2018.09.19

21 września zbieramy krew w Krakowie!

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa pozyskała w tym roku ponad 714 litrów krwi. To efekt 25 zbiórek w 18 miastach całej Polski. Już w najbliższy piątek zapraszamy dawców na kolejną – do Krakowa!

W Krakowie na krwiodawców czekamy w piątek 21 września. Spotykamy się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Rzeźniczej 11. Zapraszamy w godzinach 7.30 -17.30.

Każdy, kto podzieli się krwią w ramach BAHK 2018 i przekaże osobom obsługującym akcję wypełniony i podstemplowany przez RCKiK certyfikat, otrzyma upominek przygotowany przez organizatora akcji, Fundację PKO Banku Polskiego. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia krwi i innych tkanek pod mikroskopem. 

BAHK już po raz drugi w tym roku odwiedzi Kraków. W czerwcu dołączyło do naszej akcji 78 osób, dzięki którym pozyskaliśmy 35,5 litra tego bezcennego leku. Jedną z nich była Bożena Kopeć, która krwią dzieli się już od 10 lat. W sumie oddała 12 litrów tego bezcennego leku. Podkreśla, że w jej rodzinie oddawanie krwi to norma. Syn zdobył już trzy medale za honorowe krwiodawstwo. Zaczął podczas służby wojskowej, kiedy oddawanie krwi było sposobem na zdobycie przepustki, ale po wyjściu z wojska zdecydował się kontynuować pomaganie innym tą drogą. Córka, która jako dziecko bardzo chciała dołączyć do grona krwiodawców, kiedy skończyła 18 lat, zaczęła się obawiać zabiegu.  – Udało mi się ją przekonać. Staram się zresztą wszystkich namawiać do dzielenia się krwią. Argumentuję, że przecież może być potrzebna każdemu z nas – mówi pani Bożena.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomagać w ten prosty i bezpieczny sposób, do udziału w najbliższej zbiórce Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa do Krakowa. 

Niezastąpiony lek

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa została zainicjowana w 2009 r. przez pracowników PKO Banku Polskiego. Kolejni, zachęceni przykładem kolegów z pracy, dołączają do akcji. Na przykład Katarzyna Grotowska już wcześniej rozważała oddanie krwi, a do decyzji dojrzała w ubiegłym roku, właśnie podczas BAHK. Michał Matusiewicz i Tomasz Kasiński – także pracownicy PKO Banku Polskiego – to dawcy z wieloletnim stażem. Pierwszy zaczął jeszcze w średniej szkole i zachęca do tego wszystkich przyjaciół i znajomych. – Do każdego trafiają inne argumenty – mówi. – Dla jednych świadomość pomagania jest najważniejsza, innych przekonują materialne korzyści – możliwość odliczenia od podatku, czy, np. w Warszawie, poruszanie się za darmo miejską komunikacją

Od początku celem BAHK jest nie tylko zbiórka krwi, ale także propagowanie idei krwiodawstwa, jako prostego i bezpiecznego sposobu pomagania innym oraz uświadamianie, że krew to czasem jedyny lek, który może uratować życie. 

Czy wiesz, że:

  • statystycznie, co minutę ktoś potrzebuje krwi,
  • w szpitalu krew jest niezbędna średnio dla jednej osoby na 10 hospitalizowanych pacjentów,
  • na każdej jednostce oddanej krwi jest przeprowadzanych około 20 badań – to dla dawcy źródło cennej wiedzy o jego stanie zdrowia

25 akcji, 18 miast

W tym roku BAHK odwiedziła do tej pory 18 miast w całej Polsce. Na trasie naszej akcji znalazły się: Białystok (119,22 l), Bydgoszcz (56,25 l), Bytów (21,60 l), Gdańsk (32,40 l), Kalisz (19,80 l), Kraków (35,10 l), Lublin (18,45 l), Łódź (17,10 l), Mońki (71,10 l), Poznań (57,15 l), Racibórz (4,50 l), Rzeszów (28,80 l), Słupsk (12,15 l), Sokółka (31,50 l), Wałbrzych (16,65 l), Warszawa (39,15 l), Wrocław (100,35 l), Wysokie Mazowieckie (32,85 l).

W sumie w 2018 r. pozyskaliśmy już ponad 714 litrów krwi, a dołączyło do nas 1587 osób. 

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział blisko 14,8 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym ponad 7 tys. litrów tego bezcennego leku.

Więcej informacji na temat krwiodawstwa i Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa można znaleźć na Bankomanii oraz na profilu BAHK na Facebooku (ma ponad 95 tys. fanów), a także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie – Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Lidia Sosnowska 

ekspert PKO Banku Polskiego

 

Czytaj także:


BAHK – podczas wakacji zebraliśmy blisko 223 l krwi!

BAHK – w Sokółce i Bytowie zebraliśmy ponad 53 litry krwi

Po raz pierwszy BAHK zaprasza do Kalisza!

 

 

 

Pliki do pobrania