2018.10.17

Przedsiębiorcy Korzystają z Oferty – Bank Pomaga

W Polsce jest ok. 1,9 mln mikro, małych i średnich firm. Na koniec marca 2018 r. PKO Bank Polski obsługiwał aż 0,5 mln z nich! Oznacza to, że prawie co czwarta mikro, mała lub średnia firma wybrała PKO Bank Polski na swojego finansowego partnera.

Czego mikro, mali i średni przedsiębiorcy oczekują od banków? Przede wszystkim łatwego dostępu do swoich finansów, by mogli nimi zarządzać z każdego miejsca, np. za pomocą komputera lub telefonu. Firmy bardzo często chcą korzystać nie tylko z konta, ale także innych usług – im więcej dostaną ich w pakiecie, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest też możliwość otrzymania linii kredytowej w koncie, by w razie nagłej potrzeby można było wesprzeć działalność dodatkowymi środkami. Szczególnie młodzi i niedoświadczeni przedsiębiorcy chętnie korzystają również z porad ekspertów, którzy mogą udzielać im istotnych przy prowadzeniu firmy informacji.

Kilka kliknięć na start

PKO Bank Polski wspiera przedsiębiorców już od początku. Umożliwia nawet (za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO) założenie działalności gospodarczej wraz z wpisem do CEIDG, nadaniem numeru REGON i NIP. Podczas tego samego procesu otwarte zostanie też konto firmowe. Niemożliwe? Możliwe, i to dosłownie w kilkanaście minut. Wystarczy zalogować się do serwisu iPKO, wybrać zakładkę e-urząd w górnym menu, następnie złożyć wniosek o rejestrację firmy oraz utworzyć Profil Zaufany (umożliwiający załatwianie spraw urzędowych przez internet). Następnie trzeba podać niezbędne dane dotyczące firmy, wybrać kod PKD w wygodnej wyszukiwarce, uzupełnić informacje potrzebne do założenia konta firmowego i... gotowe. Przedsiębiorca ma już zarejestrowaną działalność gospodarczą i otwarte firmowe konto bez konieczności wychodzenia z domu.

Konta szyte na miarę

Tak jak przedsiębiorcy starają się dopasowywać swoje towary i usługi do potrzeb klientów, Bank również stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Dzięki zróżnicowanej ofercie może zapewnić firmie takie rozwiązania, jakie będą dla niej najbardziej optymalne. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej nie potrzebują bardzo rozbudowanych rozwiązań. Często wystarczą nawet podstawowe funkcje konta, liczy się natomiast to, by jego prowadzenie nie obciążało dodatkowo firmowego budżetu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może być PKO Konto Firmowe. Jego prowadzenie jest bezpłatne (dla firmy, która działa krócej niż 12 mies., później – pod warunkiem przelewu do ZUS i realizacji transakcji kartą na 500 zł), nie zostanie również naliczona żadna opłata za wewnętrzne przelewy internetowe i pierwszych 30 internetowych przelewów krajowych. Z żadnym dodatkowym kosztem nie wiążą się również wypłaty gotówki w bankomatach PKO Banku Polskiego. Bezpłatnie zostanie wydana ponadto karta debetowa do konta, można też dostać na pół roku dostęp do platformy służącej do prowadzenia księgowości online – szybkafaktura.pl. Dzięki niej wystawienie faktury czy obliczenie i rozliczenie podatku staje się znacznie prostsze. To jeszcze nie wszystko, ponieważ będąc posiadaczem PKO Konta Firmowego, można skorzystać z debetu na koncie nawet do 20 tys. zł bez konieczności przedstawiania dokumentów firmowych oraz otrzymać kartę kredytową z limitem do 5 tys. zł. To rozwiązania, które przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. Z badania Związku Banków Polskich wynika, że 52 proc. średnich oraz 42 proc. mikro i małych firm korzysta z kredytów w rachunku bieżącym lub sald debetowych. Przedsiębiorcy chętnie wykorzystują też swoje karty debetowe. Deklaruje to 35 proc. właścicieli średnich firm oraz 32 proc. zarządzających mikro i małymi firmami.

PKO Bank Polski wprowadził kolejne usługi w bankowości elektronicznej dla klientów firmowych. Nowe rozwiązania to asystent firmowy, zapewniający pełną kontrolę finansów firmy przez całą dobę (dzięki bankowości online), oraz e-sklep, umożliwiający założenie sklepu internetowego za pomocą serwisu transakcyjnego iPKO.

Jeśli potrzebujesz czegoś więcej niż konto

Dla tych przedsiębiorców, którzy potrzebują bardziej rozbudowanych usług bankowych, PKO Bank Polski przygotował PKO Rachunek dla Biznesu. Wybór tego konta gwarantuje przede wszystkim wsparcie indywidualnego doradcy bankowego, specjalizującego się w kwestiach istotnych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy udostępniana jest również aplikacja iPKO Dealer, będąca zaawansowanym kantorem internetowym dla firm. To bardzo pomocne rozwiązanie, kiedy firma prowadzi rozliczenia w różnych walutach, ponieważ umożliwia ich wymianę po konkretnym kursie czy zlecanie automatycznych transakcji

wymiany walut, gdy osiągną one wskazane kursy. W tym samym miejscu przedsiębiorca znajdzie też pełną informację o bieżących kursach notowań, dostępnych analizach i raportach rynkowych. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na PKO Rachunek dla Biznesu, będą korzy- stać również z zaawansowanego systemu bankowości mobilnej iPKO Biznes, umożliwiającego wygodny i stały dostęp do konta, wykonywanie transakcji i pełną kontrolę nad finansami firmy za pośrednictwem internetu i telefonu z dowolnego miejsca na świecie.

Pomocny rachunek pomocniczy

Kiedy dostęp do firmowych pieniędzy powinien mieć nie tylko szef, ale także wybrani pracownicy, z pomocą przychodzi rachunek pomocniczy. Można tu przelać część pieniędzy z głównego konta firmowego i tylko ta kwota będzie dostępna np. dla pracownika, któremu udostępnimy kartę debetową wydaną specjalnie do tego rachunku. Dzięki temu będzie on mógł m.in. zapłacić za paliwo do służbowego auta czy dokonywać drobnych transakcji pod nieobecność szefa w biurze. Rachunek pomocniczy można prowadzić również w walutach. Jego założenie jest równie proste jak działanie – przedsiębiorca może to zrobić za pomocą internetowego serwisu iPKO. Podobnie jak z każdym innym produktem finansowym, tak i w przypadku konta przedsiębiorca musi określić swoje potrzeby i według nich dobrać rozwiązanie najwygodniejsze dla siebie i najlepsze dla swojej firmy. Warto wziąć pod uwagę również takie informacje jak bankowa infrastruktura. PKO Bank Polski ma ponad 3,4 tys. bankomatów i ponad 800 wpłatomatów, które mogą być szczególnie przydatne, kiedy przedsiębiorca chce przekazywać na konto utarg.

Podzielona płatność, czyli dodatkowe konto podatkowe

Wszystkim klientom instytucjonalnym posiadającym rachunki rozliczeniowe PKO Bank Polski otworzył bezpłatne, nieoprocentowane rachunki VAT dostępne od lipca w systemie bankowości elektronicznej. Nowe rachunki VAT nie wymagały podpisania odrębnej umowy. Klienci mogą posiadać dowolną liczbę takich rachunków (jednak nie więcej niż posiadanych rachunków rozliczeniowych). Dzięki temu przedsiębiorcy mogą wykonywać i odbierać płatności w mechanizmie podzielonej płatności – działającym w Polsce od 1 lipca 2018 r. W praktyce oznacza to, że część wynagrodzenia za towary i usługi trafia na rachunek firmowy, a część (która stanowi podatek VAT) na specjalne konto VAT. Pieniądze na nim zgromadzone mogą być przekazane wyłącznie do urzędu skarbowego w ramach rozliczeń podatkowych bądź na inne konto VAT, np. kontrahenta, z którym transakcja jest rozliczana

Ewa Skalińska 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania

Czytaj także:

Pieniądze w depozycie pracują nawet po nocach

Asystent firmowy i e-sklep dla firm w PKO Banku Polskim

Poznaj mobilnych doradców PKO Banku Polskiego – zobacz kampanię Bankowości Przedsiębiorstw

  • Bankofirma

   02019.02.14

   Jak robić biznes w 2019 r.? Nowe stawki składek ZUS i zmiany w prawie podatkowym

   Rok 2019 przyniósł nowe przepisy dla przedsiębiorców. Warto sprawdzić, co się zmieniło – wiedza ta może być naprawdę dużo warta.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.02.05

   Alnea, przyszłość należy do nich

   Jak się okazuje polska technologia jest na wysokim poziomie. Doskonałym na to dowodem jest firma Alnea, która od lat zajmuje się automatyzacją i robotyką procesów produkcji. Prezes zarządu firmy, Krzysztof Kamiński, rusza na podbój zagranicznych rynków. I wierzy, że najważniejsza jest kooperacja ludzi i… robotów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.01.30

   Azot Biznes Park, budujemy świat od nowa

   Tereny po zakładach chemicznych w Jaworznie nie kojarzyły się zbyt dobrze. To nie była ekologiczna inwestycja. Właściciele firmy Azot postanowili to zmienić. O prawdziwym „odczarowaniu” tego terenu opowiada Paweł Byrczek – prezes Zarządu Azot Biznes Park – firmy, która została nominowana do prestiżowej nagrody Wektory 2018.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.01.28

   Potrafimy nagłośnić swój sukces – wywiad z założycielem firmy Sarim

   Sukces nie przyszedł od razu. Trzeba było czasu, odważnych decyzji i dobrych pomysłów. Tak powstała marka, o której głośno nie tylko w Polsce ale także poza naszymi granicami. Sarim, Śląska Agencja Reklamy i Marketingu, jest w elitarnym gronie 65 najlepszych firm nagłośnieniowych na świecie. Doceniły ją nie tylko rodzime gwiazdy, ale również międzynarodowe sławy, takie jak: Woody Allen, Vaya Con Dios czy Emir Kusturica. Jak do tego doszło opowiada Adam Guzdek, założyciel firmy.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.01.28

   Nowości dla firm w PKO Banku Polskim

   Teraz firmy mają lepiej. Koniec z wizytą kuriera lub w oddziale banku – do podpisania umowy rachunku firmowego wystarczy teraz hasło SMS. W 2018 r. PKO Banku Polskim umożliwił klientom firmowym również rejestrację firmy przez iPKO, skorzystanie z pomocy asystenta firmowego oraz pomoc w założeniu e-sklepu.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.01.23

   Gdyński biznesplan, czyli pierwszy krok do sukcesu. Weź udział w konkursie

   Masz pomysł na biznes? Rozważasz otwarcie działalności gospodarczej? A może prowadzisz już firmę i chcesz ją rozwinąć wprowadzając nowy produkt lub usługę? Jeszcze przez tydzień możesz zgłosić się do konkursu Gdyński biznesplan. To już 17. edycja tego wydarzenia! Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia.

   więcej
  Pokaż więcej