2018.04.18

Leasing na dobry początek

Początki w biznesie z reguły nie są łatwe. Przedsiębiorcy mają zapał, wizję działalności, ale z pieniędzmi na jej finansowanie zwykle jest krucho. Historia nowych firm dopiero się pisze, a osiągnięcia rynkowe to jeszcze tylko plany. Banki chętnie oferują im otwarcie kont, ale atrakcyjnego kredytu na zakup maszyn, samochodów czy komputerów raczej nie. Ratunkiem dla startujących jest leasingowanie środków trwałych.

 

Kredyty nie lubią nowicjuszy 

Rozpoczynający działalność mali, średni oraz mikroprzedsiębiorcy lubią leasing. Dzięki niemu mogą wyposażyć firmę w to, co jest niezbędne do prowadzenia działalności i osiągania przychodów. Przecież, żeby łowić ryby, trzeba mieć wędkę. Leasing daje właśnie tę wędkę, na którą przedsiębiorcy mają szanse łapać „taaakie ryby” i to już od początku swojej działalności. 

Towarzystwa leasingowe, w odróżnieniu od banków udzielających kredytów, stosują mniej restrykcyjne kryteria oceny zdolności kredytowej. Nie wymagają też od swoich klientów tak dużej liczby zaświadczeń, potwierdzeń i innych dokumentów. Dlaczego nowicjuszom łatwiej o leasing, niż o kredyt? Z powodu różnych skutków prawnych, jakie powstają po zawarciu umowy kredytu albo leasingu. Za pieniądze z kredytu przedsiębiorca nabywa na własność maszyny, pojazdy czy urządzenia. Kiedy są one wzięte w leasing, pozostają własnością towarzystwa leasingowego. W przypadku jakichkolwiek problemów ze spłatami rat, egzekucja należności odbywa się przez wydanie przedmiotu leasingu właścicielowi. Ryzyko nieodzyskania pieniędzy jest minimalne, a więc towarzystwo może nimi swobodniej dysponować. 

Dla firm stawiających pierwsze kroki na rynku PKO Leasing przygotował propozycję finansową Leasing na start. Przedsiębiorcy trafiając do PKO Leasing mogą liczyć na indywidualne wsparcie ze strony doradcy. Za nikogo nie podejmie on decyzji, ale na pewno wskaże, na czym polega leasing oraz jakie prawa i obowiązki będą ciążyć na obu stronach umowy po jej podpisaniu. Wymieni też efekty, jakie w księgowości firmy spowoduje umowa leasingu i jakie będą z tego wynikały skutki podatkowe. Wyjaśni ponadto, co to jest wartość wykupu, depozyt gwarancyjny czy kwota kompensacyjna. 

Leasing – szybki, prosty i z atrakcjami 

Do PKO Leasing najprościej zgłosić się wysyłając formularz ze strony internetowej. Doradca na pewno skontaktuje się z zainteresowanym przedsiębiorcą. Można też odwiedzić jedną z wielu placówek PKO Banku Polskiego. Wniosek składa się wraz z wymaganymi dokumentami. Jest on rozpatrywany bezpłatnie. 

Przedsiębiorcy z sektora mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw, nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności, mogą skutecznie starać się o finansowanie zakupu tzw. środków trwałych. Debiutanci mogą dostać 120 tys. zł na pojazdy osobowe i ciężarowe. A wystarczy, że firma ma 3-miesięczną historię działalności i już może liczyć, że w 84-miesięcznym okresie dostanie finansowanie nawet do 500 tys. na pojazdy, maszyny i urządzenia. 

Leasing pozwala szybko sfinansować wyposażenie niezbędne do działania firmy. Dzięki uproszczonej procedurze decyzje zapadają szybko i przedsiębiorcy nie muszą oczekiwać na nie w stanie zawieszenia. Zapłata za przedmiot leasingu może nastąpić nawet w następnym dniu po zawarciu umowy. 

Przedsiębiorca, który kupując urządzenia czy pojazdy do swojej firmy, korzysta z tego rodzaju finansowania, musi zwracać to, co dostał (kapitał) wraz z odsetkami. Tak samo jest w przypadku kredytów. Kredytobiorca spłaca raty kredytowe, a leasingobiorca raty leasingowe. Porównanie wysokości tych rat nie zawsze daje odpowiedź na pytanie, czy lepszy jest kredyt, czy leasing. Dla wielu nowopowstałych firm najważniejsze jest to, aby w ogóle dostać finansowanie. 

Innym z powodów, dla których przedsiębiorcy lubią leasing jest stosunkowo niska opłata wstępna. Z reguły jest ona mniejsza niż wkład własny wymagany przy zaciąganiu kredytu. I w jednym, i w drugim przypadku jest to procent ceny nabywanego środka trwałego. W przypadku kredytów wynosi on zazwyczaj nie mniej niż 20 proc. W PKO Leasing wysokość opłaty wstępnej może wynieść od 15 proc. dla firm działających krócej niż 3 miesiące i od 0 proc. dla firm działających dłużej niż 3 miesiące. 

Kolejnym ważnym argumentem skłaniającym do korzystania z leasingu jest fakt, że nie obniża on tak bardzo zdolności kredytowej firmy, jak zaciągnięty kredyt. Poza tym umowa leasingu, z której firma się wywiązuje, jest dowodem na jej rzetelność i wiarygodność. Kiedy takie właśnie wpisy wypełniają pierwsze karty historii firmy, w bankach powiązanych z towarzystwami leasingowymi otwierają się lepsze perspektywy na kredyt. 

Bogdan Kowalski

Czytaj także: 

Wspieramy firmy od startu! Najnowsza kampania PKO Banku Polskiego dla firm 

Ufać znaczy kontrolować. Daj pracownikowi kartę debetową 

Rodzinne firmy wchodzą w świat nowych technologii

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png