być jedynym handlowo-usługowo-militarnym punktem II RP nad Bałtykiem. W 1920 r., 15 miesięcy po zakończeniu I wojny światowej i podpisaniu traktatu wersalskiego, Polska odzyskała dostęp do morza. To był przełom.
Symboliczna inwestycja
Dwa lata później, 23 września 1922 r., Sejm RP przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Od razu też oficjalnie ruszyły prace przy budowie. Stało się tak za sprawą Eugeniusza Kwiatkowskiego, który był jednym z inicjatorów rozbudowy infrastruktury kraju, przede wszystkim portu i miasta Gdynia. Odważny projekt autorstwa inż. Tadeusza Wendy realizowano niezwykle sprawnie. Po kilku miesiącach prac, już w sierpniu 1923 r. do portu przybył pierwszy pełnomorski statek pod francuską banderą – SS Kentucky. Regularną linię pasażerską Gdynia – Nowy Jork otwarto w 1930 r., a już cztery lata później Gdynia stała się największym portem nad Bałtykiem i najnowocześniejszym w Europie.
Gdyński port był symbolem odradzającego się państwa polskiego i w ciągu kilku lat zyskał status największego nad Bałtykiem i jednego z większych portów w Europie. Pod względem wielkości obrotów wyprzedzał obiekty w Kopenhadze, Bremie, Amsterdamie, Genui, Neapolu i Trieście.
Nowoczesne miasto
Dziś Gdynia to prężnie rozwijające się miasto. Oprócz charakterystycznych dla niego warunków turystycznych i krajobrazowych, pełne jest atrakcji kulturalnych, rekreacyjnych czy sportowych. Wiele z wydarzeń znajdujących się na mapie wydarzeń miasta i nie tylko, od lat sponsoruje PKO Bank Polskich. Do nich należą na pewno te teatralne i filmowe, m.in. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal NNW czy działalność Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W mieście nie brakuje także imprez sportowych, w które angażuje się Bank, jak biegi z cyklu PKO Grand Prix Gdyni: Bieg Niepodległości, czy z cykl Tropem Wilczym. Gdynia liczy blisko ćwierć miliona mieszkańców. Według badań socjologów, są oni najbardziej zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania w Polsce.
Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i biznesowym. Obok turystyki kwitnie tu gospodarka morska i przemysł stoczniowy, ale coraz wyraźniej widać też rozwój sektora finansowego. Tu znajduje się regionalna siedziba PKO Banku Polskiego. Gdynia to ważny samorząd w gronie klientów Banku. Współpraca trwa od 2005 r. Port Gdynia dynamicznie się rozwija. W 2018 r. osiągnął rekordową wartość przeładunków – przekroczyły one 23,5 mln. ton. Wykorzystując swój potencjał Port Gdynia dąży do przyjmowania największych statków i obsługi największych armatorów.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Zobacz serwis przygotowany z okazji 100-lecia PKO Banku Polskiego - www.stolatpkobp.pl
Czytaj także:
Kolekcjonerska moneta z okazji 100-lecia powstania PKO Banku Polskiego
PKO Bank Polski najcenniejszą polską spółką
PKO Bank Polski krajowym liderem finansowania handlu
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?