2018.04.30

Niezwykły muzyczny tydzień w Hajnówce. Rusza 37. Festiwal Muzyki Cerkiewnej

Hajnówka. Małe miasteczko na Podlasiu. Ze względu na położenie często mówi się, że jest „bramą do Puszczy Białowieskiej”. Raz w roku wypełniona jest tysiącem głosów składających się na kilkadziesiąt chórów krajowych i zagranicznych. Już 7 maja rozbrzmiewać będą pierwsze dźwięki na tej muzycznej uczcie. Właśnie wtedy rusza 37. Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej rozpocznie koncert Inauguracyjny w wykonaniu akademickiego Chóru Studentów Charkowskiej Państwowej Akademii Kultury z Ukrainy. Podczas kolejnych dni zaprezentują się chóry z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Łotwy, Rumunii i Cypru.

Każdego roku chóry przygotowują nowe aranżacje utworów znanych kompozytorów muzyki cerkiewnej. Oprócz przesłuchań konkursowych odbędą się również koncerty towarzyszące, m.in. koncert pieśni patriotycznych poświęconych stuleciu odzyskania niepodległości. Podczas tegorocznej edycji, poza występami chórów, można będzie zobaczyć wystawy dotyczące prawosławia. Szykujemy również niespodzianki, ale… ich mnie ujawnimy, bo już nie będą niespodziankami! – mówi Joanna Kiryluk, kierownik Biura Festiwalu

Odrobina historii

Początki festiwalu sięgają roku 1981. Jesienią rozpoczęto przygotowania do Przeglądu Kolędniczego, jednak ze względu na wprowadzenie stanu wojennego impreza się nie odbyła. W związku z tym organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie „Dni Muzyki Cerkiewnej” w maju następnego roku. Zaproszono wówczas 8 chórów parafialnych, m.in. z Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Lublina oraz Zespół Muzyki Cerkiewnej Warszawskiej Opery Kameralnej. Przegląd odbył się w starej cerkwi św. Mikołaja w Hajnówce z błogosławieństwa śp. Metropolity Bazylego.

Podczas czwartej edycji Festiwalu pojawiły się chóry świeckie, a wydarzenie zyskało nazwę „Ogólnopolskich Dni Muzyki Cerkiewnej”. Kiedy organizatorzy zaprosili do udziału w festiwalu chór fińskiej Cerkwi, impreza przybrała wymiar międzynarodowy. Od tego czasu zainteresowanie festiwalem rosło, a wraz z nim także liczba uczestników z innych państw.

Kogo można usłyszeć?

Już od 7 maja przez cały tydzień w Hajnówce wysłuchać będzie można ponad 40 chórów z różnych krajów. Koncert Inauguracyjny odbędzie się w Soborze św. Trójcy. Przez trzy kolejne dni (9, 10 i 11 maja) odbywać się będą przesłuchania konkursowe. Jury oceni występy w sześciu kategoriach: chóry parafialne wiejskie, chóry parafialne miejskie, inne chóry i zespoły muzyczne, chóry akademickie, chóry dziecięco-młodzieżowe, chóry zawodowe. We wszystkich kategoriach biorą udział zarówno śpiewacy – amatorzy, jak i zawodowcy. Nie ma znaczenia wyznanie czy narodowość. Muzyka łączy.

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej potrwają do 12 maja. Zakończą je dwa koncerty galowe: w Hajnówce i w Białymstoku. To bez wątpienia przedsięwzięcie rangi światowej, jedyne w swoim rodzaju i o niepowtarzalnym charakterze.

Blisko z naturą

Od 2005 r. w ramach festiwalu organizowany jest również koncert plenerowy. Odbywa się po zmroku, wśród blasku lśniących płomyków dziesiątek lampionów w samym sercu Puszczy Białowieskiej, w starej żwirowni obok ośrodka Jagiellońskie.

Pamiętam, że każdy koncert, konkurs czy festiwal był dla mnie niezwykłym przeżyciem. Długie i męczące próby, godziny przygotowań, wreszcie podróż. Przed wyjściem na scenę towarzyszył mi cały wachlarz emocji. Dopiero kiedy zaczynaliśmy śpiewać, czułam niezwykły spokój i czystą radość. Być może była to zasługa Naszej wspaniałej dyrygentki, być może muzyki, która czyni cuda. Niemniej niejednokrotnie zdarzało nam się dać koncert poza salą koncertową czy kościołem, bo wiele przesłuchań chóralnych odbywa się właśnie w świątyniach. Najbardziej niezwykłe były występy w plenerze. Mimo niedoskonałej akustyki czy braku odpowiedniej perspektywy na dyrygenta, te wydarzenia wspominam z największą czułością! – opowiadaEwa, sopranistka, która przez wiele lat śpiewała w chórze akademickim.

PKO Bank Polski od kilkunastu lat wspiera Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Podobnie będzie w tym roku.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Od pomysłu do srebrnego ekranu, czyli jak powstaje film

Do opery? Tylko w Bydgoszczy!

Sztuka bez tajemnic. Dzieci pytają, eksperci odpowiadają. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png