Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”
W Centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”. Autorką obrazów jest Magdalena Dorau, łódzka artystka, która na co dzień pomaga ludziom jako psychoterapeutka. Wystawa połączona jest z aukcją charytatywną oraz zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację.
Pani obrazy były już prezentowane wcześniej m.in. na wystawie w Łodzi. Jednak wystawa zorganizowana w PKO Banku Polskim jest szczególna, ponieważ połączona z aukcją charytatywną. Skąd wziął się pomysł na jej organizację?
Kiedy już byłam po wypadku i chodziłam o kulach, moją miłością stały się motocykle. Dają mi wolność i poczucie wspólnoty. Podczas jednego ze zlotów poznałam Jarka Brzuzego, wiceprezesa PKO Leasing. W trakcie naszych rozmów powstał pomysł tej wystawy i aukcji. Zebrałam więc wszystkie obrazy w jedną kolekcję. Teraz można je kupić.
Jakie przesłanie niesie tytułowy obraz wystawy, czyli „Kraina Krawców Szczęścia”?
Opowiada on o szczęściu, które możemy sami sobie uszyć, sami zorganizować. Trzeba je tylko poczuć i zobaczyć, że jest to możliwe. W każdym człowieku drzemią ogromne możliwości. Wiele lat zajęło mi nauczenie się, żeby nie czekać na szczęście… aż wyzdrowieję, ale żeby być szczęśliwą tu i teraz. Dzielę się swoimi doświadczeniami i pokazuję, jak można pokonywać własne ograniczenia i zmieniać siebie.
Większość Pani obrazów składa się z wielu elementów. Pojawia się w nich nie tylko płótno i farba, ale również szkło, tkaniny, wielowarstwowość, a nawet trójwymiarowość. Skąd ten pomysł?
Maluję od dziecka, ale zawodowo projektuję też ubrania. Połączenie tych dwóch pasji sprawiło, że moje obrazy wychodzą poza ramy. Nie lubię ciągle robić tego samego. Wymyślanie nowych technik sprawia mi wielką przyjemność. Objawia się to nie tylko trójwymiarowymi obrazami, ale również opracowywaniem nowych metod terapii dla moich pacjentów.
To oni są dla Pani inspiracją?
Codziennie mam mnóstwo nowych spotkań z ludźmi. Inspiruje mnie człowiek, jego historia, nowe spojrzenie. Każdy jest inny i to jest wspaniałe. Codziennie spotykam się z moimi pacjentami, których kocham, lubię im pomagać i poznawać ich historie. To staje się podstawą do ciekawych prac.
Po wielu latach od wypadku Pani również ma szansę na powrót do zdrowia.
Wcześniej nie było technologii, która umożliwiałaby wzmocnienie połączeń nerwowych w przypadku takich urazów jak mój. Przeszłam już wstępne badania, które kwalifikują mnie do terapii. Pierwsze wyniki powinny być widoczne już po 3 miesiącach od rozpoczęcia pierwszego etapu leczenia.
Jakie są Pani dalsze plany artystyczne? Czego możemy się spodziewać w przyszłości?
Zamierzam dalej pracować nad obrazami. Tworzę już koncepcję następnej serii. Na pewno cały czas będę wykorzystywała różne techniki i materiały. Robię to na co dzień w pracy terapeutycznej. Poza malarstwem chciałabym rozwijać moje projekty ubrań. Chcę stworzyć kolekcję ubrań, która – dzięki zastosowaniu światłocienia – będzie eliminowała niedoskonałości sylwetki. Będzie to połączenie nadruków na tkaninach oraz haftu.
Obrazy, które jeszcze nie zostały kupione, można nadal licytować. Kontakt w tej sprawie: fundacja@pkobp.pl.
Rozmawiał Jarosław Melon
Czytaj także:
Wystawa i aukcja charytatywna obrazów na rzecz Magdaleny Dorau. Dołącz!
Wernisaż prac i aukcja charytatywna Magdaleny Dorau
Świerzy kontra Matejko – multimedialna wystawa portretów władców polskich w Świdniku
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.