2018.06.15

Świerzy kontra Matejko – multimedialna wystawa portretów władców polskich w Świdniku

Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko to wystawa, którą do 30 czerwca 2018 r. można oglądać w Świdniku. Kolekcję portretów polskich królów i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego – zobaczyło już kilkanaście tysięcy osób. Teraz mobilna ekspozycja będzie dostępna w terminalu Portu Lotniczego Lublin przy ul. Sobieskiego 1 w Świdniku.

Kolekcję „Nowy poczet władców Polski” tworzy 49 portretów polskich królów i książąt autorstwa światowej sławy artysty Waldemara Świerzego. Ekspozycja pełna barwnych obrazów Świerzego jest zaprezentowana w zderzeniu z czarno-białymi rysunkami Jana Matejki. Dzięki temu widzowie mogą poznać te same historyczne postaci z dwóch różnych perspektyw. Obie artystyczne wizje każdego z władców poprzedzały dociekliwe studia i badania historycznych detali, tylko w innych czasach – poczet Świerzego powstał po 123 latach od zakończenia prac przez Matejkę.

Wystawa pokazuje też duże różnice w technice pracy twórczej, sposobie obrazowania czy wrażliwości. Portrety Matejki prezentują postaci posągowe, dostojne, niedostępne. Te same osoby w pracach Świerzego wyglądają zupełnie inaczej – na ich twarzach rysują się emocje, stan ducha, czasem cechy charakteru – wydają się nam bliższe i zdradzają więcej. Warto zobaczyć samemu, jak dalece różnią się od siebie te artystyczne prezentacje. Z pewnością pomoże w tym wiedza historyczna na temat królów i książąt polskich, o elementy której poszerzona jest ekspozycja.

Ze względu na duże zainteresowanie wystawą powstała jej wersja mobilna, czyli repliki prac, które docierają do większych, mniejszych i najmniejszych ośrodków edukacyjnych, kulturalnych czy publicznych w całym kraju. Dzięki temu Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko był prezentowany w wielu miejscowościach w całej Polsce, także w województwie lubelskim.

Oryginalna wystawa, której premiera odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w 2014 r., gościła już w wielu wyjątkowych galeriach – na Zamku w Gdańsku i w Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Mecenasem kolekcji jest PKO Bank Polski.

Edyta Skorupska
Ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także: 

Malarz, który inspirował Sienkiewicza – wystawa „Józef Brandt 1841–1915” 

Tactilis, czyli to co dotykalne 

„Czas na Niepodległą” oczami artystów!

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02018.07.18

   22 lipca Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa zaprasza do Moniek!

   W najbliższą niedzielę Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi Mońki. Wszystkich, którzy chcieliby pomagać w ratowaniu zdrowia i życia, zapraszamy do Monieckiego Ośrodka Kultury przy ulicy Białostockiej. Podczas ubiegłorocznej zbiórki w tym mieście pozyskaliśmy blisko 50 l krwi!

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.18

   Poznaj młodych artystów dzięki PKO Bankowi Polskiemu

   PKO Bank Polski wspiera i promuje polską sztukę współczesną, w szczególności twórczość młodych artystów. Wspólnie ze swoją fundacją Bank wspiera organizację plenerów dla studentów pracowni szkół artystycznych oraz organizuje wystawy w ramach inicjatywy „Bank przyjazny młodym artystom”. Promuje również talenty artystyczne pracowników. Zaangażowanie Banku zostało uznane za jedną z „Dobrych praktyk” w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.16

   PKO Bank Polski współtworzy e-państwo!

   Profil Zaufany, a dzięki niemu meldunek, wniosek o dowód osobisty, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, a nawet rejestracja firmy i otwarcie rachunku dla działalności gospodarczej. To wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu za pośrednictwem bankowości internetowej PKO Banku Polskiego. Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w rozwój e-państwa zostało uznane za dobrą praktyką w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.13

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

   Krew to niejednokrotnie jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Celem BAHK, w które angażuje się – z inicjatywy pracowników – PKO Bank Polski, jest nie tylko zbieranie krwi, ale także podniesienie świadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Dzięki inicjatywie dotychczas zebrano ponad 6,6 tys. litrów krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.12

   Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”

   W Centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”. Autorką obrazów jest Magdalena Dorau, łódzka artystka, która na co dzień pomaga ludziom jako psychoterapeutka. Wystawa połączona jest z aukcją charytatywną oraz zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Pomaganie to gra zespołowa

   W PKO Banku Polskim jest wielu aktywnych wolontariuszy. Włączają się, a często sami inicjują akcje charytatywne. Każdy pracownik może zgłosić lokalny lub indywidualny projekt społeczny. W realizacji pomocy potrzebującym pracowników wspiera bankowa Fundacja. Wolontariat pracowników Banku został uznany za dobrą praktykę, w raporcie ogólnopolskim raporcie przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  Pokaż więcej