Malarz, który inspirował Sienkiewicza – wystawa „Józef Brandt 1841–1915”
Józef Brandt stworzył krzepiącą patriotyczne uczucia, barwną opowieść malarską o przeszłości. Jej wpływowi uległ Henryk Sienkiewicz, autor Trylogii, a z nim cała Polska. Rozsiane po świecie obrazy i rysunki Brandta utrwalały pamięć o narodzie pozbawionym ojczyzny i o jego wielkości. Od 22 czerwca 2018 r. największe działa wybitnego malarza można będzie podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa monograficzna „Józef Brandt 1841–1915” będzie pierwszą w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojoną prezentacją dorobku artysty. Między 22 czerwca a 30 września 2018 r. do dyspozycji zwiedzających oddanych zostanie ok. 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza.
Ekspozycję wzbogaci próba rekonstrukcji niezwykle oryginalnej, tzw. Wschodniej pracowni Brandta w Monachium, w której artysta zgromadził kolekcję zabytkowych przedmiotów, w tym liczne militaria i orientalne kostiumy.
Józek Brandt zdobył wielkie uznanie, czego wyrazem były liczne medale na wystawach, laury akademickie, międzynarodowe odznaczenia i ordery. Jego niemiecka pracownia była ośrodkiem polskiego życia artystycznego. W swojej twórczości Brandt przypominał rycerskie dzieje Rzeczypospolitej i sukcesy militarne jej wybitnych dowódców – Chodkiewicza, Czarnieckiego czy Sobieskiego. Malował Kozaków, Tatarów, szlachtę i rycerstwo, był niezrównanym portrecistą obyczajów kresowych, wybitnym batalistą, wirtuozem w oddaniu ruchu i krajobrazowego tła zdarzeń.
Uznaje się go za jednego z najwybitniejszym polskich malarzy-batalistów. Naukę malarstwa rozpoczął w Warszawie pod okiem Juliusza Kossaka. W Monachium stał się przywódcą, „generałem” tamtejszej polskiej kolonii artystycznej i nauczycielem wielu malarzy. Został honorowym profesorem tamtejszej Akademii (1878), a także członkiem Akademii w Berlinie (1877) i Pradze (1900). Mieszkając i tworząc poza krajem zawsze wyraźnie podkreślał swoją polskość, dając jej wyraz choćby poprzez podpisywanie obrazów Józef Brandt z Warszawy.
Malował bitwy, potyczki, podjazdy – epizody z historii polskich wojen kresowych i wojen szwedzkich XVII wieku, a także sceny rodzajowe – jeźdźców, polowania, jarmarki. Jego barwne, pełne ruchu i perfekcyjne warsztatowo obrazy podziwiano powszechnie, jako najlepszy przykład wysoko wówczas cenionej „szkoły polskiej”.
Więcej informacji na temat wystawy dostępnych jest na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie. Mecenasem wydarzenia wpisanego w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest PKO Bank Polski.
Bartłomiej Pobocha
Czytaj także:
Od pomysłu do srebrnego ekranu, czyli jak powstaje film
Do opery? Tylko w Bydgoszczy!
Sztuka bez tajemnic. Dzieci pytają, eksperci odpowiadają. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.