2019.04.18

Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

Problemy finansowe małym i średnim firmom mogą przytrafić się zawsze, chociaż dane statystyczne pokazują, że z roku na rok takich sytuacji jest mniej. Te, które się pojawiają, są najczęściej efektem kłopotów z egzekwowaniem pieniędzy od partnerów biznesowych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów bankowych, źródeł awaryjnego finansowania działalności gospodarczej, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać w chwilach finansowej czkawki.

Twoja firma ma kłopoty

Co do jednego eksperci są zgodni: jeżeli w firmie pojawiają się przejściowe problemy związane z finansowaniem działalności gospodarczej, nie należy ich ukrywać przed bankiem. Trzeba pamiętać, że zaufanie i wiarygodność firmy buduje się latami, a stracić można przy pierwszym potknięciu.

Młodym przedsiębiorcom często wydaje się, że jeśli oni właściwie i na czas wykonają zlecone zadania, to nie popadną w tarapaty. Nic bardziej mylnego – mówi Karol Kierkowski, prezes dużej firmy transportowej. – Często zdarza się, że kontrahentnie ureguluje na czas swojego zobowiązania. Przeterminowane płatności są zmorą dzisiejszego biznesu. Trudno jest zarządzać płynnością finansową.

Gdy przedsiębiorca przyjdzie do banku i opowie o swoim problemie, zawsze może liczyć na pomoc w finansowaniu przedsiębiorstwa. – Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu sytuacja naszego klienta uległa pogorszeniu. To bardzo ważne, dlatego do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Musimy najpierw dowiedzieć się, gdzie leży problem – wyjaśnia Małgorzata Markowska, doradca Centrum Bankowości Przedsiębiorstw PKO Banku Polskiego.

Prawdziwa finansowa czkawka dotyczy firm, które mają problem z regulowaniem swoich zobowiązań. Gdy nie ma możliwości spłaty zaciągniętego kredytu, sytuacja jest znacznie trudniejsza, ale nie bez wyjścia. –  Tu też możemy znaleźć ratunek. Najważniejsze to ustalić przyczyny: czy są nimi utrata klientów, zaniedbanie firmy, błąd księgowej w konsekwencji kara finansowa czy czynniki losowe. Dopiero potem przygotowujemy plan naprawczy – deklaruje Małgorzata Markowska. – Możemy rozciągnąć w czasie kredyt i zmniejszyć jego raty, a także poszukać nowych zabezpieczeń finansowych. Robimy również umowę-ugodę. To kompromis pomiędzy Bankiem a firmą. Najważniejsze, by klient dotrzymał warunków, na które umówił się z Bankiem.

Niezależnie od sytuacji, nawet jeżeli firma nie ma zaciągniętego kredytu lub też w przeszłości miała kredyt i w terminie go uregulowała, sytuacja zawsze wygląda tak samo. – Najpierw szczegółowa diagnoza, a także plan wyjścia z kłopotów. Bank musi wiedzieć, co przedsiębiorca planuje. Nie zostawiamy klienta w trudnej sytuacji bez wyjścia. W przypadku, kiedy doradcy kończą się możliwe narzędzia przekazujemy klienta do działu restrukturyzacji zadłużenia, gdzie zostają wypracowane rozwiązania umożliwiające klientowi wyjście z trudnej sytuacji – ocenia Małgorzata Markowska.

Wiarygodność w biznesie buduje bowiem nie tylko historia współpracy, ale również sposób zarządzania firmą. Przy potężnych turbulencjach w finansowaniu bieżącej działalności gospodarczej i dużych długach przedsiębiorstwo musi stworzyć plan naprawczy i przedstawić w Banku pomysł na to, jak utrzymać się na rynku. Wtedy wsparcie finansowe będzie już na wyciągnięcie ręki.

Wiktoria Ochman

Czytaj także:

e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Cztery asy biznesu. Prowadź firmę, korzystając z najlepszych produktów Banku

Jak robić biznes w 2019 r.? Nowe stawki składek ZUS i zmiany w prawie podatkowym

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png