Lubelskie spotkania z kulturami – od gruzińskiej po kubańską
Koncerty Krzysztofa Pendereckiego, Piotra Nalepy czy kubańskiej grupy Pasion de Buena Vista, a także wybitne spektakle baletów rosyjskiego i gruzińskiego czy tancerzy z Akademii Pekińskiej – to tylko kilka przykładów wyjątkowych wydarzeń, na które zaprasza Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Mecenasem instytucji jest PKO Bank Polski.
Nie ma nudy w Lublinie! Każdego miesiąca, w kalendarzu Centrum Spotkania Kultur znajdziemy wiele wydarzeń z udziałem artystów światowego formatu. Do Lublina przyjeżdża się z całej Polski, by zobaczyć na żywo postaci znane z ekranu, gazet czy okładek płyt i doświadczyć emocji, jakich dostarcza sztuka przez duże „S”. Na co warto wybrać się jeszcze w tym miesiącu oraz w lutym?
Taneczna przygrywka
W pełen niezwykłych propozycji artystycznych luty, wprowadzą nas już dwie ostatnie imprezy stycznia: 27 – spektakl „Chiński Nowy Rok” w wykonaniu pekińskiej grupy Youth Dance Company oraz show przygotowane przez Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili” – 30 stycznia. Tancerze obu formacji to najwyższej klasy zawodowcy. Pekiński zespół powstał w najważniejszej w Chinach szkole tańca, czyli Pekińskiej Akademii Tańca, której ważnym edukacyjnym elementem było eksperymentowanie z nowymi technikami tanecznymi. Większość tancerzy zdobywa nagrody w międzynarodowych konkursach. Unikalne taneczne show, czyli 100 tancerzy i orkiestra na scenie, zaproponuje gruziński balet narodowy „Sukhishvili”. Widowisko i kunszt wykonawców budzą zachwyt na całym świecie. Oprócz niezwykłej wręcz sprawności tancerzy, zadziwiających figur, uwagę przykuwają stroje, a wszystko to sprawia, że widowisko – choć ponad dwugodzinne – mija w mgnieniu oka.
Rozrywkowo koncertowo
1 lutego na lubelskiej scenie Centrum Spotkania Kultur dojdzie do eksplozji kubańskich rytmów. Wystąpi wtedy grupa Pasion de Buena Vista, której brzmienie porywa nie tylko fanów kultowego filmu Buena Vista Social Club. Grupę tworzą rewelacyjni wokaliści, tancerze i instrumentaliści, którzy z finezją proponują swoim widzom muzyczną opowieść o Hawanie – jej magicznych zakątkach, ulicach, nocnym życiu i ludziach, pełnych pasji i radości. Żywiołowe kubańskie rytmy w mistrzowskim wykonaniu wyrazistych artystów tworzą niezwykle klimatyczne widowisko, które zdobyło fanów na całym świecie. Grupa Pasion de Buena Vista po raz kolejny wystąpi w Polsce: 1 lutego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a potem także w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Gdyni i Wrocławiu.
Nieco inną propozycją muzyczną CSK jest koncert 24 lutego – „Piotr Nalepa Breakout Tour Symfonicznie” –
poświęcony twórczości Miry Kubasińskiej oraz Tadeusza Nalepy. Ich syn – Piotr Nalepa – realizuje swego rodzaju „artystyczny testament” rodziców, powracając do piosenek zespołu Breakout i nadając im nowe, symfoniczne brzmienie. Powrotem do klasyki będzie też występ Krzysztofa Zalewskiego, który promuje swoją nową płytę „Zalewski śpiewa Niemena”. W Lublinie muzyk wystąpi 18 lutego. Warto też wybrać się na koncert słynnej podhalańskiej grupy Trebunie-Tutki, która 11 lutego zagra z gruzińska kapelą Quintet Urmuli w programie „Duch gór”.
Muzyka na serio
Centrum Spotkania Kultur to nie tylko rozrywka to także propozycje dla prawdziwych melomanów. Tutaj 9 lutego odbędzie się wyjątkowa koncertowa uczta – „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego. Ten wyjątkowy występ będzie zwieńczeniem obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Miasta Lublin, a jednocześnie inauguracją lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. Melomani i amatorzy baletu znajdą także inną propozycję, np. Rosyjski balet klasyczny. „Dziadek do orzechów. Klasyka i Lód”. 17 lutego można zobaczyć słynny spektakl z muzyką Piotra Czajkowskiego w nieco innej odsłonie – wystawiany nie na scenie, ale na lodowisku. W widowisku biorą udział doskonali rosyjscy tancerze i łyżwiarze figurowi, którzy razem tworzą pełne ekspresji i zaskakujących wrażeń show.
Centrum Spotkania Kultur zaprasza do obcowania z prawdziwą sztuką na żywo i proponuje różnorodny przegląd aktualnych wydarzeń. Mecenasem Centrum oraz odbywających się tu wydarzeń kulturalnych jest PKO Bank Polski.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Sztuka zdefiniowana cyfrowo
Poznaj nasze „miny polskie”. Nowy spektakl premierowy w Teatrze Polskim w Warszawie
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.