2018.06.15

Świerzy kontra Matejko – multimedialna wystawa portretów władców polskich w Świdniku

Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko to wystawa, którą do 30 czerwca 2018 r. można oglądać w Świdniku. Kolekcję portretów polskich królów i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego – zobaczyło już kilkanaście tysięcy osób. Teraz mobilna ekspozycja będzie dostępna w terminalu Portu Lotniczego Lublin przy ul. Sobieskiego 1 w Świdniku.

Kolekcję „Nowy poczet władców Polski” tworzy 49 portretów polskich królów i książąt autorstwa światowej sławy artysty Waldemara Świerzego. Ekspozycja pełna barwnych obrazów Świerzego jest zaprezentowana w zderzeniu z czarno-białymi rysunkami Jana Matejki. Dzięki temu widzowie mogą poznać te same historyczne postaci z dwóch różnych perspektyw. Obie artystyczne wizje każdego z władców poprzedzały dociekliwe studia i badania historycznych detali, tylko w innych czasach – poczet Świerzego powstał po 123 latach od zakończenia prac przez Matejkę.

Wystawa pokazuje też duże różnice w technice pracy twórczej, sposobie obrazowania czy wrażliwości. Portrety Matejki prezentują postaci posągowe, dostojne, niedostępne. Te same osoby w pracach Świerzego wyglądają zupełnie inaczej – na ich twarzach rysują się emocje, stan ducha, czasem cechy charakteru – wydają się nam bliższe i zdradzają więcej. Warto zobaczyć samemu, jak dalece różnią się od siebie te artystyczne prezentacje. Z pewnością pomoże w tym wiedza historyczna na temat królów i książąt polskich, o elementy której poszerzona jest ekspozycja.

Ze względu na duże zainteresowanie wystawą powstała jej wersja mobilna, czyli repliki prac, które docierają do większych, mniejszych i najmniejszych ośrodków edukacyjnych, kulturalnych czy publicznych w całym kraju. Dzięki temu Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko był prezentowany w wielu miejscowościach w całej Polsce, także w województwie lubelskim.

Oryginalna wystawa, której premiera odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w 2014 r., gościła już w wielu wyjątkowych galeriach – na Zamku w Gdańsku i w Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Mecenasem kolekcji jest PKO Bank Polski.

Edyta Skorupska
Ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także: 

Malarz, który inspirował Sienkiewicza – wystawa „Józef Brandt 1841–1915” 

Tactilis, czyli to co dotykalne 

„Czas na Niepodległą” oczami artystów!

Pliki do pobrania