2018.04.18

Leasing na dobry początek

Początki w biznesie z reguły nie są łatwe. Przedsiębiorcy mają zapał, wizję działalności, ale z pieniędzmi na jej finansowanie zwykle jest krucho. Historia nowych firm dopiero się pisze, a osiągnięcia rynkowe to jeszcze tylko plany. Banki chętnie oferują im otwarcie kont, ale atrakcyjnego kredytu na zakup maszyn, samochodów czy komputerów raczej nie. Ratunkiem dla startujących jest leasingowanie środków trwałych.

 

Kredyty nie lubią nowicjuszy 

Rozpoczynający działalność mali, średni oraz mikroprzedsiębiorcy lubią leasing. Dzięki niemu mogą wyposażyć firmę w to, co jest niezbędne do prowadzenia działalności i osiągania przychodów. Przecież, żeby łowić ryby, trzeba mieć wędkę. Leasing daje właśnie tę wędkę, na którą przedsiębiorcy mają szanse łapać „taaakie ryby” i to już od początku swojej działalności. 

Towarzystwa leasingowe, w odróżnieniu od banków udzielających kredytów, stosują mniej restrykcyjne kryteria oceny zdolności kredytowej. Nie wymagają też od swoich klientów tak dużej liczby zaświadczeń, potwierdzeń i innych dokumentów. Dlaczego nowicjuszom łatwiej o leasing, niż o kredyt? Z powodu różnych skutków prawnych, jakie powstają po zawarciu umowy kredytu albo leasingu. Za pieniądze z kredytu przedsiębiorca nabywa na własność maszyny, pojazdy czy urządzenia. Kiedy są one wzięte w leasing, pozostają własnością towarzystwa leasingowego. W przypadku jakichkolwiek problemów ze spłatami rat, egzekucja należności odbywa się przez wydanie przedmiotu leasingu właścicielowi. Ryzyko nieodzyskania pieniędzy jest minimalne, a więc towarzystwo może nimi swobodniej dysponować. 

Dla firm stawiających pierwsze kroki na rynku PKO Leasing przygotował propozycję finansową Leasing na start. Przedsiębiorcy trafiając do PKO Leasing mogą liczyć na indywidualne wsparcie ze strony doradcy. Za nikogo nie podejmie on decyzji, ale na pewno wskaże, na czym polega leasing oraz jakie prawa i obowiązki będą ciążyć na obu stronach umowy po jej podpisaniu. Wymieni też efekty, jakie w księgowości firmy spowoduje umowa leasingu i jakie będą z tego wynikały skutki podatkowe. Wyjaśni ponadto, co to jest wartość wykupu, depozyt gwarancyjny czy kwota kompensacyjna. 

Leasing – szybki, prosty i z atrakcjami 

Do PKO Leasing najprościej zgłosić się wysyłając formularz ze strony internetowej. Doradca na pewno skontaktuje się z zainteresowanym przedsiębiorcą. Można też odwiedzić jedną z wielu placówek PKO Banku Polskiego. Wniosek składa się wraz z wymaganymi dokumentami. Jest on rozpatrywany bezpłatnie. 

Przedsiębiorcy z sektora mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw, nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności, mogą skutecznie starać się o finansowanie zakupu tzw. środków trwałych. Debiutanci mogą dostać 120 tys. zł na pojazdy osobowe i ciężarowe. A wystarczy, że firma ma 3-miesięczną historię działalności i już może liczyć, że w 84-miesięcznym okresie dostanie finansowanie nawet do 500 tys. na pojazdy, maszyny i urządzenia. 

Leasing pozwala szybko sfinansować wyposażenie niezbędne do działania firmy. Dzięki uproszczonej procedurze decyzje zapadają szybko i przedsiębiorcy nie muszą oczekiwać na nie w stanie zawieszenia. Zapłata za przedmiot leasingu może nastąpić nawet w następnym dniu po zawarciu umowy. 

Przedsiębiorca, który kupując urządzenia czy pojazdy do swojej firmy, korzysta z tego rodzaju finansowania, musi zwracać to, co dostał (kapitał) wraz z odsetkami. Tak samo jest w przypadku kredytów. Kredytobiorca spłaca raty kredytowe, a leasingobiorca raty leasingowe. Porównanie wysokości tych rat nie zawsze daje odpowiedź na pytanie, czy lepszy jest kredyt, czy leasing. Dla wielu nowopowstałych firm najważniejsze jest to, aby w ogóle dostać finansowanie. 

Innym z powodów, dla których przedsiębiorcy lubią leasing jest stosunkowo niska opłata wstępna. Z reguły jest ona mniejsza niż wkład własny wymagany przy zaciąganiu kredytu. I w jednym, i w drugim przypadku jest to procent ceny nabywanego środka trwałego. W przypadku kredytów wynosi on zazwyczaj nie mniej niż 20 proc. W PKO Leasing wysokość opłaty wstępnej może wynieść od 15 proc. dla firm działających krócej niż 3 miesiące i od 0 proc. dla firm działających dłużej niż 3 miesiące. 

Kolejnym ważnym argumentem skłaniającym do korzystania z leasingu jest fakt, że nie obniża on tak bardzo zdolności kredytowej firmy, jak zaciągnięty kredyt. Poza tym umowa leasingu, z której firma się wywiązuje, jest dowodem na jej rzetelność i wiarygodność. Kiedy takie właśnie wpisy wypełniają pierwsze karty historii firmy, w bankach powiązanych z towarzystwami leasingowymi otwierają się lepsze perspektywy na kredyt. 

Bogdan Kowalski

Czytaj także: 

Wspieramy firmy od startu! Najnowsza kampania PKO Banku Polskiego dla firm 

Ufać znaczy kontrolować. Daj pracownikowi kartę debetową 

Rodzinne firmy wchodzą w świat nowych technologii

  • Bankofirma

   02019.04.23

   AUTO-Jakubowscy – rodzinna firma pełną parą

   Z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu. Równie wspaniale może wyjść w biznesie, czego znakomitym przykładem jest firma AUTO-Jakubowscy z miejscowości Świlcza pod Rzeszowem. Stanisław Jakubowski wraz z żoną i trzema synami z powodzeniem zajmują się sprzedażą samochodów, części zamiennych i akcesoriów, jak również pełnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym aut.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.18

   Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

   Problemy finansowe małym i średnim firmom mogą przytrafić się zawsze, chociaż dane statystyczne pokazują, że z roku na rok takich sytuacji jest mniej. Te, które się pojawiają, są najczęściej efektem kłopotów z egzekwowaniem pieniędzy od partnerów biznesowych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów bankowych, źródeł awaryjnego finansowania działalności gospodarczej, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać w chwilach finansowej czkawki.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.03

   Konto firmowe a sprawy prywatne – co musisz wiedzieć?

   Prowadząc firmę jako przedsiębiorca masz zazwyczaj nieograniczony dostęp do konta firmowego. Warto wtedy uważać, bo regulowanie prywatnych wydatków z tego rachunku nie zawsze jest możliwe i stanowi źródło potencjalnych problemów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz załatwiać sprawy prywatne, używając do tego konta firmowego.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.03.19

   e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

   Klienci segmentu MSP otrzymają pilotażowo dostęp do nowej usługi w kanałach zdalnych: e-Prawnika. Narzędzie opracowane przez startup TuPrawnik i dostosowane do potrzeb klientów banku pozwala na całkowicie zdalne, szybkie i kompleksowe rozwiązanie problemu prawnego. Usługa wpisuje się w scenariusz digitalizacji, zarówno oferty banku, jak i otoczenia gospodarczego, w którym funkcjonują nasi klienci.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.03.13

   Cztery asy biznesu. Prowadź firmę, korzystając z najlepszych produktów Banku

   Formalności już za nami. Wszystko załatwione. Teraz firma może się rozwijać bez problemów. Jakie narzędzia pomogą w zarządzaniu biznesem? Z czego warto skorzystać, aby łatwiej wejść na rynek? PKO Bank Polski ma kilka dobrych pomysłów. Pomogą one także rozpocząć transformację cyfrową.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.02.27

   Nina Wiśniewska. O piękno warto zabiegać

   Trzeba wielkiej determinacji i ciężkiej pracy, aby osiągnąć sukces w tej branży. Nina Wiśniewska, dermatolog i ekspert medycyny estetycznej, doskonale wie jak to zrobić. W tych wysiłkach wspiera ją PKO Bank Polski.

   więcej
  Pokaż więcej