Muzyczna uczta od niedzieli w Kaliszu. Rusza II edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
9 września od koncertu inauguracyjnego rozpocznie się II edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Wieczory organowe”. W ramach wydarzenia zaplanowano nie tylko koncerty, ale również liczne wydarzenia towarzyszące. Mecenat nad festiwalem objął PKO Bank Polski.
– Ta impreza ma szanse na stałe wpisać się w kalendarz kulturalny miasta – deklaruje Łukasz Mosur, dyrektor artystyczny festiwalu. O programie wydarzenia i o tym, dlaczego Kalisz jest miejscem muzycznie niezwykłym, opowiada w rozmowie z nami.
Jaki jest program II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej?
Wydarzenie ma bardzo ciekawą formułę. Zaplanowane zostały trzy główne recitale organowe i kameralne w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu (kościół dolny), koncert specjalny w wykonaniu PolishStories Duo (Agnieszka Wichłacz&Monika Woźniak) w siedzibie PKO Banku Polskiego, który wpisze się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Ostatnim ogniwem festiwalowym są koncerty edukacyjne „Z organami w roli głównej”, które skierowane są głównie do najmłodszych melomanów, a których celem jest wyjaśnienie zasady działania organów piszczałkowych – chyba najbardziej skomplikowanego instrumentu muzycznego wymyślonego przez ludzki intelekt.
Koncerty odbywają się w Kaliszu, mieście z niezwykłymi tradycjami muzycznymi…
Kalisz ma wspaniałe tradycje muzyczne. Od lat działa tutaj Państwowa Szkoła Muzyczna im. Henryka Melcera, Technikum Budowy Fortepianów, a także wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Miasto posiada wspaniały Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Filharmonię Kaliską z nagrodą Grammy. Prężnie działa Centrum Kultury i Sztuki i wiele innych instytucji o charakterze kulturalnym. Stąd ponad połowa artystów występujących podczas festiwalu związana jest z tym miastem choćby przez to, że wychowała się muzycznie we wspomnianej Państwowej Szkole Muzycznej.
Kogo w tym roku można będzie posłuchać?
Będziemy mogli posłuchać m.in. znakomitego słowackiego organisty i improwizatora Františka Beera. Wystąpią także wspaniali instrumentaliści jak choćby Aleksandra Mańkowska – saksofonistka związana z łódzką Akademią Muzyczną, w której razem pracujemy. Na organach zagra także dr Tomasz Głuchowski – adiunkt z wrocławskiej Akademii Muzycznej, który również jest absolwentem kaliskiej PSM, a na skrzypcach barokowych towarzyszyć mu będzie Joanna Walczak.
Skąd pomysł na – już chyba na tym etapie możemy powiedzieć – cykl?
Mamy taką nadzieję! Ta impreza ma szanse na stałe wpisać się w kalendarz kulturalny miasta. Cały pomysł i idea wzięły się stąd, że tuż przed pierwszą edycją festiwalu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w dolnym kościele z inicjatywy ks. proboszcza Pawła Kostrzewy pojawiły się organy. Kościół okazał się być wspaniałym miejscem na organizację koncertów. Jest jeszcze drugi element, a mianowicie sąsiadem Sanktuarium jest Oddział 1 PKO Banku Polskiego. Co więcej, Bank mieści się w budynku niezwykle nowoczesnym, ciekawym architektonicznie. Udało się połączyć te dwa kroki i pod mecenatem PKO Banku Polskiego zorganizować ubiegłoroczne koncerty. Co ciekawe, obie lokalizacje mają wiele punktów wspólnych – w obu jest doskonała akustyka. Okazało się, że foyer oddziału Banku, w którym na co dzień czekają klienci, można w bardzo prosty sposób przekształcić w salę koncertową.
Podczas festiwalu próbujecie Państwo „odczarować” organy? Temu ma służyć ukazanie ich brzmienia w towarzystwie saksofonu?
Zdecydowanie jest to jeden z aspektów! Duet, który tworzą organy i saksofon, jest bardzo oryginalnym połączeniem! Dodatkowym walorem koncertów festiwalowych jest możliwość obserwacji grających muzyków.
Rozmawiała: Oktawia Staciewińska
Specjaliści podkreślają, że akustyka w naszym oddziale jest lepsza niż niekiedy w kościołach czy salach koncertowych. Zatem wykorzystujemy to najlepiej jak potrafimy. Przy okazji, jako Bank, pokazujemy się z nieco innej strony. Nie jesteśmy już tylko instytucją finansową. Klienci często przychodzą później i dziękują nam za to.
Edwin Napierała, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu
Program II edycji Festiwalu „Wieczory Organowe”
9 września – koncert inauguracyjny: Aleksandra Mańkowska (saksofon) oraz Łukasz Mosur (organy)
23 września – improwizacje, interpretacje: František Beer (organy)
25 września – cztery koncerty edukacyjne z organami w roli głównej: Łukasz Mosur (organy) oraz Andrzej Sutowicz (organmistrz)
28 września – koncert specjalny w siedzibie PKO Banku Polskiego z okazji stulecia odzyskania niepodległości: PolishStories Duo w składzie Agnieszka Wichłacz (sopran) oraz Monika Woźniak (fortepian)
7 października – koncert finałowy: Joanna Walczak (skrzypce) oraz Tomasz Głuchowski (organy)
Czytaj także:
Łączą klasykę z muzyką współczesną. Orkiestra kameralna AUKSO gotowa na nowy sezon koncertowy!
Operowy savoir vivre. Rozpocznij nowy sezon w Operze Krakowskiej
Ludowe, czyli jakie? - zespół Tulia obala stereotypy!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.