2018.09.05

Muzyczna uczta od niedzieli w Kaliszu. Rusza II edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

9 września od koncertu inauguracyjnego rozpocznie się II edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Wieczory organowe”. W ramach wydarzenia zaplanowano nie tylko koncerty, ale również liczne wydarzenia towarzyszące. Mecenat nad festiwalem objął PKO Bank Polski.

Ta impreza ma szanse na stałe wpisać się w kalendarz kulturalny miasta – deklaruje Łukasz Mosur, dyrektor artystyczny festiwalu. O programie wydarzenia i o tym, dlaczego Kalisz jest miejscem muzycznie niezwykłym, opowiada w rozmowie z nami.

Jaki jest program II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej?

Wydarzenie ma bardzo ciekawą formułę. Zaplanowane zostały trzy główne recitale organowe i kameralne w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu (kościół dolny), koncert specjalny w wykonaniu PolishStories Duo (Agnieszka Wichłacz&Monika Woźniak) w siedzibie PKO Banku Polskiego, który wpisze się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Ostatnim ogniwem festiwalowym są koncerty edukacyjne „Z organami w roli głównej”, które skierowane są głównie do najmłodszych melomanów, a których celem jest wyjaśnienie zasady działania organów piszczałkowych – chyba najbardziej skomplikowanego instrumentu muzycznego wymyślonego przez ludzki intelekt.

Koncerty odbywają się w Kaliszu, mieście z niezwykłymi tradycjami muzycznymi…

Kalisz ma wspaniałe tradycje muzyczne. Od lat działa tutaj Państwowa Szkoła Muzyczna im. Henryka Melcera, Technikum Budowy Fortepianów, a także wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Miasto posiada wspaniały Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Filharmonię Kaliską z nagrodą Grammy. Prężnie działa Centrum Kultury i Sztuki i wiele innych instytucji o charakterze kulturalnym. Stąd ponad połowa artystów występujących podczas festiwalu związana jest z tym miastem choćby przez to, że wychowała się muzycznie we wspomnianej Państwowej Szkole Muzycznej.

Kogo w tym roku można będzie posłuchać?

Będziemy mogli posłuchać m.in. znakomitego słowackiego organisty i improwizatora Františka Beera. Wystąpią także wspaniali instrumentaliści jak choćby Aleksandra Mańkowska – saksofonistka związana z łódzką Akademią Muzyczną, w której razem pracujemy. Na organach zagra także dr Tomasz Głuchowski – adiunkt z wrocławskiej Akademii Muzycznej, który również jest absolwentem kaliskiej PSM, a na skrzypcach barokowych towarzyszyć mu będzie Joanna Walczak. 

Skąd pomysł na – już chyba na tym etapie możemy powiedzieć – cykl?

Mamy taką nadzieję! Ta impreza ma szanse na stałe wpisać się w kalendarz kulturalny miasta. Cały pomysł i idea wzięły się stąd, że tuż przed pierwszą edycją festiwalu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w dolnym kościele z inicjatywy ks. proboszcza Pawła Kostrzewy pojawiły się organy. Kościół okazał się być wspaniałym miejscem na organizację koncertów. Jest jeszcze drugi element, a mianowicie sąsiadem Sanktuarium jest Oddział 1 PKO Banku Polskiego. Co więcej, Bank mieści się w budynku niezwykle nowoczesnym, ciekawym architektonicznie. Udało się połączyć te dwa kroki i pod mecenatem PKO Banku Polskiego zorganizować ubiegłoroczne koncerty. Co ciekawe, obie lokalizacje mają wiele punktów wspólnych – w obu jest doskonała akustyka. Okazało się, że foyer oddziału Banku, w którym na co dzień czekają klienci, można w bardzo prosty sposób przekształcić w salę koncertową.

Podczas festiwalu próbujecie Państwo „odczarować” organy? Temu ma służyć ukazanie ich brzmienia w towarzystwie saksofonu?

Zdecydowanie jest to jeden z aspektów! Duet, który tworzą organy i saksofon, jest bardzo oryginalnym połączeniem! Dodatkowym walorem koncertów festiwalowych jest możliwość obserwacji grających muzyków.

Rozmawiała: Oktawia Staciewińska

 

Specjaliści podkreślają, że akustyka w naszym oddziale jest lepsza niż niekiedy w kościołach czy salach koncertowych. Zatem wykorzystujemy to najlepiej jak potrafimy. Przy okazji, jako Bank, pokazujemy się z nieco innej strony. Nie jesteśmy już tylko instytucją finansową. Klienci często przychodzą później i dziękują nam za to.

Edwin Napierała, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu

 

Program II edycji Festiwalu „Wieczory Organowe”

9 września – koncert inauguracyjny: Aleksandra Mańkowska (saksofon) oraz Łukasz Mosur (organy)

23 września – improwizacje, interpretacje: František Beer (organy)

25 września – cztery koncerty edukacyjne z organami w roli głównej: Łukasz Mosur (organy) oraz Andrzej Sutowicz (organmistrz)

28 września – koncert specjalny w siedzibie PKO Banku Polskiego z okazji stulecia odzyskania niepodległości: PolishStories Duo w składzie Agnieszka Wichłacz (sopran) oraz Monika Woźniak (fortepian)

7 października – koncert finałowy: Joanna Walczak (skrzypce) oraz Tomasz Głuchowski (organy)

Czytaj także:

Łączą klasykę z muzyką współczesną. Orkiestra kameralna AUKSO gotowa na nowy sezon koncertowy!

Operowy savoir vivre. Rozpocznij nowy sezon w Operze Krakowskiej

Ludowe, czyli jakie? - zespół Tulia obala stereotypy!

loaderek.gifoverlay.png