2018.05.09

Gotów na spotkanie z prawdziwym Arcydziełem? Wybierz się do Poznania!

Chcesz obejrzeć z bliska autografy Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Antoniego Malczewskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego i Heleny Modrzejewskiej? Chciałbyś zobaczyć w oryginale „Dziennik podróży do Turcji” odbytej w 1814 r. przez Edwarda Raczyńskiego? Jak najszybciej wybierz się do Poznania. W tamtejszej Bibliotece Raczyńskich trwa niecodzienna wystawa – 20/10. Spotkania z Arcydziełem.

Na wystawie „20/10. Spotkania z Arcydziełem w Bibliotece Raczyńskich” można podziwiać 20 cennych zabytków piśmiennictwa, które zostały zaprezentowane publiczności w ciągu 10 lat (2006-2016) w ramach odbywających się cyklicznie dwa razy w roku „Spotkań z Arcydziełem”. Na zwiedzających czeka 10 rękopisów, 1 inkunabuł, 6 starych druków, 2 atlasy i 1 druk XIX-wieczny.

Miano „arcydzieła” zyskały różne obiekty, zawsze istotne dla kultury polskiej i europejskiej – cenne ze względu na swoją unikatowość i niepowtarzalność, ważne poprzez niesione przez nie treści, zachwycające szatą graficzną i starannością wykonania, mające fascynujące losy – takie, które bez wątpienia można nazwać cymeliami i skarbami.

Są to wyjątkowe okazy zarówno polskiej, jak i europejskiej kultury, które na co dzień są pieczołowicie przechowywane w magazynach i otaczane szczególną opieką. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. XIII-wieczny kodeks pergaminowy Liber Beate Marie Virginis czy inkunabuł z 1486 r. Peregrinatio in Terram Sanctam, jak i De revolutionibus orbium coelestium Mikołaja Kopernika z 1543 r. Miłośników zabytkowych publikacji przyciągnie z pewnością również unikatowy XVII-wieczny atlas wydany w amsterdamskiej oficynie Jana Janssoniusa, Carte de la Pologne z 1772 r. oraz zielnik Elizabeth Blackwell.

Niektóre z tych obiektów zostały docenione przez społeczność międzynarodową. Rękopis tzw. Białoruskiego Tristana został wpisany w 2014 r. na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Natomiast na Liście Światowej od 2015 r. znajduje się m.in. kancjonał braci czeskich wydany w 1541 r. Piesnĕ Chwal Božskych (jako fragment „Akt i bibliotek braci czeskich”).

Wystawa została przygotowana z okazji ukazania się książki „20/10. Spotkania z Arcydziełem w Bibliotece Raczyńskich” podsumowującej dekadę publicznych prezentacji piśmienniczych skarbów poznańskiej książnicy.

Najbliższe, 24. Spotkanie z Arcydziełem, odbędzie się 23 maja (środa) o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich. Tym razem uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję obejrzeć i poznać historię Statutu Biblioteki Raczyńskich z 1829 r. z poprawkami i podpisem Edwarda Raczyńskiego oraz rękopisów związanych z funkcjonowaniem Biblioteki w XIX stuleciu (m.in. akt fundacyjny, księga darów, księga protokołów Kuratorium).

Sponsorem Spotkań z Arcydziełem jest PKO Bank Polski.

 

Anna Wiśniewska

Czytaj także:

Miłość, pasja, żar i ogrom wzruszeń. „Cyganeria” w Operze Krakowskiej

Niezwykły muzyczny tydzień w Hajnówce. Rusza 37. Festiwal Muzyki Cerkiewnej

Do opery? Tylko w Bydgoszczy!

loaderek.gifoverlay.png