2018.01.24

Lubelskie spotkania z kulturami – od gruzińskiej po kubańską

Koncerty Krzysztofa Pendereckiego, Piotra Nalepy czy kubańskiej grupy Pasion de Buena Vista, a także wybitne spektakle baletów rosyjskiego i gruzińskiego czy tancerzy z Akademii Pekińskiej – to tylko kilka przykładów wyjątkowych wydarzeń, na które zaprasza Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Mecenasem instytucji jest PKO Bank Polski.

Nie ma nudy w Lublinie! Każdego miesiąca, w kalendarzu Centrum Spotkania Kultur znajdziemy wiele wydarzeń z udziałem artystów światowego formatu. Do Lublina przyjeżdża się z całej Polski, by zobaczyć na żywo postaci znane z ekranu, gazet czy okładek płyt i doświadczyć emocji, jakich dostarcza sztuka przez duże „S”. Na co warto wybrać się jeszcze w tym miesiącu oraz w lutym? 

Taneczna przygrywka

W pełen niezwykłych propozycji artystycznych luty, wprowadzą nas już dwie ostatnie imprezy stycznia: 27 – spektakl „Chiński Nowy Rok” w wykonaniu pekińskiej grupy Youth Dance Company oraz show przygotowane przez Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili” – 30 stycznia. Tancerze obu formacji to najwyższej klasy zawodowcy. Pekiński zespół powstał w najważniejszej w Chinach szkole tańca, czyli Pekińskiej Akademii Tańca, której ważnym edukacyjnym elementem było eksperymentowanie z nowymi technikami tanecznymi. Większość tancerzy zdobywa nagrody w międzynarodowych konkursach. Unikalne taneczne show, czyli 100 tancerzy i orkiestra na scenie, zaproponuje gruziński balet narodowy „Sukhishvili”. Widowisko i kunszt wykonawców budzą zachwyt na całym świecie. Oprócz niezwykłej wręcz sprawności tancerzy, zadziwiających figur, uwagę przykuwają stroje, a wszystko to sprawia, że widowisko – choć ponad dwugodzinne – mija w mgnieniu oka.

Rozrywkowo koncertowo

1 lutego na lubelskiej scenie Centrum Spotkania Kultur dojdzie do eksplozji kubańskich rytmów. Wystąpi wtedy grupa Pasion de Buena Vista, której brzmienie porywa nie tylko fanów kultowego filmu Buena Vista Social Club. Grupę tworzą rewelacyjni wokaliści, tancerze i instrumentaliści, którzy z finezją proponują swoim widzom muzyczną opowieść o Hawanie – jej magicznych zakątkach, ulicach, nocnym życiu i ludziach, pełnych pasji i radości. Żywiołowe kubańskie rytmy w mistrzowskim wykonaniu wyrazistych artystów tworzą niezwykle klimatyczne widowisko, które zdobyło fanów na całym świecie. Grupa Pasion de Buena Vista po raz kolejny wystąpi w Polsce: 1 lutego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a potem także w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Gdyni i Wrocławiu. 

Nieco inną propozycją muzyczną CSK jest koncert 24 lutego – „Piotr Nalepa Breakout Tour Symfonicznie” –

poświęcony twórczości Miry Kubasińskiej oraz Tadeusza Nalepy. Ich syn – Piotr Nalepa – realizuje swego rodzaju „artystyczny testament” rodziców, powracając do piosenek zespołu Breakout i nadając im nowe, symfoniczne brzmienie. Powrotem do klasyki będzie też występ Krzysztofa Zalewskiego, który promuje swoją nową płytę „Zalewski śpiewa Niemena”. W Lublinie muzyk wystąpi 18 lutego. Warto też wybrać się na koncert słynnej podhalańskiej grupy Trebunie-Tutki, która 11 lutego zagra z gruzińska kapelą Quintet Urmuli w programie „Duch gór”.

Muzyka na serio

Centrum Spotkania Kultur to nie tylko rozrywka to także propozycje dla prawdziwych melomanów. Tutaj 9 lutego odbędzie się wyjątkowa koncertowa uczta – „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego. Ten wyjątkowy występ będzie zwieńczeniem obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Miasta Lublin, a jednocześnie inauguracją lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. Melomani i amatorzy baletu znajdą także inną propozycję, np. Rosyjski balet klasyczny. „Dziadek do orzechów. Klasyka i Lód”. 17 lutego można zobaczyć słynny spektakl z muzyką Piotra Czajkowskiego w nieco innej odsłonie – wystawiany nie na scenie, ale na lodowisku. W widowisku biorą udział doskonali rosyjscy tancerze i łyżwiarze figurowi, którzy razem tworzą pełne ekspresji i zaskakujących wrażeń show.Centrum Spotkania Kultur zaprasza do obcowania z prawdziwą sztuką na żywo i proponuje różnorodny przegląd aktualnych wydarzeń. Mecenasem Centrum oraz odbywających się tu wydarzeń kulturalnych jest PKO Bank Polski. 

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Sztuka zdefiniowana cyfrowo

Poznaj nasze „miny polskie”. Nowy spektakl premierowy w Teatrze Polskim w Warszawie