2019.04.18

Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

Problemy finansowe małym i średnim firmom mogą przytrafić się zawsze, chociaż dane statystyczne pokazują, że z roku na rok takich sytuacji jest mniej. Te, które się pojawiają, są najczęściej efektem kłopotów z egzekwowaniem pieniędzy od partnerów biznesowych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów bankowych, źródeł awaryjnego finansowania działalności gospodarczej, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać w chwilach finansowej czkawki.

Twoja firma ma kłopoty

Co do jednego eksperci są zgodni: jeżeli w firmie pojawiają się przejściowe problemy związane z finansowaniem działalności gospodarczej, nie należy ich ukrywać przed bankiem. Trzeba pamiętać, że zaufanie i wiarygodność firmy buduje się latami, a stracić można przy pierwszym potknięciu.

Młodym przedsiębiorcom często wydaje się, że jeśli oni właściwie i na czas wykonają zlecone zadania, to nie popadną w tarapaty. Nic bardziej mylnego – mówi Karol Kierkowski, prezes dużej firmy transportowej. – Często zdarza się, że kontrahentnie ureguluje na czas swojego zobowiązania. Przeterminowane płatności są zmorą dzisiejszego biznesu. Trudno jest zarządzać płynnością finansową.

Gdy przedsiębiorca przyjdzie do banku i opowie o swoim problemie, zawsze może liczyć na pomoc w finansowaniu przedsiębiorstwa. – Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu sytuacja naszego klienta uległa pogorszeniu. To bardzo ważne, dlatego do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Musimy najpierw dowiedzieć się, gdzie leży problem – wyjaśnia Małgorzata Markowska, doradca Centrum Bankowości Przedsiębiorstw PKO Banku Polskiego.

Prawdziwa finansowa czkawka dotyczy firm, które mają problem z regulowaniem swoich zobowiązań. Gdy nie ma możliwości spłaty zaciągniętego kredytu, sytuacja jest znacznie trudniejsza, ale nie bez wyjścia. –  Tu też możemy znaleźć ratunek. Najważniejsze to ustalić przyczyny: czy są nimi utrata klientów, zaniedbanie firmy, błąd księgowej w konsekwencji kara finansowa czy czynniki losowe. Dopiero potem przygotowujemy plan naprawczy – deklaruje Małgorzata Markowska. – Możemy rozciągnąć w czasie kredyt i zmniejszyć jego raty, a także poszukać nowych zabezpieczeń finansowych. Robimy również umowę-ugodę. To kompromis pomiędzy Bankiem a firmą. Najważniejsze, by klient dotrzymał warunków, na które umówił się z Bankiem.

Niezależnie od sytuacji, nawet jeżeli firma nie ma zaciągniętego kredytu lub też w przeszłości miała kredyt i w terminie go uregulowała, sytuacja zawsze wygląda tak samo. – Najpierw szczegółowa diagnoza, a także plan wyjścia z kłopotów. Bank musi wiedzieć, co przedsiębiorca planuje. Nie zostawiamy klienta w trudnej sytuacji bez wyjścia. W przypadku, kiedy doradcy kończą się możliwe narzędzia przekazujemy klienta do działu restrukturyzacji zadłużenia, gdzie zostają wypracowane rozwiązania umożliwiające klientowi wyjście z trudnej sytuacji – ocenia Małgorzata Markowska.

Wiarygodność w biznesie buduje bowiem nie tylko historia współpracy, ale również sposób zarządzania firmą. Przy potężnych turbulencjach w finansowaniu bieżącej działalności gospodarczej i dużych długach przedsiębiorstwo musi stworzyć plan naprawczy i przedstawić w Banku pomysł na to, jak utrzymać się na rynku. Wtedy wsparcie finansowe będzie już na wyciągnięcie ręki.

Wiktoria Ochman

Czytaj także:

e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Cztery asy biznesu. Prowadź firmę, korzystając z najlepszych produktów Banku

Jak robić biznes w 2019 r.? Nowe stawki składek ZUS i zmiany w prawie podatkowym

  • Bankofirma

   02019.06.13

   Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

   Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.11

   Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

   PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.07

   Grupa Magnum – hurtownia z materiałami do montażu stolarki dla Polski i Europy

   Przed laty Tadeusz Romański prowadził hurtownię kwiatów, na której stracił duże pieniądze. To był moment, w którym zmienił sposób myślenia. Przebranżowił się, odnalazł swoją pasję i otworzył w Tarnowie Grupę Magnum – hurtownię z materiałami do profesjonalnego montażu stolarki, a także zakład produkcyjny dodatków do okien – moskitier i rolet. Dzięki sprzedaży przez internet, obsługuje dziś firmy z całej Polski i Europy.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.07

   Zakład Beaty Golińskiej. Dbają o zieleń we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

   Zakład Usługowo-Handlowy Beata Golińska to firma z Korzeńska, która od 2010 r. zajmuje się zakładaniem i konserwacją zieleni miejskiej we Wrocławiu i regionie. Zatrudnieni w niej pilarze, kosiarze i ogrodnicy terenów zieleni nieprzerwanie realizują zadania wskazane przez Zarząd Zieleni Miejskiej i prywatnych zleceniodawców. Firma świetnie się rozwija, a jej właścicielce zależy, by wkrótce stała się znana w całej Polsce, a może i nawet w Europie.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.04

   Firma Orbud. Warto postawić wszystko na jedną kartę

   Kiedy przedsiębiorstwo, w któryn pracujesz, zmierza upadkowi, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i założyć swoje. Z takiego założenia wyszedł Andrzej Orzeł, który w 2001 r. stworzył firmę budowlaną Orbud. Przedsiębiorstwo świetnie się rozwija, a dzięki własnemu parkowi maszynowemu jest w pełni elastyczne i gotowe do natychmiastowej realizacji zamówień klientów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.05.31

   Cukiernia Baccate w Gdańsku – ich produkty to prawdziwa uczta dla podniebienia

   Właściciel cukierni Baccate w Gdańsku Robert Antonowicz działa w branży od 25 lat. Dzięki swojej wiedzy, pasji i odwadze w podejmowaniu ryzyka, stworzył firmę, która dba o zaspokojenie smaków wielu mieszkańców Pomorza. Bywają weekendy, w których dostaje zamówienia na 20 tortów ślubnych. Niektóre z nich w ekspresowym tempie dostarcza nawet na dystansie 100 km. W rozmowie z Bankomanią zdradza, jaki jest jego przepis na sukces.

   więcej
  Pokaż więcej