2018.09.28

Napój na zdrowie! Innowacyjny projekt Fairmental nagrodzony w Gdyńskim Biznesplanie

Naturalny i ekologiczny napój o właściwościach prozdrowotnych, powstały na bazie starej, sprawdzonej receptury – to kolejny nowatorski projekt nagrodzony w ramach Gdyńskiego Biznesplanu. Tajemniczo brzmiąca kombucha, choć w smaku kwaśna, może osłodzić życie. O niecodziennym pomyśle na biznes, rozmawiamy z twórcą Fairmental #PijeszFair – Mariuszem Jakubowskim.


fot. Materiały prasowe Gdynia.pl

Jak zrodził się ten pomysł na biznes, czyli jak powstał Fairmental #PijeszFair?

Najpierw była nauka. Przez cztery lata badałem proces fermentacji napoju kombucha i innych napojów w laboratorium Akademii Morskiej w Gdyni, publikowałem wyniki w uznanych czasopismach naukowych i zdobywałem narody na konferencjach naukowych. Kiedy zrozumiałem, jak dużym zainteresowaniem cieszy się napój w gronie naukowym, jako towaroznawca z wykształcenia (wtedy w trakcie studiów) postanowiłem zgłębić temat jeszcze bardziej. To był też czas, kiedy po raz pierwszy wyjechałem do Stanów Zjednoczonych, by zbadać również zagraniczny rynek. Trudno mi powiedzieć nawet, kiedy dokładnie zacząłem marzyć o własnej firmie. To był proces, a pomysł dojrzewał we mnie jakiś czas.

Czy interesuje się Pan zdrowiem, ekologią?

Zdecydowanie jednym i drugim. Uwielbiam dobrej jakości jedzenie, a zgłębianie tego tematu sprawia mi wielką przyjemność, zarówno od strony kulinarnej, jak i zawodowej. Stąd też wybór kierunku studiów. Uznałem, że skoro na co dzień testuję produkty ekologiczne, powinienem zostać towaroznawcą. 

„Fairmental #PijeszFair” brzmi dość tajemniczo… 

Fairmental to nazwa planowanej firmy. #PijeszFair to z kolei hasztag i hasło, którym będziemy się posługiwać. Kiedy zapiszemy nazwę firmy w ten sposób:

FAIR
MENTAL

to staje się ona jaśniejsza. Odnosi się do procesu fermentacji, kluczowego dla powstania napoju, ale i wartości, które chcemy przekazywać – uczciwości (Fair) i do określonego – ekologicznego i odpowiedzialnego sposobu myślenia (Mental). Naszą misją będzie dostarczanie produktów wysokiej jakości, dzięki którym ci, którzy się na nie zdecydują, będą fair wobec siebie i swojego organizmu.

Czym właściwie jest ta kombucha i jakie ma właściwości zdrowotne? 

Kombucha to niezwykły napój, znany od wielu tysięcy lat. Przywędrowała do Europy prawdopodobnie z Azji, przez Rosję. Szybko dostrzeżono jej właściwości zdrowotne i zauważono, że osoby, które ją piją, żyją dłużej. Kombucha powstaje w procesie fermentacji, przy wykorzystaniu specjalnej kultury bakterii i drożdży. Przemiany biochemiczne, zachodzące dzięki tym mikroorganizmom, dostarczają jej wielu cennych składników. Podstawowy surowiec kombuchy to herbata, dzięki której napój jest bogaty w antyoksydanty. Proces fermentacji prowadzi także do powstania kwasów organicznych, pozytywnie oddziałujących na przewód pokarmowy, a także witamin z grupy B i witaminy C. Nie można również zapominać o aktywnych bakteriach, które także mogą wspomagać pracę jelit. Kombucha zdecydowanie nie jest napojem izotonicznym czy energetycznym, ale to świetne i naturalne uzupełnienie diety.

Czy smak kombuchy można z czymś porównać? Napój jest słodki, kwaśny czy gorzki?

Słodka herbata w tym magicznym procesie (lub jak kto woli – biochemicznym procesie przemian) staje się kwaśnym, orzeźwiającym i lekko gazowanym napojem. To smak dosyć specyficzny, do którego trzeba się przekonać. Porównałbym go do wytrawnego cydru lub piwa w stylu sour, czyli kwaśnego. Do tego jeszcze trzeba dołączyć aromaty owoców (brzoskwinia, jabłko) oraz orzeźwiającą kwaśność. Gwarantuję, że kto raz przekona się do kombuchy, będzie chciał pić ją codziennie. W kwestii spożywania napoju przez dzieci byłbym ostrożny. Mamy w końcu do czynienia z procesem fermentacji, w trakcie którego może powstawać znikoma ilość alkoholu (do 0,5%).

Obecnie przebywa Pan w Stanach Zjednoczonych – czy to ma związek z tym biznesem?  

Jestem w USA drugi raz. To rynek tak bogaty, że trudno nawet ująć to słowami. Kombuchę produkuje tu około 400 firm. Każda wizyta w sklepie czy na targach lub wydarzeniach takich jak Farmers Market, powoduje, że czuję się jak 6-latek w sklepie ze słodyczami. Codziennie (dosłownie) od ponad dwóch miesięcy próbuję innego napoju, innego smaku kombuchy, od różnych producentów. Kontaktuję się z wytwórcami, pytam o marketing i sposoby produkcji. Niebawem czeka mnie wizyta w kilku bardzo ważnych dla mnie firmach, w tym także BevNet w Bostonie, zajmującej się całym rynkiem napojów w Stanach Zjednoczonych. W firmie Bootleg Bucha z kolei (Buffalo, NY) będę miał okazję pracować i poszerzyć swoją wiedzę.

Jakie są więc dalsze plany związane z Pańskim projektem? 

Aplikuję o dodatkowe finansowanie do programu Wsparcie na Starcie, by móc zakupić odpowiedni sprzęt i mieć pieniądze na wydatki związane z prowadzeniem działalności, m.in. na identyfikację wizualną (mówiąc najprościej logo i znaki graficzne), zamówienie butelek, itd. Największe wyzwanie jakie mnie czeka, to znalezienie i odpowiednie przygotowanie przestrzeni do produkcji.

W czym mogą być pomocne takie konkursy jak Gdyński Biznesplan? 

Przede wszystkim można dzięki pomocy specjalistów ułożyć swój pomysł w jedną spójną całość, jasno określić wszystko, co już się wie, zmierzyć się z tym, czego się jeszcze nie wie. Dobre określenie punktu, w którym się jest i wyznaczenie kolejnych wyzwań, są bardzo istotne dla każdego biznesu. Gdyński Biznesplan pozwolił mi również zrozumieć, jak bardzo jestem przywiązany do swojego pomysłu i jak bardzo chcę go zrealizować. Dało mi to pewność, że podążam w dobrą stronę.

Dziękuję za niezwykle inspirującą rozmowę.

Dziękuję.

Bartosz Piotrowski

Gdyński Biznesplan to konkurs dla studentów wszystkich rodzajów studiów: stacjonarnych, zaocznych, podyplomowych, licencjackich, inżynierskich czy magisterskich. Inicjatywa jest skierowana do osób, które planują założenie działalności gospodarczej lub prowadzą już firmę i chcą ją rozwinąć, np. wprowadzając nowy produkt lub usługę. Nie ma ograniczeń terytorialnych – zgłaszać mogą się osoby z całego kraju i z zagranicy. Trzeba jednak pamiętać, że laureaci muszą założyć lub przenieść swoją działalność do Gdyni. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 30 tys. zł i pomoc specjalistów w rozpoczynaniu własnego biznesu. Partnerem Gdyńskiego Biznesplanu jest PKO Bank Polski.

Czytaj także:

Pomysł jak z nut! Innowacyjny projekt nagrodzony w Gdyńskim Biznesplanie

Lecznicza moc ukryta w bursztynie – rozmowa z laureatem konkursu Gdyński Biznesplan 2018

Wspieramy firmy od startu! Najnowsza kampania PKO Banku Polskiego dla firm

Pliki do pobrania

  • Bankofirma

   02018.12.20

   Faktoring – pieniądze zawsze na czas

   Wykonujesz swoją pracę i chcesz dostać za nią należne wynagrodzenie – bez kłopotów i bez zwłoki. Z kontrahentami jednak bywa różnie. Zdarzają się nierzetelni właściciele firm, którzy albo zwlekają z uregulowaniem należności, albo popadają w kłopoty finansowe uniemożliwiające opłacenie faktury. Przed takimi sytuacjami uchroni nas usługa faktoringu w PKO Faktoring, spółki należącej do Grupy PKO Banku Polskiego – proste i szybkie finansowanie obrotowe twojej firmy.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.18

   E-sklep szyty na miarę

   Kompleksowe rozwiązania to wygoda, której tak bardzo potrzebujemy w naszym biznesie. Zarządzanie firmą ma być przecież łatwe i szybkie. PKO Konto Firmowe daje zdecydowanie więcej – możliwość zaprojektowania oraz uruchomienia własnego sklepu internetowego, czyli przeniesienia swojej działalności do globalnej sieci.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.06

   Rzucili wszystko i wyjechali w Bieszczady. Stworzyli Bjorkowo – niepowtarzalne miejsce rodzinnego wypoczynku

   Mirosław Szulc i Joanna Zwolińska-Szulc porzucili korporacyjną karierę w konsultingu. Dwa lata temu postanowili, że się usamodzielnią. „Po okresie fascynacji miastami i pracą w wielkim biznesie przyszedł czas na zmiany. Na zbliżenie się do natury. Poszukiwanie wewnętrznego spokoju, czystego powietrza i powrotu do sportu” – wspominają w rozmowie z Bankomanią. Przy wsparciu PKO Banku Polskiego zbudowali Bjorkowo – swoje miejsce na ziemi w sercu Bieszczad, do którego zapraszają dziś gości z całego kraju (i nie tylko).

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.06

   Księgowość w firmie – tradycyjnie czy online?

   Utrzymywanie porządku w dokumentach finansowych i należyte wywiązywanie się obowiązków wobec fiskusa to poważne wyzwania stojące przed każdym przedsiębiorcą. Początkujący właściciele firm zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie księgowego na etat, więc są szczególnie narażeni na błędy rachunkowe, które mogą słono kosztować. Sposobem na uniknięcie problemów jest skorzystanie ze wsparcia księgowego online lub powierzenie firmowych rozliczeń specjalistom z biura rachunkowego na zasadach outsourcingu.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.11.22

   Rusza szał przedświątecznych zakupów – nie odsyłaj swoich klientów z kwitkiem!

   Mikołaje na sklepowych witrynach, dekoracje na ulicach i w galeriach handlowych, do tego świąteczne promocje w sklepach i coraz większe tłumy – ruszył bardzo gorący okres w handlu. Świąteczna atmosfera zaczyna się w Polsce z roku na rok coraz wcześniej i to już nikogo nie dziwi. Coraz bardziej dziwi natomiast informacja, że sklep nie przyjmuje płatności kartą lub telefonem.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.11.21

   Zaczyna się już na plantacjach ziemniaków. Poznaj Super Anioła z Łomży

   Produkują skrobię ziemniaczaną, syrop glukozowy czy grysik – grupa PEPEES jest łomżyńskim Super Aniołem. Firma została nagrodzona podczas lokalnego plebiscytu, którego sponsorem jest PKO Bank Polski.

   więcej
  Pokaż więcej