Gotów na spotkanie z prawdziwym Arcydziełem? Wybierz się do Poznania!
Chcesz obejrzeć z bliska autografy Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Antoniego Malczewskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego i Heleny Modrzejewskiej? Chciałbyś zobaczyć w oryginale „Dziennik podróży do Turcji” odbytej w 1814 r. przez Edwarda Raczyńskiego? Jak najszybciej wybierz się do Poznania. W tamtejszej Bibliotece Raczyńskich trwa niecodzienna wystawa – 20/10. Spotkania z Arcydziełem.
Na wystawie „20/10. Spotkania z Arcydziełem w Bibliotece Raczyńskich” można podziwiać 20 cennych zabytków piśmiennictwa, które zostały zaprezentowane publiczności w ciągu 10 lat (2006-2016) w ramach odbywających się cyklicznie dwa razy w roku „Spotkań z Arcydziełem”. Na zwiedzających czeka 10 rękopisów, 1 inkunabuł, 6 starych druków, 2 atlasy i 1 druk XIX-wieczny.
Miano „arcydzieła” zyskały różne obiekty, zawsze istotne dla kultury polskiej i europejskiej – cenne ze względu na swoją unikatowość i niepowtarzalność, ważne poprzez niesione przez nie treści, zachwycające szatą graficzną i starannością wykonania, mające fascynujące losy – takie, które bez wątpienia można nazwać cymeliami i skarbami.
Są to wyjątkowe okazy zarówno polskiej, jak i europejskiej kultury, które na co dzień są pieczołowicie przechowywane w magazynach i otaczane szczególną opieką. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. XIII-wieczny kodeks pergaminowy Liber Beate Marie Virginis czy inkunabuł z 1486 r. Peregrinatio in Terram Sanctam, jak i De revolutionibus orbium coelestium Mikołaja Kopernika z 1543 r. Miłośników zabytkowych publikacji przyciągnie z pewnością również unikatowy XVII-wieczny atlas wydany w amsterdamskiej oficynie Jana Janssoniusa, Carte de la Pologne z 1772 r. oraz zielnik Elizabeth Blackwell.
Niektóre z tych obiektów zostały docenione przez społeczność międzynarodową. Rękopis tzw. Białoruskiego Tristana został wpisany w 2014 r. na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Natomiast na Liście Światowej od 2015 r. znajduje się m.in. kancjonał braci czeskich wydany w 1541 r. Piesnĕ Chwal Božskych (jako fragment „Akt i bibliotek braci czeskich”).
Wystawa została przygotowana z okazji ukazania się książki „20/10. Spotkania z Arcydziełem w Bibliotece Raczyńskich” podsumowującej dekadę publicznych prezentacji piśmienniczych skarbów poznańskiej książnicy.
Najbliższe, 24. Spotkanie z Arcydziełem, odbędzie się 23 maja (środa) o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich. Tym razem uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję obejrzeć i poznać historię Statutu Biblioteki Raczyńskich z 1829 r. z poprawkami i podpisem Edwarda Raczyńskiego oraz rękopisów związanych z funkcjonowaniem Biblioteki w XIX stuleciu (m.in. akt fundacyjny, księga darów, księga protokołów Kuratorium).
Sponsorem Spotkań z Arcydziełem jest PKO Bank Polski.
Anna Wiśniewska
Czytaj także:
Miłość, pasja, żar i ogrom wzruszeń. „Cyganeria” w Operze Krakowskiej
Niezwykły muzyczny tydzień w Hajnówce. Rusza 37. Festiwal Muzyki Cerkiewnej
Do opery? Tylko w Bydgoszczy!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.